Nova generacija Volkswagen Golfa u karavanskom izdanju, poznatom po nazivu Variant, spažena je tokom testiranja.
Golf Variant postaje deo Mk8 porodice a krasi ga novi dizajn. Očekujemo da proporcije budu iste kao ranije, ali novi farovi i šira donja maska, atributi su novog modela.
Što se unutrašnjosti tiče, tu će biti nova armaturna tabla, dok će info-zabava doći u vidu visokopostavljenog tableta, što je rešenje koje će se po prvi put naći u jednom Golfu. Ručica DSG menjača je vidno tanja, a uklonjeni su i klasični prekidači svetala. Umesto njih, tu su kapacitivne kontrolne jedinice.
Ponekad nazvan Jetta ili Bora, ovaj karavan je oduvek bio važan deo porodice VW Golfa. Pretprošle, 2018. godine, pristigle su glasine koje su sugerisale da će ovaj model biti u potpunosti ukinut. Očigledno je da to nije istina, što ne treba da čudi, jer mnogi u Evropi, posebno Nemci, prosto obožavaju ovu karoserijsku konfiguraciju.
Novi Golf Variant je prilično sličan hedžbeku sve do B stuba, a ima i dva sestrinska modela, Škodu Octaviju Combi i Seat Leon ST. Samim tim, otprilike znamo šta možemo da očekujemo.
Ispod haube, najveće promene dolaze u vidu blage hibridne tehnologije za gotovo sve motore, koja Golfu omogućava da se kreće s isključenim motorom u izvesnim situacijama. Evropljani će inicijalno imati pristup samo 1.0 i 1.5 TSI turbomotorima.
U taboru dizela, jedina dostupna zapremina će biti ona od 2,0 litra, koja će nuditi snagu u rasponu od 115 do 200 konja u slučaju Golfa GTD Variant. GTI karavansku verziju naravno ne treba očekivati, ali GTE „plug-in“ hibrid bi mogao da bude u planu.
AutoRepublika
(536)
Korektan za sandučara … A ima i klasične krovne šine, nisu „integrisane“ ( „zalepljene“ za krov ). Bravo za VW.
Po pitanju klasicnih sina, imam oprecne stavove. Sa jedne strane su svakako prakticnije od onog resenja gde su zalepljene za krov. Sa druge strane, ako si neko ko relativno cesto vozi u Nemackoj i pri velikim brzinama, neminovno se da primetiti povecana buka koja dolazi upravo od njih.
„Koliko ljudi, toliko ćudi“, tako da je ok što ne mislimo isto.
Ja sam na krovu SW-a vozio sve i svašta, a često na deleke ture i razne jedrilice ( najpre klasa „Optimist“, posle „Laser“ ). Da su uzdužne krovne šine bile integrisane, taj teret ne bi bilo moguće pričvrstiti na jedanko bezbedan način, niti bi mogo uopšte da se vezuje za šine, već samo za poprečne nosače, a to je za mene (bezbednosno) „nebo i zemlja“.
Ne, ne razlikuju nam se mišljenja. Svakako su praktičnije, slažem se. A siguran sam da bi se i ti složio sa mnom da su bučnije na velikim brzinama, kada bi češće vozio na Nemačkom autobahnu.
Naravno da se slažem. Znam da i običan sasušeni listić ( koji mi je znao upasti na spoj panorame i krova ), zna da stvori nevidjenu buku .. Tako da „šine“ ( ovakve ili onakve ), nisu bez značaja za akustičku udobnost.