U stara dobra vremena je za praćenje i nadzor nad primenom saobraćajnih pravila i propisa bila nadležna služba unutar Ministarstva unutrašnjih poslova koja je u svom nazivu i nosila odrednicu „saobraćajna“. Međutim, onda su došli neki novi „ljudi“ i faktički nadlaženost nad sprovođenjem dela saobraćajnih propisa, onih koji se tiču (ne)propisnog zaustavljanja (?!) i parkiranja izmestili u novoformiranu službu nazvanu komunalna policija. S novim državnim organom stigli su i novi iznosi za kazne, pa i novi metodi nadzora poznati pod, sada osramoćenom formulacijom iz narodnih pesama („Oko sokolovo“).
Jedna od centralnih zanimljivosti ovde postaje to što je nadzor nad poštovanjem propisa u vezi parkiranja u gradovima kod nas veoma skup jer su angažovani iznajmljeni (preskupi) krosoveri britanske kompanije, uz dva službenika u njima, dok je za te poslove u zapadnim i „siromašnim“ metropolama upotrebljen najčešće običan mali moped s jednim policajcem. Zašto je to tako verujemo da je i vama jasno, odnosno da je očigledno da je procenat reketa izdašniji kada je i iznos javne nabavke mesnatiji.
Druga, i u ovom slučaju naslovna zanimljivost je ta što su kasno sinoć objavljene novoformirane sumu koje se u Nemačkoj naplaćuju za kršenje saobraćajnih propisa, a one su, iako udvostručene u odnosu na do juče važeće, i dalje do 4 (slovima: četiri) puta niže od kazni koje se primenjuju u Beogradu. Najeklatantniji primer je kazna za nepropisno parkiranje.
Nemački Spiegel je objavio da je novi tarifnik donet nakon duge javne rasprave i mučnih pregovora između zainteresovanih strana, što je inače stara tekovina koja je u primeni u iole demokratskim državama, a prema kome proizilazi da će pešaci i biciklisti uživati u temeljnijoj zakonskoj zaštiti.
Kako bilo, u donjoj tabeli su prezentovani iznosi odmazde za kršenje propisa u pogledu ograničene brzine kretanja, zavisno od težine prekršaja.
Pored toga, onaj ko parkira na trotoarima ili biciklističkim stazama, ili se zaustavi u žutoj traci, platiće sumu koja nikako ne prevazilazi 110 evra (u Beogradu 50 hiljada dinara za vlasnika vozila koji uzgred budi rečeno nikakav prekršaj nije ni učinio, uvećano za još 5 hiljada dinara za vozača). Nešto niža kazna je za parkiranje na mestima koja su obeležena kao rezervisana za vatrogasne ili ostale hitne službe i iznosi 100 evra.
Ako ste toliki primitivac, pa u Nemačkoj zauzmete mesto predviđeno za parkiranje vozila invalida, okajaćete grehe uplatom sume od 55 evra. Ista je kazna i za okupiranje mesta namenjenog dopuni baterija na električnim vozilima, ukoliko to učinite s konvencionalnim automobilom…
Kao što rekosmo, u pregovorima oko uvođenja novih iznosa kazni su učestvovale savezne i lokalne vlasti, stručna tela kao i vozačke asocijacije i sami zainteresovani građani. Kod nas sve to ide u pojednostavljenom postupku. Jednostavno, predsednik Republike se pojavi na televiziji i kaže ono što mu je tog dana na duši i „zakon“ ulazi u primenu.
AutoRepublika
(796)
ЗЛАТНО доба 💰 💰 💰
Europa 🐯 🐯 🐯
Malo.100 puta treba da bude skuplje nego što je sad jer je narod stoka koja ne poštuje propise.Jedan od razloga zašto sam i otišao iz Srbije je zbog opšte nekulture,navaspitanosti,bahatosti,bezobrazluka naroda.Takav primitivizam i divljaštvo možda ima još u Bugarskoj,Rumuniji i Albaniji kada su u pitanju zemlje u Evrope.Znači dno dna.I za to nije kriva ni jedna vlast,ni žuti,ni SNS,ni SPS…jednostavno kriv je narod,ljudi.Čast izuzecima,ima ljudi i za primjer i oni se u toj masi stoke smarraju glupima i budalama što nisu stoka kao i oni. U Njemačkoj,Austriji i ostalim normalnim EU zemljama nema potrebe za takvim mijerama kao u Srbiji… Pročitaj više »
U Beogradu nije problem sama visina kazni, već selektivnost za nepropisno parkiranje – neka područja su „teška divljina“ i tu onda svako parkira gde hoće (a ne kažnjava se).
Po mom mišljenju, celi grad treba da bude zoniran, jer samo to sprečava da u nekoj meri imate red po pitanju parkiranja „na jednom mestu“ (tamo gde jeste zonirano ), a „teško divljaštvo“ na svim ostalim mestima ( tj. gde nije zonirano, a posebno neposredno oko granica zonskog parkiranja ).
Svaki grad treba zonirati, sa 100%.