
Audi debitovao s krosoverom novog naraštaja, poznatim kao Q3
Nemačka premijum marka Audi je predstavila treću generaciju kompaktnog krosovera Q3-a i nada se da će ovaj ponoviti uspeh prethodnika, ali budući kupci će morati da se naviknu na osoben enterijer. Novi Audi Q3 stiže na evropsko tržište negde tokom ove jeseni.
Audi Q3 je širom sveta, od debija upriličenog 2011. godine, prodat u tiražu koji prevazilazi dva miliona primeraka. Krosover prve generacije zasnovan je na platformi PQ35, naredni Audi Q3, koji se proizvodi od 2018. godine, dobio je progresivniju platformu MQB, dok je ista osnova, doduše u modernizovanom obliku, upotrebljena i za krosover treće generacije, tako da nije bilo radikalnih promena u pogledu tehnologije. Pres služba Audija u vreme pisanja našeg članka nije objavila ključne tehničke podatke u vezi novog Audija Q3, ali je jasno da, čak i ako je gabaritniji od prethodnika, to je onda skromno.
Svako od nas može da proceni izgled novog Audija Q3, evo fotografija. Primećujemo da su forme bavarskog krosovera postale malo zaobljenije i da dolaze s dvodelnom optikom sa prilagodljivom matricom velikih LED grupa u gornjim delovima, a koje se pojavljuju na prednjem i zadnjem segmentu.
Donje delove farova zauzimaju moduli sa mikro LED diodama koje mogu da na drumu projektuju svetlosna uputstva i upozorenja. Ogromna, ali ipak lažna rešetka i difuzor su ugrađeni u zadnji branik. Deklarisani koeficijent aerodinamičkog otpora je na nivou od Cx 0,30. Serijski ugrađivani točkovi integrišu felne prečnika 17, 18, 19 i 20 cola, da kupci ne mogu da se požale na uzak izbor.
Mnogo je kontroverznih odluka doneto kada se u Ingolštatu raspravljalo o unutrašnjosti novog Audija Q3. Prvo što upada u oči je da je nestala odvojena jedinica za kontrolu rada klima uređaja, sve je sada konfigurisano preko multimedijalnog ekrana osetljivog na dodir s dijagonalom od 12,8 inča, a koji radi na temelju operativnog sistema Android Automotive OS. Ovaj ekran je integrisan u panoramski panel s neobično uskim ekranom instrumenta od 11,9 inča.
Centralni ventilacioni otvori na čeonoj ploči su se pomerili nadole i sada duvaju u negde tačno u pupak putnika. Okrugli volan sa fizičkim tasterima zamenjen je kvadratnim s panelčićima osetljivim na dodir. Selektor automatskog menjača se pomerio s centralnog tunela na desnu stranu stuba upravljača, a radom upravljanje farova i brisača je dodeljeno inovativnoj dvostrukoj levoj polugici s fizičkim dugmadima i rotirajućim točkom. Ako kupci Q3 ne odbiju novi koncept prekidača na stubu volana, videćemo ih na drugim novim Audijevim modelima.

Vlasnici Audija Q3 druge generacije su se žalili na obilje tvrde plastike razasute posvuda u kabini. „Treći“ Audi Q3 zato ima više površina koje su na dodir „mekane kao dekin“, a laserska perforacija dostupna je kao opcija za umetke od tkanine, kroz koje struji atmosfersko LED osvetljenje.
Same ukrasne tkanine su izvedene od recikliranih materijala, odnosno od recikliranog poliestera i najlona. Serijski ugrađeni audio sistem marke Sonos od 420 vati pruža 12 zvučnika, ali neka podešavanja su dostupna samo uz doplatu. To je sada taj premijum detalj 🙂 Kao opcije se nude i najnapredniji elektronski sistemi za asistenticiju vozaču. Zapremina prtljažnika je na nivou od 488 litara, ali ako zadnje sedište pomerite napred, on će se povećati na 575 litara. Dalje, ako pak rešite da preklopite naslone zadnjeg sedišta, otvoriće vam se prostranstvo zapremine do 1.386 litara.
Na početku prodaje neće biti sportskih verzija novog Audija Q3. Deklarisan je samo jedan dizel motor i to onaj s indeksom 2.0 TDI. Taj u etar ispucava standardnih 150 konjskih snaga uz 360 Nm najvišeg obrtnog momenta. Dolazi u kombinaciji sa sedmobrzinskim robotizovanim menjačem S Tronicom. Ovaj raspolaže s dve spojnice, a tu je i pogon na prednje točkove.
Manje željen benzinski motor je označen s 1.5 TFSI (150 KS, 250 Nm), dopunjen je sistemom lakog hibrida (anlaser-alternator 48 V) i uparen je sa sedmostepenom transmisijom S Tronic. Pogon je samo prednji.
