Kako piše Reuters, kineski gigant iz sveta mobilne telefonije namerava da uđe i u sferu električnih automobila.
Njihovi izvori navode je Huawei u razgovorima sa nekolicinom kompanija iz automobilske industrije. Navodno, dva privredna entiteta su najdalje odmakla u pregovorima sa Huaweijem. To su kineski Changan Automobile i BAIC grupa. Kako prenose svetski mediji Huawei želi da plasira sopstveni električni automobil.
Čini se da ova strategija prati ono što radi američki Apple, koji je navodno u finalnoj fazi razvoja svog baterijskog autonomnog vozila. Apple je trenutno u potrazi za partnerom u automobilskoj industriji koji bi proizvodio četvorotočkaše tog brenda.
Huawei je najveći svetski proizvođač telekomunikacione opreme, pa je u takvom svojstvu već prisutan i u proizvodnji automobila. Tačnije oni dostavljaju komponente većem broju automobilskih brendova, pre svega kineskim markama. Tako recimo BYD i SAIC se žestoko oslanjaju na Huawei kada je reč o elektronskim komponentama.
Između ostalog, Huawei je stvorio i svoju platformu, nalik na Android Auto, koja služi za povezivanje mobilnog telefona i informativno-zabavnog sistema kod vozila.
Kineska kompanija se rapidno menja i učestvuje u više projekata u okviru automobilske industrije. Jedan od poznatijih poduhvata Huaweija jeste onaj sa BAIC grupom gde sarađuju na stvaranju autonomnog automobila. Projekat je za sada poznat pod kodnom oznakom N61 i ako je verovati pisanju kineskih medija, trebalo bi da obezbedi izuzetno visok nivo samoupravljanja. Prema poslednjim informacijama, ovaj model bi trebalo da bude prestavlje u poslednjem kvartalu tekuće godine.
Taj automobil mogao bi biti početak ofanzive Huaweija i u ovom sektoru. Očito je da nas čekaju turbulentne godine sa sve većim prisustvom IT giganata u automobilskoj industriji.
AutoRepublika
(960)
Kad može Samsung da pravi usisivače i automobile, što ne bi mogli i ostali.
Samsung automobili u Južnoj Koreji su rebrendirana Reno vozila i u vlasništvu su Reno grupe.
Znam ja to, ali piše Samsung.
Inače Reno grupa je mag za rebrandiranje, malo Reno, malo Lada a ono maskirana Dacia, onda Dacia sa znakom Nissan-a za Rusko tržište… A sve jedno te isto.