1. Home
  2. Istorija
  3. Zanimljivost dana: Kada čak i Enco Ferari izabere stranca…
Zanimljivost dana: Kada čak i Enco Ferari izabere stranca…

Zanimljivost dana: Kada čak i Enco Ferari izabere stranca…

1.21K
41
Podelite sa prijateljima:

Legendarni Enco Ferari je bio pre svega ponosan Italijan. Naravno, neko će reći da je svaki domaćin takav „kod kuće“, ali je tvorac firme Ferrari bio jedan od onih ljudi koji nisu otvoreni da nauče šta neko drugi radi, već se samo fokusiraju na svoje dvorište. Sećate se propalog poslovnog plana sa Fordom? Zapravo nije propao zato što je američki gigant odlučio da potencijalno limitira takmičenje u profesionalnom auto-moto sportu, već Enco jednostavno nije voleo strance.

Znajući sve to, sigurno će vas iznenaditi kada vam kažemo da je njegov omiljeno omiljeno prevozno sredstvo zapravo bio jedan Peugeot. Mora da je onda bio zaista dobar kada je toliko oduševio velikog „il Commendatorea“ da ga izabere umesto nekog Fiata ili Lancije, zar ne? U ovom izdanju zanimljivosti dana ćemo na kratko analzirati Peugetov model 404 i uvideti šta ga je toliko učinilo posebnim.

Razvoj limuzine s indeksom 404 je počeo sredinom pedesetih godina prošlog veka, ali je veliku ulogu u celoj priči igrao i prethodnih pod očekivanom značkom 403. Bio je to prvi Peugeot dizajniran od strane čuvene italijanske stilske kuće Pininfarine, i na taj način je započela saradnja koja će rezultirati sa dosta uspeha za obe strane.

403 je postao prvi model francuskog proizvođača vozila koji je privukao više od milion kupaca, a prodaja se zaustavila na cifri od 1,2 miliona jedinica tokom jedanaestogodišnje proizvodnje. Znajući sve to, postalo je jasno da 404 ne mora da bude potpuno nov model, već će zapravo biti samo unapređena verzija prethodnika.

Posao dizajna je opet dopao Pininfarine i oni se nisu igrali s dobitnom kombinacijom. Prednji deo je bio čistokrvni Italijan, mada smo slične linije mogli da vidimo i kod mnogih četvorotočkaša u Velikoj Britaniji, ali sa opravdanim razlogom, pošto su Pininfarina, Bertone, Ghia i ostale samostalne italijanske kuće imale mušterije iz celog sveta.

Zadnji deo je u velikoj meri „amerikanitovan“, sa povećim „repom“, što je tokom pedesetih godina bila karakteristika automobila „preko bare“. Takođe smo mogli da vidimo i neočkivano mnogo hroma, iako se 404 nije vodio kao luksuzni automobil. Sa dužinom od 4.442 milimetara je bio nešto kraći od prethodnika, ali su inženjeri opet uspeli da izvuku više prostora u enterijeru. Spomenućemo još jedan zanimljiv detalj, a to je podatak da, iako je 404 trebao da nasledi model 403, dva automobila će se proizvoditi paralelno dodatnih šest godina.

Nasuprot verovanju da je novitet postao hit od prvog dana, njegov dizajn je doneo promenjena mišljenja kada je predstavljen na Salonu automobila u Parizu. Daleko od toga da nije izgledao kao moderan automobil, ali su mnogi kritikovali Pininfarinu što prodaje isti stil svakome ko je voljan da plati. To se pre svega odnosi na britanske kopije kao što su Austin Cambridge i Morris Oxford, a i Fiat 1800 je mnogo ličio iz određenih uglova, iako je pružao dvostruke farove. Novitet je bio dostupan u konfiguracijama limuzine i malog pikap kamioneta.

Sa mehanikom se nije mnogo eksperimentisalo pa se ponuda uglavnom zasnivala na 1,6-litarskom benzincu sa 72 konjske snage. Takav motor je razvijen nedugo nakon okončanja Drugog svetskog rata i pokazao se izuzetno pouzdanim i robusnim, posebno na tržištima Afrike. Jedini menjač u izboru je bio četvorostepeni manuelni, a 404 je bio u stanju da dostigne maksimalnu brzinu od 142 km/h.

