Zanimljivost dana: Ford Mach 2C koncept
Kroz istoriju je Ford imao razne pokušaje da proizvede konkurenta popularnom sportskom automobile, modelu Chevrolet Corvette. Neki od tih modela, kao što je prva generacija Thunderbirda, su čak i uspeli u tome. Oni drugi, kao što je Shelby Cobra, ipak nisu imali Fordovu oznaku da im se pripiše sva slava. A onda je u tim stigao inženjer po imenu Leri Šinoda i odlučio da promeni stvari.
Šinoda je jedno od najslavnijih imena u istoriji američke automobilske industrije. Ovaj inženjer je proveo veći deo svoje karijere u General Motorsu gde je razvijao specijalne verzije Corvette. Nakon nezadovoljstva što nije dobio promociju, Šinoda prelazi u Ford 1968. godine i počinje sa radom na novoj ponudi moćnih proizvoda kao što su Mustang Boss 302 i Boss 429 i Torino Talladega.
Fordu se posebno dopalo što je Šinoda imao iskustva sa Corvettom pa mu je dozvoljeno da razvije i pravog rivala koji bi nosio Fordovu oznaku. Šinoda ipak nije imao potpuno odrešene ruke i mali budžet je označio da mora da koristi već postojeće delove.
Put ga je naveo u Evropu gde je italijanski proizvođač DeTomaso koristio Fordove moćne V8 agregate za svoj model Mangusta i buduću Panteru (koja je tada bila u procesu razvoja). Šinoda je pozajmio italijansku platformu, a zatim dizajnirao školjku sa agresivnim linijama u stilu superautomobila.
Automobil je dobio ime Mach 2C, zbog čega je danas često mešan sa Mustang Mach II konceptom, a cela strategija je bila izgrađena oko centralno postavljenog motora zapremine 351 kubnog inča (5,7 litara) sa 335 konjskih snaga.
Nažalost, Mach 2C nikada nije ugledao svetlost dana pa tako javnosti nije predstavljen ni kao koncept, a za njega se saznalo tek krajem sedamdesetih godina kada su jedine slike procerile u javnost.
Pošto je Šinoda dobio otkaz 1971. godine kada je analizom otkriveno da pobede na stazama ne garantuju visoku prodaju, Mach 2C više nije bio prioritet i predpostavlja se da je jedini prototip uništen.
Ali to ne znači da je Ford odustao od automobila sa centralno postavljenim motorom. Nova DeTomaso Pantera sa američkim agregatom je stigla 1971. godine i prodavala se isključivo preko Mercury-Lincoln salona, a u naredne dve godine će privući preko 6.000 kupaca.
Zoran Tomasović
(343)
Izvanredan koncept i realizacija! Bez obzira na svoje godine – preko 50 godina! – i danas izgleda moderno, sa malo retusa mogao bi u proizvodnju. Steta je sto je Ford odlucio da obustavi projekat!
Čini mi se da je Ferari do nekle kopirao zadnji kraj za svoju Testarosu!!!