
Svaki prodati model Audija je loš (jedva profitabilan) posao, a direktori ne znaju kako da izađu iz problema
Audi želi da bude luksuzna marka, obnavlja ponudu modela kao nikada pre, ali i dalje je u ozbiljnim problemima. Kompanija sa znakom četiri prstena, koja gubi novac na svakom koraku, počinje ozbiljno da razmišlja o otpuštanju viška, iako se već zna šta će biti na kraju, ali to neće rešiti sve probleme.
Gernot Delner je odgovoran za Audi, i iako poziva na strpljenje, istina je da je nasledio veoma tešku situaciju od prethodnog menadžera. Problemi u temelju nemačkog brenda su toliko ozbiljni da bi bilo teško verovati, a sve to događa se dok proizvođač suočava s renoviranjem game vozila najvećih razmera.
Ostavljajući po strani električne automobile, Audi je obnovio tako važna vozila kao što su A5 (čitaj: A4), Q5 i A6 u prvoj polovini 2025. godine, a očekuju se još neki modeli u narednim mesecima. Međutim, nije sve zlato što sja, jer su nove verzije PHEV ovog trija nadmašeni modelima niže kategorije.
Ogroman problem na koji niko ne zna da odgovori, ali nije jedini. Jer finansijski rezultati za prvi kvartal godine jesu katastrofalni. Audi nije samo marka, već deo grupacije koja uključuje Bentley, Lamborghini i Ducati. Ukupni profit za prva tri meseca ove godine iznosio je samo 630 miliona evra, što je 14,4% manje nego lani.
Istina je da Ducati već duže vreme hoda po tankoj žici, a Lamborghini je vrlo uspešan, ali Dolner opravdava pad Audija pozivajući se na sve veću konkurenciju, napominjući da „godina će biti vrlo izazovna zbog globalnih ekonomskih uslova“ i traži vreme da novi modeli stignu do kupaca širom sveta.
Posebno su rezultati Audija vredni razmatranja, jer iako su ostvareni poslovni profit od 203 miliona evra (nakon odbitka troškova i poreza) na prodaju od 13.600 miliona evra, profitabilnost poslovanja je bila samo 1,5%. Drugim rečima, od svakih 100 evra od prodaje, profit iznosi samo 1,50 evra.
Slažemo se da Audi nije Lamborghini, i da je ovaj brend u mogućnosti da zaradi više od 83.000 evra po prodatom vozilu, ali nije razumljivo da Audi bude premijum marka koja zaradi samo 530 evra po vozilu, dok Mercedes zarađuje 4.000 evra, a njegova profitabilnost u istom periodu iznosi 7,3%.
Jasno je da postoje ozbiljni problemi u upravljanju, jer Audi zarađuje manje od polovine onoga što ostvaruje Volkswagen (približno 1.700 evra) ili 800 evra profita od Mazde…
Audi zatvara fabriku u Briselu, otpustiće 7.500 zaposlenih do 2029. godine, Kina mu je okrenula leđa, Trampove carine na uvoz predstavljaju još jedan veliki problem, a razmatra da li da proizvodi u Volkswagenovoj fabrici u Čatanuugi, jer danas nije u mogućnosti da izgradi fabriku u SAD.
Stvarna situacija jeste da Audi sada razmatra prodaju svoje imovine, a pod tim se podrazumevaju i kompanije. Lamborghini je prava „kokoška koja nosi zlatna jaja“ i ona je sigurna, kao i Bentley. Međutim, postoji i četvrta firma koju mnogi ne poznaju: Italdesign.
Jedan od najpoznatijih italijanskih dizajnerskih studija koji je, od kada je Đuđaro prodao preostale akcije 2015. godine, pružao usluge samo spoljnim kupcima. Ovaj studio bio je značajan za Volkswagen kada je dizajnirao prvi Golf, mnogo pre nego što je Lamborghini kupio 90% kompanije 2010. godine ili stilizovao prvi Audi 80.
Detaljnije o Italdesignu pročitajte u posebnoj vesti…
AutoRepublika
(2380)
Sef Audija, Gernot Dolner, i njegov tim trebalo bi da procitaju clanak u Autorepublici:
https://autorepublika.com/2025/05/09/razlozi-zasto-kina-prednjaci-u-automobilskoj-industriji/
Osnovni problemi Svaba jesu: opsta efikasnost i kreativnost.
pa kako 500€ po komadu, zar oni ne uzmu škodu i promene plastiku i stave znak 4 prstena
Ne nego stave znak bika i prekrste ga u ‘Gallardo’.