
AR pijaca klasika: Gotovo nepoznati koncept Forda Mustanga
Treća generacija Forda Mustanga pod kodnom oznakom Fox (Lisica) je ona o kojoj svet ima promenjeno mišljenje i uglavnom se razlikuje zavisno kod kontinenta. Amerikanci ga obožavaju iz nekoliko razloga, najviše zbog toga što je vratio visoke performanse u malom i pristupačnom pakovanju.
To se posebno odnosi na novi mali motor (small block V8) koji je debitovao 1982. godine, i iako nije bio preterano moćan u izdanju koje je izlazilo direktno iz fabrike (157 konjskih snaga), imao je toliko veliki potencijal za tjuning da ga i dan-danas možemo videti na trkačkim stazama.
S druge strane, ostatak sveta Fox vidi kao veliko odstupanje od originala i zamera mu i što „ne izgleda kao Mustang“ (ma šta god to značilo). Ipak, s karijerom od čak četrnaest godina dužine (od 1979. do 1993.) i preko 2,4 miliona isporučenih jedinica, teško da mu neko može osporiti komercijalni uspeh.
Nasuprot generalnom stereotipu na račun američkih automobila, Ford nije razvio Fox oko V8 motora već oko novog 2,3-litarskog turbobenzinca, jer je u spomenuto vreme postojalo verovanje da je takva tehnologija budućnost. Moraće proći dosta godina i da se dogodi povratak jeftinog goriva pre nego što su se Jenkiji vratili glomaznim benzincima sa osam cilindara.
I kada je Fox počeo da stiže u izložbeno-prodajne salone, Ford je već radio na prvom osveženju, a kako je cela slika trebalo da izgleda pokazuje koncept nazvan Daytona iz 1979. godine. Pomalo ironično ime koje Ford nikada ranije nije koristio na nekim svojim modelima, ali istorijske knjige kažu da je izabran po uzoru na Ferrari 365 GTB/4 Daytona koji je imao slične prekrivene farove.
Jedan dizajnerski element koji je ugrađen u ovaj automobil, a kasnije je postao deo serijske proizvodnje Mustanga, bila je T-top krovna konstrukcija. Krovovi T-top sve do 1981. godine nisu bili fabrički opcionali, i verovatno je ovo bio prvi model koji je dobio takav krov.
Prema izveštajima, Ford je angažovao kompaniju Cars and Concepts da sklopi pet ovih automobila, međutim, nije poznato da li su svi zaista i napravljeni. Ono što znamo je da je ovo bio jedini kompletan i potpuno funkcionalan primerak koji je završen.
Ovaj automobil je zasnovan na Mustangu tog vremena, s 5.0-litarskim V8 motorom i četvorostepenim manuelnim menjačem. Bio je završен u narandžastoj boji i dobio je jednodelni dimljeni prednji rešetkasti panel s ugraviranim logoom trčećeg konja, kao i farove sa modela Lincoln Versailles, koje je dizajnirao tim iz Carsa and Conceptsa.
Na zadnjem delu, automobil je dobio odgovarajući dimljeni plastični panel pune dužine sa prilagođenim ugraviranim natpisom „Ford Mustang“. Prvobitno je bio opremljen žičanim felnama marke Borrani, ali sada nosi vrlo slične žičane felne Dayton.
Unutra se nalazi prilagođena centralna konzola pune dužine, koju je dizajnirao Cars and Concepts, kao i prednja i zadnja sedišta od smeđe kože, klima uređaj, volan sa kožnim šavovima, stereo uređaj AM/FM, kao i oznake Daytone koje su stavljen na instrument tablu. Jasno je na prvi pogled da je enterijer mnogo luksuzniji nego onaj u serijskom Mustangu iz spomenutog vremena.
Daytona je bila izložena na Sajmovima automobila u Njujorku, Čikagu i Detroitu 1979. godine, a zatim je služio kao takozvani „pace car“ na trkama na stazi Daytona u šampionatu NASCAR-a 1979. godine. Nakon toga je proveo 20 godina izložen u muzeju Henry Ford.
Godine 2005. automobil je dobio osveženje, uključujući novi sloj boje u originalnoj nijansi. Nakon toga, bio je predstavljen na naslovnoj strani magazina Mustang Enthusiast u aprilskoj 2009. godini.
To je usledilo sa nagradama u klasama na događajima Detroit Autorama održanim tokom 2011. i 2012. godine, a u julu 2013. godine je dobio i članak u magazinu Mustang Monthly, a nedavno je osvojio nagradu za izuzetnost na Cincinnati Concours d’Elegance u junu 2024. godine.
Sada će konceptni Mustang Daytona biti ponuđen na aukciji na Mecum Indy 2025. Događaj počinje 15. maja. Prve procene stručnjaka u pogledu postignute cene kreću se od 80 do 100 hiljada američkih dolara. Može se zaključiti da je to mala cena za tako retki deo istorije Mustanga…
Zoran Tomasović
(124)
Uopste ne lici na Mustang. Bez obzira, dobro izgleda, utisak kvari zadnji nosac krova zbog svojih nemogucih proporcija i dimenzija. Ideja sa tamnim staklom napred i nazad je danas veoma moderna za e-vozila.
T-krov je dobra ideja jer:
1. poboljsava cvrstocu konstrukcije
2. omogucava podelu krovnog poklopca na dva dela, koji mogu da se spakuju u prtljaznik.
Fin autić.
Ovaj model je bio zaista kompaktan: 4.562 x 1.712 x 1.308 mm.
Bio je cak nesto manji od prve generacije iz 1964 godine.
Zato je toliko popularan u tjuning svetu na trkama na pravcu.
Fox je skoro laksi nego moj Yaris, a Fordov small block V8 ima ogroman potencijal po dosta pristupacnim cenama. U sustini, za ne bas mnogo novca mozes izvuci preko 1000 ks.
Mila majko! Na sta ovo lici? 🙂
Lici na 8 sekundi na 1/4 milje 😉
Kada sam bio mladji, imao sam petplatu na magazin Muscle Mustangs & Fast Fords. Cesto su imali price kako napraviti Mustanga brzim za drag trkanje ako nemas veliki budzet.
Vecinom se sve vrtelo oko Foxa i 5,0-litarskog motora. Sa vremena na vreme bi pricali i o kasnijem 4,6-litarskom, ali nije imao ni blizu veliki potencijal ni dostupnost delova za tjuning.