Moćniji benzinski motor je onaj s indeksom 2.0 TFSI (265 KS, 400 Nm) i dolazi bez hibridnog prilepka. Sklapan u kompletu sa sedmobrzinskim pominjanim S Tronicom i Quattrom, čuvenim sistemom pogona na sva četiri točka sa elektro-hidrauličnom spojnicom za dopremu pogonske sile na zadnju osovinu.
Jedina plug-in hibridna verzija koja je dostupna u ovom trenutku je ona s pogonom na prednjoj osovini. Pogonski sklop ovde čine benzinski motor 1.5 TFSI (177 KS, 250 Nm) i elektromotor (116 KS, 330 Nm), ugrađen u šestobrzinsku robotizovanu transmisiju S Tronic . Trakciona baterija se nalazi ispod zadnjeg sedišta, njen puni kapacitet je 25,7 kWh, od čega je vozaču na raspolaganju 19,7 kWh. Maksimalni električni domet je 119 km prema protokolu WLTP-u. Maksimalna snaga punjenja baterije jednosmernom strujom (DC) je 50 kW.
Novi Audi KQ serijski dolazi sa standardnim opružnim vešanjem, sa čvršćim sportskim vešanjem i vešanjem sa adaptivnim amortizerima, dodušte dostupnim samo uz doplatu. Upravljač sa promenljivim odnosom je takođe dostupan uz doplatu. Krosover sa pogonom na sva četiri točka poseduje poseban režim vožnje namenjen eksploataciji van puta. Dozvoljena težina vučenog tereta je na nivou od 2.100 kilograma.
Novi Audi Q3 će se proizvoditi u dve fabrike, i to u Đeru u Mađarskoj i u sedištu Audija, odnosno u Ingolštatu u Nemačkoj. Porudžbine u Evropi će biti otvorene na leto, uz opasku da se s isporukom kreće negde u oktobru. Minimalna cena benzinskog Audija Q3 iz treće „berbe“ iznosiće 44,6 hiljada evra, što je za 3,3 hiljade evra više od svog prethodnika. Plug-in hibrid košta najmanje 49,3 hiljada evra.
AutoRepublika
(2074)
Mada mi se sam enterijer ne dopada, moram da pohvalim način kako je u članku opisan. 😊
Spolja mi je dizajn sasvim OK, a ni na tehniku nemam primedbi.
Sve u svemu, kakvi znaju da budu neki savremeni automobili, novi Q3 i nije tako loš.
„Novi Q3 i nije tako loš“ – prava ocena!
Ali gde je tu Audijeva filozofija „Vorsprung durch Technik“, u prevodu „prednost u tehnici“?
O dizajnu sam rekao par reci u svom komentaru.
Ih ima li šta lepše od touch komandi na volanu, a još kad im dodaš lažnu perforaciju na plastičnom volanu (pogledajte sliku, nije koža, nisu rupice, već plastika sa utisnutom tačkicom, 15:45 pozicija) čovek se prosto razneži, premium je premium 🙂
Pogledao sam 🙂
Jedina dostupna fotografije volana je ona na kojoj je oznaka S na donjem kraku.
Znači najbolji paket opreme i nije sigurno plastika, već koža – eko, svinjska, kravlja ne u ulazim u njen sastav, ali je „koža“.
https://www.youtube.com/watch?v=sW1N2QfkisY
Na 10:50 ovog videa i sam Tomas kaže da se može dobiti „plastika“ ali taj upravljač još nismo imali priliku da vidimo. U njegovom autu je takođe S volan.
Dakle biće moguće dobiti gumu, ali takav još nismo vidjeli ili ga barem ja nisam vidio…
CHERY TIGGO-7, ti li si? Zadnje vreme doslo, da Audi kopira Kineze. Totalno bez ukusa i mirisa.
Bio sam vlasnik A4 Allroad, sve samo najbolje o tom automobilu…ali ovo kud sad ide Audi ne sluti na dobro.
Svaka nova generacija Suv vozila sve ružnija i ružnija, bar meni. Mislim na Audi i Bmv.
Kakva rugoba, poštovani gledaoci
Taman da kažem Hyundai Kona, kad ono nešto još ružnije…
U tekstu se oseca blagi okus ironije – s punim pravom, jer Audi sa svojim najnovijim modelom nije uspeo da kreira jedno tehnicki i estetski zaista moderno vozilo! Tehnicki, u ponudi su motori na granici upotrebne vrednosti za ovu klasu vozila. Najjaci model je benzinac, koji ce u realizaciji performansi imati vrlo visoku potrosnju! Dizajn je, po mom misljenju, najvece razocarenje kod ovog modela! Audi jos uvek nije uspeo da se oslobodi svog baroknog dizajna, koji je preopterecen prevelikim brojem stilskih ukrasa, dok je osnovna forma vozila sasvim prosecna. Prednji deo vozila, sa ogromnom maskom i prevelikim bocnim otvorima, deluje… Pročitaj više »