
Novi DS N°4: „zatezanje bora“, promena imena i električna verzija
U petoj godini proizvodnje, kompaktni hečbek DS 4 prošao je kroz planirani restajling. Od sada se zove DS N°4 – novu numeraciju je postavio prošle godine predstavljeni vodeći krosover DS N°8, a postepeno će svi modeli preći na takve oznake. Štaviše, izgled „četvorke“ takođe je usklađen s novim stilom koji je definisala „osmica“.
Hečbek je dobio novo „lice“ sa proširenom prednjom maskom, osvetljenim logotipom i preoblikovanim „očnjacima“ dnevnih svetala, koje sada prati LED linija preko čitave širine prednjeg dela. Prednji deo haube produžen je za 12 mm. Glavna LED svetla ostala su ista – dizajneri su ih uspešno uklopili u novi prednji dizajn.
Izmenjen je i dizajn felni – kao i ranije, prečnici mogu biti 19 ili 20 inča. Zadnji deo automobila nije menjan, ali sada na njemu stoji puno ime kompanije DS Automobiles umesto logotipa. Dužina hečbeka ostala je nepromenjena – 4,40 m. Ukratko, restajling je izveden prilično suzdržano.
Slično važi i za enterijer. Glavne novine su povećan instrument-tabla ekran (10,25 inča umesto 7,0) i uklanjanje tačpeda na centralnom tunelu, koji je zamenjen običnom površinom. Istraživanja su pokazala da vlasnici DS-a 4 ionako retko koriste ovu površinu na dodir, radije upravljajući glavnim ekranom na dodir (koji je ostao dijagonale 10 inča). Grafika na ekranima sada je ista kao kod modela DS N°8. Takođe su izmenjeni i materijali u unutrašnjosti.
Hečbek više neće imati verzije sa isključivo benzinskim motorima, iako bi se dizel 1.5 BlueHDi (130 KS) mogao vratiti u ponudu, jer je na njega otpadalo 30% prodaje. Za sada je DS N°4 predstavljen u tri elektrifikovane verzije. Osnovni hibrid, predstavljen prošle godine, ima trocilindarski turbo motor 1.2 i 48-voltnu elektromotor-integraciju u šestostepeni robotizovani menjač – zajedno daju 145 KS i 230 Nm obrtnog momenta.
Punjivi hibrid je još prošle godine dobio veću pogonsku bateriju (16,5 umesto 12,4 kWh), a sada i snažniji i efikasniji elektromotor (125 umesto 110 KS). Ukupna snaga sistema sa turbo četvorocilindrašem 1.6 ostala je 225 KS, ali ubrzanje do 100 km/h je poboljšano sa 7,7 na 7,4 sekunde, dok je domet na električni pogon porastao sa 62 na 81 km.
Po prvi put se u ponudi pojavila potpuno električna verzija, koja sada nosi oznaku E-Tense (ranije rezervisanu za punjive hibride). Električni pogonski sklop isti je kao kod srodnih modela iz Peugeota i Opela. Dakle, skromniji: jedini elektromotor na prednjoj osovini razvija 213 KS i 343 Nm, a baterija CATL kapaciteta 58,3 kWh sastoji se od dva modula. Deklarisani domet iznosi 450 km po WLTP-u, a snaga punjenja jednosmernom strujom je 120 kW. Hečbek mase 1.792 kg ubrzava do 100 km/h za 7,1 s. Ponuđena su tri režima rekuperacije i mogućnost napajanja eksternih uređaja (protokol V2L).
Sve tri verzije imaju različit prtljažni prostor: 430 litara kod osnovnog hibrida, 390 kod električnog i 360 kod punjivog hibrida. Brend DS je prošle godine uveo novu politiku opremanja – modeli su dostupni samo u dva nivoa opreme: početni Pallas i napredni Etoile (kožni i alkantara enterijer, matrična svetla, set elektronskih asistencija). Za svaku opremu predviđena su po dva paketa dodatnih opcija.
Proizvodnja „četvorki“ odvija se u Nemačkoj, u istorijskoj fabrici kompanije Opel u Riselshajmu. Fabrika će na osveženi DS N°4 preći tokom leta, dok je početak prodaje planiran za oktobar. Trenutno cene modela pre restajlinga počinju od 39 hiljada evra.
AutoRepublika
(173)