Arhitektura na kojoj počiva Porscheov električni sedan Taycan nudi proizvođaču ogromne mogućnosti, pre svega u smislu ponude raznih novih modela iz egzotičnih segmenata tržišta, na koji način bi se mogli privući i novi kupci. Jedna od opcija u tom smislu, mogla bi se odnositi i na uvođenje sportskog pikap kamioneta s oznakama Traykan, na primer.
Odmah da kažemo, Traykan nikako nije deo proizvodnih zamisli razvojnog tima marke Porsche, već je rezultat bujne mašte praćene talentom ljudi zaposlenih u dizajnerskom studiju Adel Bouras iz Francuske, koji se ističe u oblasti kompjuterskog modeliranja kao i industrijskog dizajna.
Adel Bouras u svojoj biografiji već poseduje pribeleženu saradnju s markama poput sledećih: Audi, BMW, Bugatti, Citroen, Mini, Peugeot, Rolls-Royce i Volkswagen, ali je Porsche Traykan unilateralna inicijativa dizajnera koja je zamišljena tako da omogući uvid široj publici u to šta se može učiniti s malo mašte, i puno ekspertize koju poseduje francuska kuća.
Pre pojave Taycana je bilo teško uopšte i zamisliti bilo kakav pikap kamionet u liniji Porschea, ali je to postalo izvodljivo zahvaljujući pomenutoj modularnoj platformi PPE (Premium Platform Electric), a još dodatno podgrejano spoznajom da u konkretnom slučaju, niko ne bi ni očekivao da visok klirens i značajna doza praktičnosti budu udarne osobine noviteta.
Tužno iskustvo švapskog proizvođača s pikapom Mercedes-Benz X klase nam je pokazalo da je ideja plasmana premijum pikap kamioneta s dominantnim osobinama koje krase narodne modele u toj kategoriji, zapravo očajna.
Zato bi Traykan promovisao koncept dvoseda, ili u “najgorem” scenariju “2+2” konfiguraciju sedenja. Dakle, nulta praktičnost uz beskonačno puno stila i neograničeno sportskog šarma, trebalo bi biti dobitna kombinacija. Takvom efektu bi ponajviše možda doprinela i produžena, to jest masivnija vrata, nalik onima koja viđamo na sportskim modelima.
Sama karoserija bi bila nešto kraća u odnosu na prosek među pikap kamionetima srednje veličine, ali ne i previše kratka. Neophodno bi bilo obezbediti dovoljno prostora za smeštaj klasičnog prtljaga bogatijih ljudi. Tu se pre svega misli na planinske bicikle, daske za jedrenje ili slične potrepštine o kojima “običan civil” i ne razmišlja previše tokom života.
Kopču sa stilskim jezikom marke bi trebalo da obezbedi gornji deo karoserije i svetlosni poptis Traykana. Kao zanimljiv detalj se posebno ističu pneumatici marke Michelin koji svojom šarom, praktično predstavljaju nastavak stilskog izraza promovisanog felnama na koji su montirani.
Na kraju ostaje da se zapitamo ima li šanse da čelnici Porschea obrate pažnju na predstavljeni render. Rekli bismo da itekako ima. Naime, u tehničkom smislu, ovo ne bi predstavljao prevelik izazov nemačkim inženjerima, dok bi međukorak ka lansiranju pikap kamioneta mogla da bude kros varijanta koncepta Porsche Mission E Cross Turismo, koji počiva na pomenutoj PPE arhitekturi.
Premijera serijskog modela je bila očekvana u kasnijem delu godine, ali je aktuelan virus već uskomešao sve ranije načinjene planove, pa će i Porsche biti prinuđen da prilagodi sopstvene.
AutoRepublika
(367)
Ooo, đe si Trajkane(Trajko)??!