
Prezentovan Audi A5 e-hybrid
U Audijevoj porodici modela prethodne generacije s oznakama A4/A5 nije bilo hibrida. Samo neke verzije su bile opremljene jednostavnim dvanaestovoltnim sistemom anlaser-alternator koji je radio u okviru start-stopa. Međutim, novi model Audija A5 je u potpunosti hibridizovan, pošto su proširene mogućnosti elektrifikacije postale glavna razlika između aktuelne arhitekture PPC (Premium Platform Combustion) i prethodne platforme MLB Evo.
Asortiman je prvobitno uključivao hibrid MHEV+ s 48-voltnim električnim motorom, a sada su dostupni i plug-in hibridi (PHEV).
Audi A5 e-hybrid je dostupan u dva tipa karoserije, i to kao liftbek ili kao karavan. Pogon je baziran na turbobenzinskom motoru (2.0 TFSI) sa 252 KS i sedmostepenom robotizovanom menjaču S tronicu. U kućište menjača je ugrađen elektromotor najviše snage od 143 „konja“. Ukupna snaga čitavog sistema zavisi od modifikacije i može biti 300 „grla“ i 450 Nm ili 367 „konja“ i 500 Nm.
Pogon je u svakom slučaju na sva četiri točka. U prvoj alternativi, ubrzanje od „ništa do stotke“ traje 5,9 sekundi, a u drugom je za istu radnju nužno potrošiti 5,1 sekundu. Maksimalna brzina kretanja obe verzije je 250 km / h.
Trakciona baterija efektivnog kapaciteta od 20,7 kWh (ukupno 25,9 kWh) je ugrađena ispod poda prtljažnika. Baterija je dugačka 996 milimetara, široka je 992 mm i visoka 177 mm, sačinjena je od prizmatičnih ćelija koje su upakovane direktno u kućište baterije korišćenjem tehnologije „cell-to-pack“.
Ovo omogućava povećanje specifičnog energetskog kapaciteta bez povećanja veličine i težine baterijskog pakovanja. Liftbek Audi A5 e-hybrid u čisto električnom režimu može da ubrza do 140 km/h i da pređe do 116 kilometara sa samo jednim punjenjem. Maksimalna snaga ugrađenog punjača je 11 kW, u ovom režimu može u potpunosti napuniti bateriju za 2,5 sata.
Audi A5 e-hybrid pruža sistem rekuperacije energije kapaciteta do 88 kW. Koristeći lopatice na volanu, možete podesiti jedan od tri nivoa intenziteta konverzije kinetičke u električnu energiju. Rekuperacija u najproduktivnijem režimu može da zameni 90% kočenja, što znači da će standardne kočnice s pločicama biti potrebne samo u kritičnim situacijama.
Na raspolaganju su vam dva režima vožnje, i to EV i hibrid. U prvom slučaju, maksimalni prioritet ima elektromotor (do potpunog pražnjenja baterije), a hibridni režim češće koristi benzinski motor. Bateriju se puni kada se vozilo kreće brzinom iznad 65 km/h, dok nivo napunjenosti ne prelazi 75%. Da biste dobili maksimalno punjenje, potrebno je da se povežete na utičnicu.
Trakciona baterija je neizbežno smanjila zapreminu prtljažnika, i to na 331 litar za liftbek i 361 litar za karavan (u odnosu na 445 litara i 476 litara koliko krasi analogne nehibridne automobile). Sa oborenim zadnjim sedištem, zapremina kod liftebeka iznosi 1.175 litara, dok je kod karavana 1.306 litara (umesto 1.299 i 1424 litara za automobile bez hibridnog dodatka). Inače, osim oznaka, benzinsko-električne e-hibridne verzije su slične benzinskim i dizel varijacijama na temu Audija A5.
U Nemačkoj su već objavljene cene za plug-in hibride. Kreću od 62,5 hiljada evra za liftbek i od 64.150 evra za karavan. Snažnija modifikacija (367 KS) košta od 71 hiljade evra, odnosno od 72,5 hiljade evra, a takvi automobili u početku imaju bogatiju opremu. Porudžbine u Evropi će se primati od 27. marta.
AutoRepublika
(161)
Koliko ja znam, novi Superb PHEV podržava i DC punjenje snage do najviše 50 kW.
Kako je moguće da to nema i ovaj Audi PHEV ? Ili prosto, omogućava, a samo nije pomenuto ?
Ima, ali u pitanju je doplatna opcija.
Aha.
Kod tvog Mitsubishija je bio standardni deo opreme 😊
Audi he to, ni upaljač za cigare nije free of charge 😉