1. Home
  2. Prezentacije
  3. Land Rover Defender 130 debitovao
Land Rover Defender 130 debitovao
3

Land Rover Defender 130 debitovao

420
3
Podelite sa prijateljima:

Moderni Defender je danas dobio treću prinovu mini palete, pa je ostrvska kompanija nakon predstavljanja kratke verzije s troje vrata, one koja nosi ime Defender 90, lansirao i Defender 110 koji pruža par vrata više, predstavila i alternativu sa sufiksom „130“. Gledano kroz istoriju, Britanci iz Land Rovera su koristili numerički indeks kako bi diferencirali vozila po broju inča (distanci) koja deli prednju i zadnju osovinu, pa je shodno tome 130-ica i posedovala najizdašniji međuosovinski razmak.

Ali, kako su tradicije tu da se ruše, tako je anglosaksonska firma ovaj put odstupila od tog nepisanog pravila, a novajlija, iako duži, nudi identičan međuosovinski razmak kao i manja varijacija.

Novi Defender 130 poseduje duži zadnji prepust, i to za čak 340 milimetara, u odnosu na poznati Defender 110 s kojim kako rekosmo deli jednak međuosovinski razmak. Uzgred, kada smo već tu da kažemo da navedenih 3.022 milimetara predstavlja 119 inča, pa je istorijska odrednica na koju potrošismo već previše vremena, svakako prekršena.

Ukupna dužina novog SUV-a je narasla sa 5.018 mm na 5.358 mm (doduše s uključenim zadnjim, rezervnim točkom na krmi vozila). Pride, odlazni ugao onda kada je vazdušno oslanjanje u najudaljenijem položaju od tla, a ono dolazi već od osnovnog paketa opreme, smanjen je sa 40 na svega 28,5 stepeni, iako je najviši klirens ostao istih 290 milimetara.

Defender 130 pruža enterijer podesan za smeštaj osam osoba u tri sedalna reda, pri čemu je smeštajna formula data u vidu jednačine 2+3+3. Treći red nudi grejana sedišta, meke naslone za ruke i konektore tipa USB-C, pa će i dečurlija tradicionalno zaokupljena gedžetima imati gde „da se konektuje i dopuni“. Prijaće im svakako i dodatno obezbeđena sekcija panoramskog krovnog otvora koja je uključena već u bazični paket.

Iako nema porodičnih prozora u zadnjim, padajućim segmentima krova (stubovima), ne sumnjamo da će i oni putnici koji su najudaljeniji od vozača, uživati u ovom vozilu. Naslon trećeg reda sedišta je deljiv, a tu je proporcija 40:20:40. Zapremina prtljažnika, kada je najinferiorniji, iznosi 389 litara, dok je 1.232 litara kada je oboren treći red sedišta. Ako ostane mesta samo za vozača i suvozača, onda je tovarni sadržaj moguće smestiti u impresivnu zapreminu od 2.291 litar.

Kako bilo, prilikom konfiguracije limenog ljubimca, proizvođaču možete reći i da se odričete trećeg reda. U tom slučaju na raspolaganju imate prtljažnik zapremine 1.329 litara, u poređenju s 857 litara što pruža model Defender 110. Sklopiš drugi red i zapremina „ostavinskog prostora“ narastaa na 2.516 litara spram 1.946 litara koliko „se daje u 110-ki“.

Defender 130 je ne samo najveći, već i najbogatije opremljen u porodici modela. Po prvi put se uz doplatu može dobiti klima uređaj s opcijom podešavanja mikroklimatskog ambijenta u četiri zone, dok je u katalogu i najviše napredan multimedijalni sistem Pivi Pro. On se prati preko ekrana dijagonale od 11,4 inča, i deo je serijske opreme, dok se kod ostalih verzija na listi opcionala.

Pride, novajlija je dobio i novi enterijer u kom plene materijali nalik drvnoj masi, a tu je i perforirana koža na presvlakama sedišta. Paleta dostupnih boja karoserije je obogaćena, pa će se i crvena farba naći u ponudi.

Novajlija sa sufiksom 130 nema pravo na četvorocilindarske agregate, što i ne čudi s obzirom da je povelik automobil u pitanju. Ali, perjanicu ne možeš dobiti ni s V8 agregatom. Izbor se dakle svodi na redne šestake s tri litra zapremine. Pripadaju porodici motora Ingenium i laki su hibridi (48V) „po opredeljenju“.

Paleta uključuje dizel modifijacije D250 u D300, kao i benzinske P300 i P400. Numeričke odrednice skrivaju informacije o snazi pogonskog sklopa, a da kažemo da najpoželjnija benzinska verzija dobacuje do “stotke” za samo 6,6 sekundi, što je odlično za ovu džinovsku napravu na točkovima.

Svi varijateti dolaze s osmostepenom automatskom menjačkom kutijom s konvertorom obrtnog momenta. Ista je kao ona kojoj poverenje ukazuje i BMW, dakle ZF-ova. Pogon je na obe osovine, a taj sistem konstruktor naziva iAWD. Poseduje spojnicu prednje osovine i demultiplikator.

Izuzev unazađene geometrije karoserije i svih pratećih implikacija, novi Defender 130 u ostalom pruža iste vanterenske mogućnosti kao i manja 110-ka. Na primer, i 130-ka pregazi potok dubine do 900 milimetara, bez da pretrpi bilo kakve fatalitete.

Englezi već mogu da poruče najduži Defender, ali će morati da se rastanu od sume koja je veća od 73,9 hiljada funti, dok Defender 110 s cenom kreće od 58,7 hiljada funti. Uskoro će i rezidenti drugih država moći da pomognu i podrže razvoj privrede Velike Britanije time što će odvojiti od usta svoje, da bi pružili tuđoj deci, kupovinom ovog noviteta.

Dakle, u drugoj polovini godine kreće jagma za ovim krosoverom i u drugim državama. Što se tiče naše države, vodite računa, primetili smo plaćene oglase na društvenoj mreži Facebook, u kojima se navodi da se nude i preuređene verzije Defendera, tako da se klasifikuju kao komercijalna vozila, uz izjašnjenje prodavca da se porez na dodatu vrednost može povratiti, a vozilo koristiti i za putničke namene. Može, naravno, samo što je to protivzakonito i može se smatrati utajom poreza uz vrlo lak trening za inspektore poreske uprave…

AutoRepublika

(420)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

3 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Matija

Sa novom generacijom Defendera Land Rover je definitivno zakopao deo svoje tradicije – stari Defender, koji je od 1948 godine proneo slavu ove marke sirom sveta. Novi Defender moze da se krece po terenu ali sa tako skupim i osetljivim vozilom – aluminijumska karoserija – niko nikada nece voziti po africkoj divljini! Najnovija varijanta Defendera sa 8 sedista mogla bi da se nazove „porodicni terenski minivan“. Samo porodice sa vise od dvoje dece krecu na dalek put, negde na odmor. Osam odraslih osoba – nikako. Obrazlozenje: nema dovoljno mesta za prtljag, satore, surf-daske i tsl.

Bungi

Previše je odstupio od orginala u svim pravcima.Ineos Grenadir mi djeluje kao pravi nasljednik.

Matija

Grenadier je samo opticki povezan sa starim Defenderom. Suvise je komplikovan i luksuzan.