Baterija koja se puni za 15 minuta i omogućava domet od 500 km
Veliki problemi sa električnim automobilima su nadaleko poznati. Visoke cene su možda prve na spisku, ali i faktori kao što su energetski kapacitet, autonomija i punjenje su ključni.
Ali, vreme uloženo u punjenje i energija koja se može uskladištiti da bi se neko mogao otisnuti na dugi put bez čestog zaustavljanja su jako bitni; to je jedna od tačaka koje kupci posmatraju u poređenju sa vremenom koje je potrebno za dopunu goriva i potpuno punjenje rezervoara za gorivo .
To je mnogo manje od 18 minuta koliko je nekolicini „električara“ potrebno da napune 80 odsto ukupnog kapaciteta svojih baterija, uspevajući da prikupe u najboljem slučaju energiju neophodnu da pređu 300 kilometara. Kinezi iz kompanije Greater Bay Technology su došli do rešenja kako da električni automobili postanu zanimljiva opcija za kupce radeći na ključnim oblastima svoje nove baterije Phoenix. To su gustina energije, vreme punjenja i temperaturna otpornost.
Kompanija je objavila da je ova baterija nove generacije napravljena od superprovodnih materijala, što nije precizirala, ali zahvaljujući svom sistemu upravljanja temperaturom može da kondicionira ćelije od -20º do 25º C za samo pet minuta. Kineski startap, koji nije dao velike detalje, istakao je da je sistem u stanju da održava temperaturu konstantno bez obzira na spoljašnje uslove okoline, što umnogome olakšava punjenje.
Ali to nije jedina prednost Phoenixa, jer je gotovo važnije da se može napuniti za samo 15 minuta, postižući rekordnu autonomiju: 500 kilometara. Zvuči nemoguće, ali u Kini je to realnost u električnom SUV-u GAC Aion V Plus. Njegova napredna tehnologija je svojevrsna revolucija, zbog čega kompanija radi na udvostručenju autonomije i smanjenju vremena punjenja.
Baterija koja omogućava 1.000 kilometara dometa sa 10 minuta punjenja ili manje je sledeći veliki izazov, što znači da bi bilo potrebno 7,5 minuta da se dođe do 80 procenata, čak 6 minuta sa promenljivim naponima između 300V i 1.000V.
Huang Siangdong, predsednik kompanije Greater Bay, istakao je veliki napredak svoje kompanije, napominjući da „Znamo da je autonomija električnih automobila u velikoj meri pogođena u hladnim oblastima, što rezultira užasnim korisničkim iskustvom. Phoenix rešava ne samo dugo vreme punjenja, već i druge slabe tačke. Nije bitno da li je topao ili hladan dan, to neće uticati na domet ove baterije“, dodajući da „Kada električni automobili budu mogli da se voze i održavaju kao automobili na benzin, biće više mogućnosti za masovno usvajanje“ .
AutoRepublika
(2697)
Moj automobil se dopuni za 5 minuta i ima domet 800km (sa uključenom klimom).
Predpostavljam da imas trolu! 😃
I ponovo rađa. Što znači da ova baterija kad se zapali, onda ponovo bude nova 😅
Odgovor BB-u
Još da je napraviti i takvu garažu 😂🤣
Interesantno je ime nove baterije… Feniks…
Zar to nije prica koja se samospaljuje? 🔥😜🤣😂
Rađa iz pepela
Prica! 😃 Ovo je u rangu ko današnje Novosti, dje su napisale da je predsjednica Indije ostavila vijenac na spomenik NEZNANOM junaku, a naslov veli : zauvijek će ostati upamćeni. 😃😜
Ovo kad se puni, u celom kvartu pogasi svetla 🙂
Dalje ovaj svet izludeo? Kako misle da proizvedu i distribuiraju ovoliku el energiju. Ako misle da se omasovi korišćenje ovakvih vozila??
Mislim da je to manji problem, nuklearke, ili šta već i biće struje kolko hoćeš
Ako se zeli da se fosilna i nuklearna goriva napuste onda proizvodnja struje mora da se upetostruci. Tu nema mesta pitanju „Kako“! Sto bi Jovan Jovanovic Zmaj rekao: „gde god nadjes zgodno mesto tu vetrenjacu posadi!“
Problem je što vetar i sunce ne „rade“ uvek kad je potrebno, dok hidro-, klasične termo- i nuklearne termoelektrane mogu da usklađuju svoju proizvodnju sa potrebama mreže. NEdavno pročitah članak o tome kako je u januaru i februaru u Španiji ogromna količina struje iz vetra i sunca nije mogla da se pusti u mrežu jer nije bilo potrebe za njom. Zbog toga se dešava ponekad da cena struje bude negativna. Sad je glavna stvar kod OIE da se reši problem skladištenja električne energije. Dok se ne reši taj problem konvencionalne elektrane će biti neprikosnovene. Još jedan predlog je da se… Pročitaj više »
To što si postavio postoji u svim zemljama. Cijena struje jako varira, prošle godine u avgustu je bila 600 EUR/MWh, u novembru oko 220, a sada po danu se zna spustiti i na nulu evo gledaj https://www.cropex.hr/hr/ Trenutna cijena 3 EUR 😜 Kod nas se pomamilo za solarne elektrane i to za prodaju na tržištu… Sad je to gubitak samo takav. Baterijska vozila mogu svojim ukupnim kapacitetima biti prijatelj mreže jer se ukupno radi o ogromnom potencijalu za skladištenje energije ali mogu svojom trenutnom snagom punjenja biti i neprijatelj mreže, jer povući 350 kW u momentu je kao da imaš… Pročitaj više »