
Ako sve bude išlo po planu Donalda Trampa, Sjedinjene Američke Države će narednog petka uvesti pravilo prema kojem će automobilski proizvođači morati da plate carinu od 25% na svaki uvezeni automobil. Više nije bitno da li brend ima sedište u SAD, Japanu, Nemačkoj ili nekoj drugoj državi, već ako model ne silazi sa pokretnih traka u „Ju Es end Ej“, odjednom će troškovi uvoza postati značajno viši.
Naravno, dosta eksperata će reći da čovek samo „blefira“ i da će razne sudije stopirati ovaj poduhvat, ali kako se približavamo četvrtom danu aprila (kada će novi zakon stupiti na snagu), sve je očiglednije da je Tramp više nego ozbiljan. Već je imao prilike da se obrati medijima na račun ovog pitanja, i „glavonjama“ unutar firmi je rekao, „pravite vozila u Americi koja prodajete u Americi i nećete imati problema“.
Već sada se mogu čuti priče da je ovo pravilo požureno, najviše zbog njegovog kolege Ilona Maska. Upravo je Tramp postavio Maska da vodi takozvano „Odeljenje za efikasnost vlade“, program koji se pokazao jako nepopularnim i u velikoj meri smanjio potražnju za Teslinim četvorotočkašima. Štaviše, jedno nedavno istraživanje je pokazalo da je oko 70% Amerikanaca izjavilo da nikada ne bi kupili Teslin model, iako se generalno smatra „najviše američkim“.
Model 3 Performance vodi na listi, sa 87,5% svoje proizvodnje i izrade završenih u domaćim okvirima. Model Y (85%), Cybertruck (82,5%), Model S (80%) i Model X (80%) se takođe visoko rangiraju ovim indeksom. Međutim, izvršni direktor Tesle je naznačio da kompanija neće proći neokrznuta pod novim carinama. U objavi na društvenoj mreži X (bivši Twitter), Mask je naveo: „Važno je napomenuti da Tesla NEMA dozu bezbrižnosti. Uticaj carina na Teslu je i dalje značajan.“
Od velikih firmi koje su značajno pogođene ovom odlukom, u najgoroj poziciji je General Motors. Najveći američki proizvođač vozila pravi oko 40% svojih četvorotočkaša za domaće tržište u Kanadi i Meksiku, a neke uvozi i iz Kine. Ali ako bismo gledali listu koji konkretni modeli će najviše stradati videćemo da se na liderskom nalazi Mazda MX-5 Miata sa 0% sadržajnih delova iz SAD.
Nešto bolje su pozicionirani BMW-ovi modeli kao što su oni iz Serija 4, 5, 7 i 8, zatim razni Hyundaiji i Mercedesi na struju, popularni Toyotini modeli kao što su Corolla, 4Runner i Prius i mnogi drugi. Štaviše, čak 87% modela trenutno na američkom tržištu imaju manje od 1% delova napravljenih na toj lokaciji.
Čak i da odluka padne da proizvodnja bude prebačena „preko bare“, moraće proći godine i godine pre nego što se to desi. Neki modeli će biti eliminisani, drugi dobiti na ceni, a oni treći možda i dobiti novu proizvodnu traku u SAD. Živi bili pa videli kako će se sve završiti…
AutoRepublika
(179)
Šta je za vas 25% kad ste puni love