Zanimljivost dana: Ford Trimotor
Nije retkost da se automobilske kompanija oprobaju i u drugim biznisima. Primera radi, Rolls Royce je dugo godina bio veoma cenjeni proizvođač agregata za avione, Hyundai se između ostalog bavi i brodogradnjom, a Honda proizvodi mnogo toga – od aviona, motocikala pa sve do kosilica.
Sredinom 1920-ih godina, dok je bio na krovu sveta sa Fordom Modelom T, Henri Ford je odlučio da se oproba i u avionskoj industriji, a kao rezultat je nastao model Trimotor.
Ovaj avion zapravo nije razvio Ford već malo poznata kompanija Stout Metal Airplane Company. Ona je osnovana 1917. godine, a jedan od ranih investitora je bio Henrijev jedini sin Edsel. Kao veliki ljubitelj aviacije, Edsel je skupio tim od još 19 investitora, a kasnije je kupio kompaniju i zatekao prototip u razvoju na osnovu ideja Nemačkog inženjera Hjugo Džankersa.
Po mnogim karakteristikama Trimotor je bio moderan avion kada je debitovao 1926. godine, a ime je dobio po tri Wright J69 agregata od devet cilindara gde je svaki razvijao po 300 konjskih snaga. On je mogao da dostigne maksimalnu brzinu od 213 km/h i preleti 918 kilometara između punjenja gorivom.
Slično kao Fordovi automobili i traktori iz navedenog perioda, Trimotor je bio relativno jeftin za kupovinu (oko 42.000 dolara ili 736.000 dolara u današnjoj valuti) i lagan za korišćenje i održavanje. Sa slavnim imenom iza sebe, nije bilo potrebno mnogo vremena pre nego što bi mnoge kompanije poslale narudžbe. Pan Am je otišao toliko daleko da je koristio Trimotor za prvi internacionalni let na Kubu, a zatim i u centralnu Ameriku.
Međutim, Henrijev lični pilot Heri Bruks je preminuo 1928. godine kada se njegov manji Ford Flivver srušio, pa se jedan od najuticajnijih ljudi u Americi brzo ohladio od avijacije. Uz sve to, avionska industrija je napredovala tolikom brzinom u navedenom periodu da je Trimotor delovao izuzetno zastarelo do ranih 1930-ih godina.
Novi Douglas DC-2 je debitovao 1932. godine i u potpunosti promenio industriju, a Henri odlučuje da stopira proizvodnju posle 199 isporučenih jedinica od čega je 19 preživelo do današnjeg dana.
Prema pričama, iako se uspešno prodavao, Ford je na ovom avionu izgubio veliku sumu novca. Ovo nije bio poslednji slučaj da se Ford bavio avionima i tokom Drugog svetskog rata je proizvodio Consolidated B-24 Liberator teške bombardere.
Zoran Tomasović
(396)