Analitičari koji za hleb zarađuju radom u nemačkim medijima tvrde da je rumunska putna infrastruktura najopasnija za bezbednost učesnika u saobraćaju, među svim ostalim učesnicima analize koja obuhvata teritoriju Evropske unije. Komšijska država je ujedno i lider po broju smrtnih ishoda saobraćajnih nezgoda.
Nasuprot tome, nemački drumovi su bolje kotirani od proseka EU, kada govorimo o bezbednosti. Ipak, zemlja Germana nije u grupi lidera u ovoj oblasti u Evropskoj uniji. O ovome je izvestio list Die Welt, dok smo se mi na ovu temu informisali putem sajta G4Media.ro.
O tome koliko su stvarno opasni drumovi u Rumuniji svedoče i aktuelni statistički podaci koje objavljuje Evropska komisija, a koji otkrivaju i broj stradalih u saobraćaju, koji je tokom 2020. godine bio na nivou od 92 fatalna ishoda na milion stanovnika. Odmah uz Rumuniju je bila Bugarska sa 81, Litvanija sa 78 i Hrvatska sa 72. U Srbiji je te godine bila 71 pogibija na milion stanovnika i taj rezultat je osetno bolji od onih iz godina koje su prethodile. Da se zaključiti da je na teritoriji Evrope, Balkan najviše kritičan i po ovom pitanju.
Malta se pokazala najbolje u ovoj analizi, i tamo je svega 17 osoba stradalo na milion stanovnika. Potom sledi Švedska s 20 fatalnosti, pa Nemačka s brojkom od 31. Prosek na teritoriji Evropske unije je bio 45, i ta brojka opisuje bezbednost saobraćaja u Frnacuskoj, dok su Danska, Irska i Holandija nešto malo bolje od dve najveće članice EU.
Kao i u Srbiji, tako se broj žrtava u saobraćaju uvećao u celoj EU tokom 2021. godine, što će reći da su popustile mere izolacije izazvane pandemijom, pa je i promet na putevima bio veći. Ukupno je 19.896 ljudi stradalo u transportu tokom 2021. godine, kada pričamo o EU, što je za 6% više u odnosu na korona referencu (2020).
Za sada nema podataka za 2022. godinu ali je razborito očekivati dalji rast broja žrtava i to verovatno i za 10% (spram 2021). Izgleda da su ciljevi koji predviđaju da se broj žrtava do kraja decenije prepolovi, više nego nerealno postavljeni u datim okolnostima.
AutoRepublika
(346)