Jedan ima više snage dok drugi ima viši maksimalni obrtni moment. Ko pobeđuje?
Diskusija o razlikama između benzinskog i dizel automobila se zapravo svodi na diskusiju o konjskim snagama i obrtnom momentu. Opšte pravilo je da u slučaju iste radne zapremine motora benzinci imaju nešto više snage dok dizelaši raspolažu višim maksimalnim obrtnim momentom. Ključno pitanje je – koji pogon je brži?
Citroen C5 Aircross (TEST) je dostupan i u benzinskoj i dizel varijanti s interesantnim razlikama u konjskim snagama i njutn metrima.
Benzinski C5 je pogonjen 1,6-litarskim turbočetvorocilindrašem sa 180 ks i 250 Nm. Dizel verzija koristi usluge 1,5-litarskog turbomotora sa 130 konja i 300 Nm.
Evidentno je da u ovom slučaju benzinski pogonjeni C5 Aircross ima više snage od dizela. Što se ostalih aspekata tiče, oba automobila koriste usluge automatskog menjača, iste su mase i oba poseduju grip control sistem.
Dakle, ko će prvi preći liniju cilja nakon 1.000 metara? Tu jei trka iz letećeg starta i provera kočnica. Šta mislite, kakva će na kraju biti razlika?
AutoRepublika
(1388)
Čekam komentare 🙂
totalno bezveze, kao da si stavio dzezvu na vrucu ringlu i kazes, voda je prokuhala! Snimis video i ljudi klikaju i gledaju, a tebi para kaplje …sta sad tu treba komentirati?
NIsam ni pogledao video ali sam siguran da je benzinac startniji. Po meni trka je nepravedna, trebalo je uporediti 1.5 BlueHDi/130 i benzinski 1.2 PureTech s 130 ili eventualno 155 ks. Sve agregate u C5 Aircross sam imao priliku voziti, ko ima para i ne mari za okolinu 2.0 BlueHDi/180 je prava stvar, no i 1.5 BlueHDi u potpunosti zadovoljava. Benzinski 1.6 je mozda i najlosiji izbor, spomenuti 1.2 PureTech obavlja posao uz vrlo pristupacnu cenu. Ostaje jos da nam hibridna verzija pokaze sta zna i ume.
Pozdrav Peki! Ne slazem se da je trka nepravedna jer jedan motor ima 50ks vise, drugi 50Nm vise a kapaciteti su slicni 1.5 vs 1.6l. Kada bi se poredili 1.5 BlueHDi/130 i benzinski 1.2 PureTech sa 130ks, ukoliko cak i ne uzmemo u obzir da je jedan motor osetnije manji, jasno je koji ima prednost ako je snaga indenticna a obrtni momenat 230Nm naspram 300Nm. Osim toga, nisam siguran da ih je moguce dobiti sa istim menjacima. Kod mene je PureTech 130 dostupan samo sa manuelnim, BlueHDi 130 samo sa automatom. Ova trka od nule moze da bude zanimljiva samo… Pročitaj više »
Ko bi rekao da u varijanti istog menjača motor sa 180 ks ima bolje ubrzanje od onog sa 130 ks … Da ne poveruješ 🙂
Trebalo je, kako neko reče, 130 na 130 ks ili 180 na 180 ks.
Nije tako jednostavno moron, jer ovaj od 180ks ima 50Nm losiji obrtni momenat iako je najcesca pretpostavka da ce auto sa vise konja imati i jaci obrtni momenat. Da je recimo u pitanju bio kod oba motora neki petobrzinski ili sestobrzinski menjac, razlika verovatno ne bi bila ni blizu tolika jer bi izmedju brzina bio veci pad obrtaja pa bi kod benzinca trebalo duze cekati da se vrati u visoke obrtaje dok dizel grabi vec od 1700-1800rpm. Takodje ako zanemarimo trku od nule i koncentrisemo se na onu sa klizecim startom, mozes videti da je rezultat vec blizi, jer je… Pročitaj više »
@D_C
Međuubrzanje i da je bio atmo benzinski motor sa istim automatskim menjačem kao i kod dizela bi ga oduvao jer automatik prebacuje u tom slučaju za 2 ili 3 stepena niže i drži do maks obrtaja. Vozio sam dugo na benzinu i potrebno je dosta rada sa manuelnim kako bi parirao modernim TD motorima koji su imali po 100 nm više od mene.
p.s.: Kada bi se poredili 130 na 130 ks ili 180 na 180 ks, stvar je potpuno jasna, kod medjuubrzanja bi pobedio motor sa boljom krivom obrtnog momenta: PureTech 130 – 230Nm vs Blue HDi 130 – 300Nm. PureTech 180 – 250Nm vs BlueHDi 180 – 400Nm. Pogotovo imajuci u vidu da su krive od oko 1700rpm kod svih motora kao plato, ujednacene kroz sve obrtaje. Kod ubrzanja od nule dolazi vise do izrazaja konjska snaga, pa bi rezultati bili skoro pa identicni, vrlo malo losiji kod dizela zbog nesto vece mase vozila – koja desetina sekunde tamo-ovamo, sto proizvodjac… Pročitaj više »
Nemam ja dilemu da je za medjuubrzanja „bez šaltanja“ (60-100, 80-120 i sl. ) izuzetno bitna kriva obrtnog momenta. Za ovo što su nam oni prikazali u videu ( trka iz stanja mirovanja, na 1.000 metara ), moment ne igra ulogu. Naravno, za svakodnevni život, ubrzanje od 0 do 100 km/h nije toliko važno koliko i ono medjuubrzanje, mada će svako razuman, ako tome pristupa planski i bez žurbe (i u prilici je da to zaista tako i odradi), i to medjuubrzanje odraditi uz šaltanje, a što će opet ralativizovati značaj „dobrog obrtnog momenta“. Ne shvati pogrešno, da nisam poklonik… Pročitaj više »
Evo sad si me naveo na razmisljanje i moram da priznam da sa blizu trideset godina vozackog staza jos nisam seo za volan dizelasa ispod dve litre. Ne, ne racunam da ce 1.5HDI 130 AT u necemu moci da pobedi 1.6 e-THP 180 AT ali mislim da nece u voznji 3008, posto si ga naveo kao primer, da ostavi toliko los utisak kako bi se dalo zakljuciti iz suvih brojki na papiru. Moja pretpostavka, a opet moram da se ogradim jer nisam vozio nista sa slicnim pogonom, je da on u nekoj normalnoj voznji (imajuci u vidu da 3008 nije… Pročitaj više »
Sta je tu čudno, za Maks brzinu bitna je snaga motora…nema smisla komentirati toplu vodu…radje zaspi kafu kad je voda već prokuhana…