1. Home
  2. Vesti
  3. General Motors otkrio toplu vodu i zaključio da je dizel u kamionetima bolji od baterija
General Motors otkrio toplu vodu i zaključio da je dizel u kamionetima bolji od baterija
9

General Motors otkrio toplu vodu i zaključio da je dizel u kamionetima bolji od baterija

137
9
Podelite sa prijateljima:

Dok automobilska industrija ubrzano razvija velike baterijske terence i kamionete, General Motors smatra da dizeli još uvek imaju veoma važnu ulogu, posebno kada je reč o vuči tereta i dugim putovanjima. Uprkos sve većem broju električnih modela poput Tesle Cybertrucka, veliki baterijski paketi i dalje predstavljaju ozbiljan izazov kada su u pitanju masa vozila, autonomija i performanse pod opterećenjem.

GM upravo zbog toga nastavlja razvoj poznatog trolitarskog Duramaxa, rednog šestocilindarskog turbodizela. Džon Barta, pomoćnik glavnog inženjera za razvoj Duramaxa, istakao je da je ključna prednost ovog motora masivan obrtni moment pri veoma niskim obrtajima, što je posebno važno za terence i pikape namenjene vuči prikolica, čamaca i kampera.


Duramax razvija 305 konjskih snaga i čak 671 Nm najvišeg obrtnog momenta, pri čemu čak 95% maksimalnog obrtnog momenta stiže već pri 1.500 obrtaja u minuti. To omogućava snažno i opušteno ubrzanje bez potrebe za visokim obrtajima kolenastog vratila motora, što vožnju čini tišom i efikasnijom, naročito tokom svakodnevne upotrebe ili vuče teškog tereta.

Zanimljivo je da ovaj dizel po obrtnom momentu nadmašuje i opcioni benzinski 6,2-litarski V8 iz GM-ove ponude. Upravo taj snažan i veoma rano dostupan obrtni moment ostaje jedna od najvećih prednosti dizela u odnosu na benzinske motore, ali i pojedine baterijske modele čije performanse mogu značajno da opadnu tokom vuče i pri većim opterećenjima.


General Motors posebno naglašava i izdašnu autonomiju koju donosi Duramax. Chevrolet Tahoe sa pogonom na zadnje točkove i ovim motorom prema procenama usklađenim sa standardom EPA može da na autoputu prevali oko 1.004 kilometra, bez potrebe dopune gorivom. Baterijski Chevrolet Silverado EV, poređenja radi, postiže maksimalnih 793 kilometra autonomije prema američkim standardima, što ga čini jednim od najizdržljivijih baterijskih pikapova na tržištu.

U praksi to znači da dizeli i dalje imaju veliku prednost tokom dugih putovanja i vuče prikolica, jer zahtevaju znatno kraće pauze za dopunu energentom. Dok punjenje velikih baterija često traje desetine minuta ili više, dizeli mogu da nastave put gotovo odmah nakon kratkog zaustavljanja na pumpi.


Duramax je trenutno dostupan u velikom broju GM-ovih modela, uključujući Chevrolet Silverado 1500, Tahoe i Suburban, GMC Sierru 1500, Yukon i Yukon XL i Cadillac Escalade.

General Motors očigledno ne planira da tako brzo odustane od dizel tehnologije iako elektrifikacija ostaje glavni pravac razvoja industrije. Naredna generacija Silverada i Sierre, čija bi proizvodnja mogla da počne krajem 2026. godine, prema dostupnim informacijama, trebalo bi da dobije unapređenu verziju Duramaxa. To pokazuje da veliki američki proizvođači i dalje vide prostor za moderne dizel agregate, naročito među kupcima kojima su vučna sposobnost, autonomija i izdržljivost važniji od potpune elektrifikacije.

AutoRepublika

(137)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
guest

9 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
moron

Pametni ljudi

s mile

Sa visokim obrtnim momentom, manjom potrošnjom a tome i većom autonomijom, dizel pobeđuje u svakoj trci.
Kolje ga ekologija, kad bi se to ublažilo…

Milan

EV su ukupno mnogo veći zagađivači, užasna je i nepopravljiva šteta koja se pravi proizvodnjom litijuma.

s mile

Možda, ali i plastična ambalaža zagađuje ceo svet, mora, okeane, reke. Pa se ne vraćaju na staklenu.

Matija

I ne samo litijuma! Da bi se napravio kompletan elektricni pogonski sklop potrebno je vise raznih, vrlo retkih ememenata. I bakra je sve manje i manje!

Roki

Samo Roki da ponovi:

Dizel je mrtav, a mrtvom se magarcu kurac ne ispravlja!!!

E sad, što švabe žele da sarane i benzince, to im je ravno kao da se merdevinama pentraju na mesec. Al ako se ne popenju na mjesec, popeće se na guzicu. To im je sigurno.

Zex

Da smo svi sad na elektricnim govnima i dodje reklama…novo revolucionarno vozilo tankaš manje od 5 minuta predješ 1000km , ne menjaju se baterije od 10.000€ na 5-6 godina… I domet je isti i kad je star preko 15godina !!! I to je Auto na biljno (fosilno ne postoji to je prevara)gorivo zove se dizel ! Dal bi ga kupili?! 🤪

Aleksandar

Uvek se setim Montane i ranča Yellowstone. Da li bi bilo koji normalan kauboj vozio kamionet na baterije?

Yankee

Cowboy ne bi, ali nasuprot onome sta pokazuju na tv-u, vecina kupaca pikapa nisu cowboyi nego porodicni ljudi koji zive na periferiji grada i rade u kancelariji.