Pored već spomenutih konfiguracija, kupci su počev od 1961. godine mogli da dobiju i kabriolet. Za ovu verziju se takođe postarala Pininfarina, ali je firma ovaj put otišla još korak dalje. Ne samo što su ga razvili, već se proizvodnja takođe u određenoj meri odvijala u Italiji.

Razvoj bi započeo u Francuskoj, gde bi vozilo dobilo platformu, a onda bi vozom poslato u Torino za ugradnju školjke i enterijera. Pininfarina bi ga vratila za Sošo gde bi Peugeot ugradio mehaniku i kompletirao ostatak vozila. Kabriolet je zadržao prednji deo sa limuzine, ali je imao dosta elegantniji zadnji deo i potpuno drugačiji enterijer. Peugeot nije hteo da ga reklamira radi brzine, već kao grand turizmo za sporije krstarenje. Spomenućemo da je mogao da juri 148 km/h, što je bilo za 6 km/h brže od limuzine zahvaljujući impresivnijoj aerodinamici.

Paralelno s kupeom je stigla i unapređena verzija spomenutog 1,6-litarskog motora, ali sa direktnim ubrizgavanjem goriva umesto ranijih karburatora. To je podiglo snagu na 85 „grla“, a Peugeot takođe kreće sa prodajom i u Sjedinjenim Američkim Državama. Međutim, veći komercijalni uspeh nikada nije ostvaren „preko bare“, a ključni razlog su relativno skromne dimenzije 404 za američke standarde, kako po pitanju vozila tako i na račun zapremine motora, a Jenkiji su takođe imali običaj da menjaju stil svake godine. Takozvani „rep“ je uglavnom izašao iz mode do ranih šezdesetih godina, pa je 404 delovao zastarelo sa američke strane gledanja čak i kada je bio nov.

Ponuda je proširena i karavanom za 1962. godinu, a prodavao se pod imenim Commerciale, Break i Familiale, od čega je ova poslednja pružala dovoljan broj sedišta za sedam putnika. Karavan je bio za oko 150 milimetara duži, i za oko 90 kilograma teži, a pretpeo je značajne promene na račun zadnjeg obiljenja da bi bio u stanju da ponese što teže terete (u ovom slučaju do 600 kilograma). Karavan je takođe doneo debi i novog baznog 1,5-litarskog motora sa 60 konjskih snaga.

Peugeot je nastavio da unapređuje svog velikana i iste godine je stigao i kupe. Slično kao i kabriolet, za većinu proizvodnje se postarala Pininfarina, a kupe je bio ništa više od ranije spomenutog kabrioleta sa postavljenim krovom. Upravo će 404 kupe postati prvi Peugeot koji se „preko bare“ prodavao u značajnim brojevima.

Zanimljiv je i podatak da je francuski gigant koristio ovaj automobil i za profesionalni auto-moto sport i to pretežno za reli. Afrika je uvek bila jedno od glavnih inostranih tržišta za Peugeot, a pobeda u Keniji na takozvanom „Safari reliju“ je proslavila 404 u još većoj meri.

Još jedna specijalna verzija je stigla 1964. godine i to 1,9-litarski dizel sa 68 konjskih snaga. Debitovao je u vreme kada takva tehnologija još uvek nije bila popularna širom Evrope, a u slučaju sedana 404, dizel je originalno stigao godinu dana ranije sa nešto manjim 1,8-litarskim motorom (55 „grla“). Doduše, tada je bio dostupan samo taksistima, da bi u širu ponudu stigao spomenute 1964. godine. Nije imao mnogo direktnih rivala sa izuzetkom još kojeg „buntovnika“ kao što su Mercedes 190D i Austin Cambridge, pa su Francuzi sa razlogom očekivali veći uspeh.

Međutim, 404 dizel je koštao za oko 30% više od benzinca i na mnogim testovima je iskazao relativno slabe performanse. Primera radi, britanski magazin „AutoCar“ je imao prilike da ga detaljno upozna 1965. godine. Novinari su uspeli da zabeleže ubrzanje od nule do 100 km/h za oko 26 sekundi uz maksimalnu brzinu od 130 km/h.

Očekivala se veća razlika u potrošnju, ali je britanski test pokazao da obe konfiguracije u proseku troše oko devet litara na pređenih 100 kilometara. Peugeot je odlučio da javnosti pokaže potencijal ove verzije tako što je napravio specijalni trkač sa samo jednim sedištem, a zatim ga vozio 72 sata bez prestanka pri prosečnoj brzini od 160 km/h. Dizel će nastaviti da bude veoma bitan deo ponude, posebno na afričkim tržištima i velikoj meri će zapečetiti status legende.

