1. Home
  2. Prezentacije
  3. Nov Hyundai Stargazer predstavljen kao minijaturna Staria
Nov Hyundai Stargazer predstavljen kao minijaturna Staria
1

Nov Hyundai Stargazer predstavljen kao minijaturna Staria

156
1
Podelite sa prijateljima:

Porodica jednozapreminskih modela marke Hyundai je dobila još jednog člana. Nakon serije vizuelnih mamaca koji se na zapadu nazivaju tizerima, Korejci su javnosti predstavili novi Stargazer. Promocijom ovog noviteta je nastavljena eksploatacija „zvezdane teme“ u segmentu MPV-a, pošto Stariju već imamo. Inače, Stargazer bi se moglo prevesti i kao „Lajanje na zvezde“, mada bi bukvalni prevod bio „zvezdoosmatrač“.

Uprkos sličnosti s prethodnim modelom, koja je posebno vidljiva sa spoljne strane, novi Stargazer nastupa kao pristupača kompaktni kombi s tri reda sedišta. Kao takav je namenjen zemljama koje su ostale siromašne da bi razne Amerike, Engleske i Španije mogle biti bogate. Biće sklapan u pogonima korejske grupacije izgrađenim u Indoneziji, baš tamo gde se montira i osvežena Creta druge generacije.

Tim školovanih majstora koji se bavio razvojem vozila nije pružio nikakav uvid u pojedinosti koje bi nam približile arhitekturu na kojoj je utemeljen novitet, ali postoje skrivene naznake u tehničkim specifikacijama. S obzirom na činjenicu da je međuosovinski razmak na nivou od 2.780 milimetara, što korespondira u dlaku s onim što obeležava indijski SUV po imenu Kia Carens, a koji je opet nasađen na bazi Seltosa, kao najbližeg rođaka modela Creta, onda nam je jasno i na kojoj arhitekturi stiže ovaj novi MPV.

Od najisturenije do najzabačenije tačke Stargazera se nalazi samo 4.460 milimetara, spram 4.315 mm kod lokalne i „sto puta do sada pominjane“ Crete. Pride, karoserija je široka 1.780 mm, dok je visina na koti od skoro krosoverskih 1.690 mm.

Prostor u kabini je naravno uveliko ograničen spoljnim dimenzijama kombija, pa čak i kada se spusti treći red sedišta, u prtljažniku ostaje 585 litara zapremine, ali kada se ona vrate u funkciju, ostaje svega dvestotinjak litara što bi moglo biti dovoljno za kese s pijace nakon subotnje kupovine.

Uvodna verzija Stargazera nosi indeks Active, i kod nje je enterijer konstruisan tako da poseduje sedam sedišta, ali kod prestižnije opremljenih kombija, umesto jedinstvene klupe u drugom redu, ponuđena su zasebna sedišta, što je detalj s liste opcionala. Znači, pogodnost je koja se doplaćuje.

Uzgred budi rečeno, na listi standardne opreme se nalaze samo dva vazdušna jastuka, ABS, prednje svetlosne grupacije s halogenom rasvetom (ne bogoradite, do pre dve, tri godine i Mercedesova E(!) Klasa ih je imala u ponudi), multimedijalni sistem s ekranom dijagonale od osam inča.

Malo skuplja pakovanja, ona označena odrednicama Trend i Style, poseduju i sistem za stabilizaciju vozila, LED rasvetu, kameru kao vid pomoći pri vožnji unazad, parking senzore, tempomat i pomoć pri kretanju na uzbrdici. Top verzija Prime, pored ostalog, poseduje i šest vazdušnih jastuka, set bezbednosnih pomagala (autonomno kočenje u kritičnim situacijama, praćenje zbivanja u mrtvom uglu vozačevog pogleda), dok je putnička kabina presvučena veštačkom kožom i naprednim sistemom rasvete. Tu je i dvobojna karoserija ona koja se može poručiti.

Za pogon azijskog kompaktnog vana će biti zadužen samo jedan motor, barem u Indoneziji. U pitanju je atmosferac radne zapremine od 1,5 litara. Četiri cilindra ovde odbacuju 115 konjskih snaga i 144 Nm najvišeg obrtnog momenta. Može se dobiti ručni šestostepeni menjač, a može i CVT. Ali, ono što pare ne kupuju, to je ovde zadnji, ili pak integralni pogon. Kupcima u jugoistočnoj Aziji jednostavno nije potrebna pogonska formula 4×4, barem ako je suditi po strukturi tražnje.

Prijem porudžbina za minivan nazvan Hyundai Stargazer je već otpočeo u Indoneziji, a za bazičnu modifikaciju se iska više od 16 hiljada američkih dolara (otprilke isto toliko i evra). To je za otprilike hiljadarku manje nego što je nužno izdvojiti za sestru Cretu, kada je u inicijalnoj konfiguraciji. Stargazer će se naći u prodaji i na ostalim bliskim tržištima u Aziji, uključujući i Indiju. Teško da će dobiti zeleno svetlo da dođe u „gospodsku“ (čitaj „imperijalističku“) Evropu.

AutoRepublika

(156)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

1 Komentar
Inline Feedbacks
View all comments
Matija

Interesantan auto, pre svega estetski! Bordure oko tockova nemaju svrhu stvaranja nekog crosover utiska vec sasvim logicno popunjavaju veliki prazan prostor na stranicama. Ono sto mi nedostaje, jeste aerodinamicka optimizacija gornjeg dela kabine, tacnije konusna forma u horizontalnoj ravni u zoni zadnjih prozora. Zbog unutrasnjih blatobrana prostor u tom delu nije moguce iskoristiti pa bi konusno suzenje bilo doprinos aerodinamici bez umanjenja korisnog prostora. Za jedan auto sa gorivnim motorom – znaci da je pod bez baterije i nizak – visina od 1690 mm je preterana! To je cisti atak na aerodinamiku jer se ovom visinom povecava poprecni presek vozila.… Pročitaj više »