Ovaj premijum brend nema problema sa elektrifikacijom, šta više njihov plan mogao bi da posluži za uzor mnogim drugim rivalima.
Verovali ili ne, ali DS je jedina premijum marka koja već uveliko poštuje flotnu emisionu normu od 95 g/km, zapravo značajno su ispod te propisane granice. Sada nameravaju da odu korak dalje i da potpuno elektrifikuju svoju gamu. Želja je da do 2025. godine okrenu leđa SUS motorima, te da u ponudi imaju samo električne i hibridne modele.
DS jeste jedan od pionira u premijum segmentu kada je reč o elektrifikaciji. Poprilično rano su odlučili da uđu u tada neafirmisani šampionat Formula E još 2014. godine. Iskustva iz ove trkačke serije, čitava PSA grupa je iskoristila tokom stvaranja novih električnih i hibridnih vozila. DS učestvuje u Formuli E sa velikim uspehom, s obzirom na to da su šampionat osvajali dva puta – 2018/2019 i 2019/2020.
Kada je reč o baterijskim vozilima, DS trenutno nudi DS3 E-Tense i DS7 E-Tense, a uskoro će im se pridružiti i DS9 E-Tense. Odlični rezultati po pitanju flotne emisije štetnih gasova DS-a, značajno su pomogli i matičnoj PSA grupi.
Nedavna najava premijera Velike Britanije, Borisa Džonsona, da će ta zemlja već 2030. godine zabraniti prodaju vozila sa SUS motorom zabrinula je mnoge u automobilskoj industriji, ali ne i čelnike DS-a. Mark Blandel, šef marketinga ovog brenda za UK, potvrdio je da je francuski proizvođač spreman za izazov. „Ambicioznu tranziciju ka električnoj mobilnosti vlade moraju ispratiti podjednako ambiciozne odluke proizvođača. Ispratićemo nove ciljeve, i to pet godina pre predviđenog roka“, rekao je Blandel.
Dakle i DS polako, ali sigurno, okreće leđa SUS agregatima.
AutoRepublika
(200)