
Statistika ADAC-a: Električni automobili su pouzdaniji od onih sa motorima SUS?
U svetu postoji mnogo rejtinga pouzdanosti automobila sa različitom metodologijom. U SAD se anketiraju vlasnici, dok u Nemačkoj organizacija TÜV SÜD evidentira kvarove otkrivene tokom tehničkih pregleda. Međutim, postoji i drugačija nemačka statistika koju sastavlja automobilski klub ADAC. Ona se zasniva na broju poziva šlep službi i tehničarima, kao i učestalosti pomoći na putevima za svaki model automobila. Kvarovi koji su se dogodili tokom vožnje pažljivo su dokumentovani i podeljeni po kategorijama. Na osnovu tih podataka ADAC je pripremio novu listu pouzdanosti automobila, sa podelom po klasama u kojima su određeni najbolji i najlošiji modeli.
U 2024. godini stručnjaci ADAC-a su reagovali na 3,6 miliona kvarova koji su se dogodili na nemačkim putevima. Prema rukovodstvu autokluba, prošla godina je prva u kojoj se mogu doneti pouzdani zaključci o pouzdanosti električnih automobila, jer je prikupljeno dovoljno statističkih podataka. Zabeleženo je ukupno 43.678 kvarova kod baterijskih električnih vozila, što je 1,2% od ukupnog broja kvarova. Naravno, iz ovih podataka se još uvek ne mogu izvoditi konačni zaključci. Ipak, gledano relativno, električni automobili su se pokazali znatno pouzdanijim od vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. Navodi se da su električni automobili registrovani između 2020. i 2022. godine imali u proseku 4,2 kvara na 1.000 vozila, dok je kod njihovih gorivnih pandana taj broj iznosio 10,4.
Ovakva razlika se, naravno, pre svega objašnjava jednostavnijom konstrukcijom električnih vozila, sa minimalnim brojem složenih pokretnih delova. Nije iznenađenje da su u gotovo svim kategorijama kvarova, uključujući i pogonski sistem, vozila sa motorima SUS imala više (ili u najboljem slučaju jednako) problema nego električni automobili. Jedini izuzetak su bile gume i točkovi – tu su električni automobili imali više kvarova: 1,3 kvara na 1.000 vozila, naspram 0,9 kod modela na gorivo.
Zanimljivo je da se slaba tačka električnih automobila pokazala u vidu akumulatora – ne pogonskog, već običnog 12-voltnog: čak 50% svih zabeleženih kvarova odnosilo se na to! Ipak, ni vozila sa motorima SUS nisu mnogo pouzdanija po tom pitanju – kod njih se na akumulator odnosi 45% kvarova.
Na kraju, i sami stručnjaci ADAC-a priznaju da je još prerano govoriti o apsolutnoj prednosti električnih automobila kada je reč o pouzdanosti, jer je većina njih još uvek previše nova. Klub za sada nema podatke o tome kako će se ova vozila ponašati posle 10 ili 15 godina eksploatacije.
AutoRepublika
(135)
Malo smešno zvuči da električni automobili najčešće imaju problem sa akumulatorom od 12V. Ali, to je ta „savremenost“.
12V akumulator je tu zbog stabilnog napajanja uobičajenih potrošača u automobilu. Pokušaj da kupiš sijalice koje rade na 360V
Ma, nije to sporno.
„Problem“ (za mene) je u tome što se kod EV-a akumulator od 12V puni iz visokonaponske baterije.
I dok god u njoj ima struje (a ima uvek, sem ako bi se ta baterija ispraznila do mere da EV „stane“), logično bi bilo da ima i dovoljno za punjenje akumulatora od 12V. I ne razumem kako onda akumulator od 12V dodje u poziciju da je ispražnjen.
Pitanje kako se na EV puni klasični akumulator. To dok ne bi nabacio merenje, ne bi znao, ni veroovao. Možda on ima režim dubokog pražnjenja, zbog štednej energije, a možda pojačanog punjenja kad je na punjaču. Lupam….. a pretpostavljam da je to tako i da ima logike. Današnji AGM akumulatori taj režim trpe bolje, ali im nije zdrav. Realno tu se neke energije može uštedeti, zavisno od kapaciteta akumulatora. 0,5 KW po punjenju. Ako znači. To jeste osnovnu elektroniku sa sve faroovima i vetilacijom, bez grejača, auta može da zadovolji 3 sata vožnje.
Nemaju EV automobili AGM akumulator.
Ja gledao.
Neki hibridi imaju EFB, a neki najobičniji.
Pri čemu i njih puni visokonaponska baterija. Generator kod hibrida puni samo visokonaponsku bateriju.
Bar je tako kod nekih hibrida.
EFB je minimum i kod vozila koja imaju Start -stop sistem. Ja ih menjam na AGM. To za hibrid ne znam, ligično bi bilo da ima AGM ili neku Li ion bateriju. a za EV tek posebno nemam pojma. Računam da EV ima neku nezavisnu bateriju – akumulator, za stabilizaciju napajanja uređaja, nekog kakaciteta, možda u vidu opet manje spec niskonaponske Li ion bateriju te namene, koja se puni – prazni po nekom režimu.
Nema Li ion, standardne 12V baterije ali manjeg kapaciteta nego kod SUS vozila.
Morone, djeluje na prvu logično, ali kad “kontakt” kod EV nije uključen, nema električne veze između nisko i visoko naponske baterije, isto kao i kod SUS vozila. Osim toga, 12V baterije kod EV obično su manjeg kapaciteta i snage jer ne startaju SUS motor.
Cold Cranking Amps (CCA) and Reserve Capacity (RC) are both important factors when choosing a car battery, but they represent different aspects of a battery’s performance – amperage burst for starting vs long lasting steady flow for other consumers.