
Volkswagenova platforma za električne automobile čini osnovu za mnoge popularne modele kao što su Volkswagen ID.3, ID.4 i ID.7, ali uključuje i druge modele iz iste grupacije, poput Škode Enyaq i Cupre Born. Predstavljena je 2019. godine i vremenom je stalno unapređivana.
Sada je Volkswagen potvrdio da će jedan od poslednjih modela koji će biti lansiran na ovoj platformi u njenom trenutnom obliku biti Volkswagen ID.2 – ali s potpuno novom baterijskom tehnologijom. Naime, Volkswagen ID.2 će koristiti bateriju tipa LFP.
Ove litijum-gvožđe-fosfatne baterije prošle su kroz brzi razvoj poslednjih godina i postale su sve popularnije. One su pre svega jeftinije od baterija NMC koje se danas široko koriste. Zahvaljujući ovoj vrsti baterije, Volkswagen će moći da smanji cene električnih vozila.
Ali to nije sve što se priprema. Volkswagen će lansirati potpuno novu generaciju platforme MEB. Naime, sledeće godine stiže naslednik – MEB Plus, koji će doneti brže punjenje (do 200 kW) i električne automobile sa dometom do 700 kilometara.
– Nadogradnja na MEB Plus stiže sledeće godine, a tada ćemo uvesti i baterijski sistem sa „cell-to-pack“ tehnologijom i LFP baterijama, izjavio je generalni direktor Volkswagena Tomas Šefer za Autocar.
Šefer je takođe potvrdio da će modeli ID.3, ID.4 i ID.7 preći na novu platformu MEB Plus. Pored toga, i oni će biti opremljeni LFP baterijama.
– To je za nas veliki korak napred kada je reč o troškovima. Takođe je veoma važno iz perspektive performansi. Veoma smo zadovoljni ovim razvojem, zaključio je Šefer.
Pored MEB Plus, Volkswagen razvija i platformu SSP, čije je uvođenje odloženo.
AutoRepublika
(145)
LFP, litijum-gvožđe-fosfatne baterije – da nije to vec malo zastarelo? VW bi bolje ucinio da saceka najnovije CATL baterije na bazi natrijuma. Uzgred, cena materijala nije dominantna u ceni vozila vec citav niz drugih parametara. Rukovodstvo VWa takodje bi trebalo da procita onaj clanak u AR:
https://autorepublika.com/2025/05/09/razlozi-zasto-kina-prednjaci-u-automobilskoj-industriji/
Vjerujem da nije zastarjelo – LFP je trenutno najbolje sto se moze kupiti ako se gleda ukupno cijena, sigurnost, dugovjecnost, odrzivost, mogucnost svakodnevnog punjenja na 100% te jedva malo zaostaje u gustoci energije u odnosu na NCM. Pogotovo zadnja generacija CATL Shenxing ili BYD Blade 2. Ta najnovija generacija je rijesila 2 problema koja su pratila prijasnje generacije. Prvo gustoca energije se priblizila NMC-u (na razini packa) dok je najveca boljka – brzina punjenja u hladnim uvjetima upravo spektakularna – moguce u nekim modelima Zeekra do 500 kw u hladnim uvjetima. Natrijeve baterije su jos u fazi povoja, a njihova… Pročitaj više »
Koliko izvuče taj MG4 kilometara sa jednim punjenjem?
Imam Teslu 3 🙂 U praksi ide od Zagreba do Ljubljane i natrag autoputem sa klimom i bez nadopune (300 km), može i malo više ali nisam kockar da se vozim ispod 15%. Tijekom tog puta ima na više lokacija supercharger tako nemam neki range anxiety. Ali tko bi radio 500 km svaki drugi dan i ima plaćeno gorivo bolji mu je dizel. Struja se isplati ako uglavnom puniš jeftino doma.
„LFP je trenutno najbolje“ – tacno. Samo onaj ko gleda u buducnost mora da napravi korak dalje.
To svakako 🙂
Ali sa malim autom rizikovati u tehnologiji isto tako nije poželjno, zar ne?
Niko im ne brani da sad ga izbace sa LFP, a da kao opciju nude i tu natrijevu ako se dobro pokaže, pa kasnije mogu i da oređu na to…
LFP već odzvanja mnogim ušima, već utaban put…
Slazem se, „LFP je vec utaban put“ pa zato nije razlog da se udara na velika zvona.
Pozadina dogadjaja jeste da je VWu ocajnicki potrebna neka pozitivna reklama.