Prodaja je bila veoma zadovoljavajuća, do te mere da francuski proizvođač vozila nije imao razloga da ponudi veće promene. Spomenućemo da je trostepeni automatski menjač stigao 1966. godine, a napredak u tehnologiji je omogućio 1,6-litarskom benzincu da razvija maksimalnih 96 „grla“ krajem šezdesetih godina.

Proizvodnja je kompletirana u Evropi 1975. godine posle 1.847.568 proizvedenih primeraka. Međutim, u nekim državama, kao što je recimo Kenija, 404 je silazio sa pokretnih traka sve do ranih devedesetih godina, a ukupno je prodato 2,9 miliona vozila. Spomenućemo da je većina spomenute brojke otpala na limuzinu i karavan, dok se za kupe i kabriolet odlučilo tek 17.233 mušterija. Pored Francuske, 404 se proizvodio i u Argentini, Australiji, Kanadi, Čileu, Peruu, Keniji i Južnoj Africi, a zamenio ga je model 504 o kome smo ranije pisali.

Na kraju moramo da se vratimo na početak priče, a to je povezanost Enca Ferarija sa ovim automobilom. Do današnjeg dana je nejasno zašto se odlučio baš za 404, a postoje dve teorije. Jedna od njih kaže da je Encova sestra živela u Parizu i da je zbog toga odlučio da ispoštuje francusku konekciju, ali je mnogo realističnija priča da je zapravo jako cenio rad Pininfarine i da mu se 404 jednostavno više dopao nego bilo koja druga limuzina tada dostupna u Evropi.

Osnivač Ferrarija nikada nije mnogo pričao sa medijima, ali je njegov vozač izjavio da je Peugeot napravio poseban primerak u sivoj boji, sa kvalitetnijim kožnim sedištima i novim volanom specijalno za Italijana. Enco je navodno u svom vlasništu imao limuzinu, kupe i kabriolet, a kasnije i model 504. Saradnja će trajati sve do 1974. godine, kada je Fiat, koji je inače bio vlasnik 50% akcija u Ferrariju, rekao Encu da sme da koristi samo njegove modele za svakodnevnu upotrebu.

Da li je automobilu, i to još iz neke strane države, potreban veći „blagoslov“ od velikog Enca da svetu pokaže o kakvoj je legendi reč?

Zoran Tomasović

(1205)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

41 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
BB

„Pored Francuske, 404 se proizvodio i u Argentini, Australiji, Kanadi, Čileu, Peruu, Keniji i Južnoj Africi,“ A u koliko država se proozvodi 508? 😜 Zašto je bio uspješan 404? Bio lijep, bio pouzdan, u mnoštvu verzija, prilagođen raznim potrebama (od luksuznih do teretnih), biondostupan u raznim zemljama… Htjeli ste mega fabrike, centealizaciju? Izvolite, ovo su vaši plodovi… Gdje god nađu da fabrika ne može da izbaci bar 100.000 komada godišnje, današnjim menadžerima se ne isplati. Afrika? Ma to je sitomašno tržište, šta ćemo tamo… A nekad je sve imalo smisla, pa i manje fabrike, i u Afric (i iod nas,… Pročitaj više »

Renault Terminator🇷🇺Z

Видео сам у филму о Ферарију да Енцо приватно вози обичан Пеугеот.Ја сам помислио да је то само у филму,у фазону може било шта да вози и онако то нико неће примјерити нити обраћати пажњу..али ето стварно возио Пеугеота и то не једнога.Мада је сам филм безвезе,мало о самом Ферарију као произвођачу и фирми а пуно више о приватном животу Енца.
Филм о Ламборџинију ми је бољи.

Izmenjeno 13 dana pre od strane Renault Terminator🇷🇺Z
BB

Čita se Lamborgini 😉, barem na italijanskom

moron

Nisam znao za kabrio verziju.

Neko sa strane

Nenormalno lep auto uzivo! Daleko nizi u odnosu na limuzinsku varijantu 404. Ima jedan tirkizno plavi u mom komsiluku, vozi ga dekica bele brade, obavezno sa slamenim sesirom.

Isto vazi i za Fiat 1500 – kabrio verzija ‘Tristaca’. Nizak, izuzetno elegantan sa savrsenim proporcijama.

