
Evropsko-američka automobilska grupacija Stellantis obustavila je proizvodnju malih električnih automobila T03, koje u saradnji sa kineskim partnerom Leapmotor proizvodi u Poljskoj. Kompanija sada razmatra alternativne proizvodne opcije. Međutim, nije pružila dodatne detalje niti precizirala da li bi proizvodnja mogla biti premeštena u neku drugu evropsku fabriku, izvestila je agencija Reuters.
Stellantis je saopštio da je proizvodnja modela T03 u poljskom gradu Tihi zaustavljena 30. marta. „Iako je kompanija i dalje potpuno posvećena ulasku Leapmotora na evropsko tržište, trenutno procenjuje različite proizvodne mogućnosti“, dodaje se u saopštenju. Kompanija se nije izjasnila o razlozima za obustavu proizvodnje u Poljskoj.
Već u novembru prošle godine, Stellantis i Leapmotor otkazali su plan da u Poljskoj proizvode još jedan model kineskog partnera – električni automobil B10. Prema tadašnjim informacijama koje je dobio Reuters, odluka je doneta nakon što je kineska vlada pozvala domaće proizvođače automobila da zaustave velike investicije u evropskim zemljama koje su podržale uvođenje visokih dodatnih carina na uvoz električnih automobila proizvedenih u Kini.
Zemlje članice Evropske Unije odobrile su dodatne carine do 35,3% početkom oktobra. Za njihovo uvođenje glasalo je deset zemalja, među kojima su Poljska, Francuska i Italija. Protiv su bile Nemačka, Slovačka, Mađarska, Slovenija i Malta. Ostale zemlje, uključujući i Češku, bile su uzdržane.
Prema informacijama Reutersa, sada je Španija – jedna od zemalja koje su se prilikom glasanja uzdržale – favorit za proizvodnju modela B10.
Stellantis i Leapmotor imaju zajednički projekat pod nazivom Leapmotor International, koji ima ekskluzivna prava na prodaju i proizvodnju električnih automobila marke Leapmotor van Kine. Stellantis u ovom zajedničkom preduzeću ima 51% udela, navodi Reuters.
Da se podsetimo, grupacija Stellantis je četvrti najveći proizvođač automobila na svetu. Nastala je početkom 2021. godine spajanjem italijansko-američke kompanije Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i francuskog konkurenta PSA.
AutoRepublika
(162)
„kineska vlada pozvala domaće proizvođače automobila da zaustave velike investicije u evropskim zemljama koje su podržale uvođenje visokih dodatnih carina na uvoz električnih automobila proizvedenih u Kini.“
Imperija uzvraca udarac! Strategija u najsirem zahvatu! Dopada mi se kineska vlada!