Volkswagen je i zvanično otpočeo veliki projekat na grčkom ostrvu Astipalea.
Nemačka marka dostavila je osam električnih automobila na ovo ostrvce u Egejskom moru, a vozila je uručio izvršni direktor Volkswagena – Herbert Dis. Četvorotočkaše je dočekao grčki premijer Kirjakos Micotakis. Micotakis je nedavno najavio da će centralna uloga u planu za oporavak zemlje posle korona krize biti tranzicija ka „čistoj“ energiji.
„Astipalea će biti platforma za testiranje „zelene“ tranzicije, uz energetsku autonomiju koja će dolaziti od prirodnih izvora“, naveo je grčki premijer pri prijemu automobila. Volkswagen je uručio osam vozila koje će na početku koristiti tamošnja policija, obalska straža i naravno hitna pomoć.
No, ovo je samo početak. Plan je da Astipalea potpuno napusti sistem javnog prevoza, a Volkswagen će dostaviti 200 električnih automobila koji će biti dostupni stanovnicima ostrva kroz ride-sharing sistem. Osim toga, planiraju se posebne subvencije za kupovinu baterijskih vozila i punjača, a vlasti nameravaju da podstaknu stanovnike ovog ostrvca da kupe i električne bicikle.
U ovom trenutku, većina energetskih potreba Astipalee rešava se putem dizel agregata, ali bi to trebalo značajno da se promeni do 2023. godine kada će veći deo energije stizati kroz solarne ploče.
Volkswagen je već ugradio 12 punjača na ostrvu, a u planu je da postave još 16 stanica za punjenje električnih automobila. Herbert Dis istakao je da je ovo veliki projekat i da će biti vrlo značajan za budućnost, jer je velika šansa za učenje.
„Astipalea može postati primer za brzu transformaciju, uz blisku saradnju vlada i privatnih kompanija“, kazao je prvi čovek Volkswagena. Čini se da je ovo i odlična tačka za početak, jer Astipalea ima svega 1.300 stanovnika i površinu od oko 100 kvadratnih kilometara.
AutoRepublika
(358)
Plan je da postave jednu vetro elektranu i 3MW kapaciteta solara a to bi zadovoljilo potrebe u nivou 80%…Dizel agregate ostavljaju za 20% ne daj bože,a svaki novi kilovat privatnog solara biće višak kojim planiraju da pokriju razvij turizma koji će svakako pokrenuti ovakva destinacija u vremenu e tranzicije.Takodje planiraju razvoj samovozećih taksija koji Volkswagen uveliko razvija.
Ako misliš na postavljanje jednje vjetrenjače, kod većih vjetrenjača je to veliki problem, jer treba dostaviti ogromnu dizalicu za samo jednu vjetrenjaču što je ogroman trošak (dizalicu od 750t nosivosti vozi 52 kamiona, mahom vangabaritni transport). A svi ganjaju da bude što veća, jer je proizvodna cijena po kWh manja kod velikih…
Mi nemamo ovoliko u celoj srbiji punjaca