
Toyota kontaktirala Nissan nakon neuspelog spajanja sa Hondom
23. decembra 2024. godine, Nissan i Honda su potpisali memorandum o razumevanju s ciljem istraživanja mogućeg spajanja. Međutim, pregovori nisu dugo trajali – dva japanska proizvođača automobila ubrzo su se razišla. 13. februara 2025, kompanije su zvanično prekinule razgovore, delimično zbog toga što je Nissan bio protiv toga da postane Hondina podružnica. Iako i dalje sarađuju na polju elektrifikacije i softvera, potpuno spajanje više nije u opticaju.
Pre nego što je dogovor propao, predsednik Toyote Akio Tojoda rekao je u januaru na sajmu CES da Nissan nikada nije kontaktirao Toyotu u vezi sa mogućim „super-spajanjem“. On smatra da do takvog spajanja ne bi ni došlo, jer bi formiranje jedne mega-kompanije verovatno prekršilo zakone protiv monopola. Međutim, sada se pojavila informacija da je Toyota, navodno, kontaktirala Nissan u vezi s mogućim savezništvom nakon neuspešnog dogovora sa Hondom.
Japanski nacionalni dnevnik Mainichi Shimbun (preko Automotive News) tvrdi da je jedan Toyotin izvršni direktor razgovarao s Nissanom o nekoj vrsti partnerstva. Nissan je odbio da komentariše ovu vest, dok Toyota još uvek razmatra izveštaj pre nego što objavi zvanično saopštenje.
Toyota, koja je već petu godinu zaredom najveći svetski proizvođač automobila, već ima vlasničke udele u više japanskih automobilskih firmi. Poseduje 20% udela u Subaruu, 5,1% u Mazdi, 4,9% u Suzukiju i 5,9% u Isuzuu. Možemo samo da zamislimo koliko bi komplikovano bilo da su i Toyota i Nissan krenuli u razmenu deonica.
Podsećamo se šta je Tojoda izjavio nakon zajedničke konferencije za novinare Nissana i Honde kada je memorandum potpisan. Predsednik je tada izrazio razočaranje nedostatkom konkretnih detalja o proizvodima. Umesto toga, dokument se oslanjao na popularne izraze poput „poslovna integracija“ i „sinergija“, uz cilj da se Japan transformiše u „vodeću globalnu mobilnu kompaniju“.
Nissan je u međuvremenu odgovorio na nedostatak jasnog proizvoda najavljujući talas novih vozila za sva svetska tržišta. Takođe se oslanja na partnere iz saveza – Renault i Mitsubishi – za modele sa deljenom oznakom, kako bi se znatno ubrzalo vreme do izlaska na tržište. Tešnja saradnja s kineskim Dongfengom takođe je vidljiva kroz novi električni sedan N7 i plug-in hibridni pikap Frontier Pro.
Generalni direktor Nissana, Ivan Espinosa, nedavno je izjavio da je kompanija otvorena za nove saradnje, ali da je glavni prioritet stabilizacija unutar same firme. Plan Re:Nissan obuhvata velike mere štednje, kao što su ukidanje 20.000 radnih mesta, zatvaranje sedam fabrika i drastično smanjenje budžeta za istraživanje i razvoj. Planom je takođe predviđeno smanjenje složenosti delova za 70% i ukidanje šest arhitektura vozila, dok se istovremeno nastavlja ulaganje u luksuzni brend Infiniti.
Što se tiče toga kako je Nissan dospeo u ovakvu situaciju, Espinosa je nedavno objasnio da sve potiče još iz 2015. godine, kada je Karlos Gon još bio na čelu kompanije. Cilj je tada bio da se godišnja prodaja vozila poveća na osam miliona jedinica, kroz velika ulaganja u proizvodnju i radnu snagu. Međutim, prodaja za fiskalnu 2024. godinu (od 1. aprila 2024. do 31. marta 2025.) iznosila je samo 3,3 miliona vozila.
Govoreći o Gonu, on tvrdi da se Nissan nalazi u „očajnoj situaciji“ i da je Honda planirala „prikriveno preuzimanje“. Iako više ne razgovaraju o spajanju, saradnja u oblastima inteligentnih sistema za vozila i elektrifikacije još uvek je u planu.
AutoRepublika
(194)
Ivan Espinosa – saradnja da, spajanje ne. Osim toga investicija u veci broj novih modela i tehnicko-tehnoloska optimizacija proizvodnje. Covek mi se dopada.