Verovatno ima neke veze sto su oba dizajn Pininfarine…

Matija

„na kratko ćemo analzirati Peugetov model 404 i uvideti šta ga je toliko učinilo posebnim.“ Jedan strucnjak za dizajn davno je rekao sledecu istinu: „Francuzi su sposobni da naprave nesto sto je originalno i smesno!“ Renault 4, na primer. Italijani su ti koji stvaraju estetiku i eleganciju. Dokaz je, na primer, DS dizajn – Flaminio Bertoni. Peugeot 404 kreirao je Pininfarina. Na ovom automobilu ne postoji ni jedan detalj koji „vristi“ „pogledaj me, pogledaj!“ A ipak se vec na prvi pogled izdvaja iz mase. Ono sto ga cini nenametljivo upadljivim jesu, pre svega, perfektne proporcije. Zatim dolaze velike, glatke povrsine,… Pročitaj više »

Laki

👍

Roki

Godina 1964. Peugeot 404 1.9 diesel sa 68KS, pa toliko ima ljubljeni auto u Srba VW Golf 1.9 SDI.
A krajem šezdesetih izlazi 1.6 benzinac sa 96 konja. VW Golf IV 1.6 je imao samo 102 konja.
Enco je znao da ceni dobra auta, a to je bio Peugeot 404 u svakom slučaju. Zanimljivo je da je vozio i FIAT 128 rally!

BB

A ja ’95 vozio Peugeot 1.9 dizel, ali od 65 konja 🤣

M M

Roki, majstore Motor na PUG 404 je zastareo kad je u njega i ubačen. Osnovna karakteristika mu je bila ogromna potrošnja. Ovde se navodi 9L, a mislim da bi ta potrošnja mogla biti, na ravnom i pri optimalnoj brzini. Prossečno, prelazio je i 12L potrošnje. A ovaj golf troši upola od toga, mada je i on zaista ništa posebno. Ovo što se navodi da je imao „direktno ubrizgavanje“, odnsi se na prvo mehaničko ubrizgavanje Kuger Fisher, koje je radilo na dosta višem pritiska goriva nego danas sa klasičnom pumpom 3 Bar. Tu pumpu je imao Pug 404, među prvim vozilima,… Pročitaj više »

Roki

Direktno ubrizgavanje kod benzinskih motora je primenjivano od strane Nemaca još u drugom svetskom ratu. Nema nikakve prednosti danas u poređenju sa MPI ubrizgavanjem sem u kombinaciji sa turbo punjačem.
Veoma mi je interesantan podatak koji navodiš, lančijin (Fiat) motor 1.6 sa 200 KS. Slično postiže i Peugeot 106 1.6 16V kada se izfrizira. Čak oko 210 konja, obrtni moment 200Nm! I to sa MPI ubrizgavanjem.

M M

Fiserkuger nije direktno ubrizgavanje, tako ga svi zovu laički. Ima specifične dizne u usisnoj grani – multipoint – čista mehanika, Taj Lančin motor je stari, realno sa karburatorima imao je 160-170 ks, kod nas, a sa ovim Kugerfisher imao blizu 200. Too ubrizhavanje je ličilo na Bosch pumpu, pravio ga FAG. Taj PUG 106 1,6 16V može da se nasvira dobro preko 220ks. Imaš kod nas je prvak na brdu za prošlu godinu. Guglaj Aleksandar Vidosavljević Bobo. Čovek radi čip tuning i mnogo šta, radio je za nas Ecu master kompelt. Stvar je u bregastim sa dorađenim Cat cams, granama,… Pročitaj više »

Roki

To je to. Potencijal atmosferskog motora. Kada se tako nabudži, jedina mu mana što nije elastičan. Tu bi jedan promenljiv usisni sistem odigrao dobru ulogu.
Sećam se jednog podatka: Italijani su Alfu 156 2.0 16V spremnu za trke navili na neverovatnih 320KS pri 8500obr/min.

M M

🙂 Da ti ogovorim, diraš me u dušu. Sa svim tim 🙂 Vidim da si ljubitelj automobila. Sve ovo što pišem, pišem iz glave, iz iskustva – no wikipedija 🙂 Od tamo neke 1993, kad samo štop nisam postao inžinjer 🙂 , počinje nova reguiativa ST (super touring), gde počinje da se piše istorija ST klase, najboljih automobila na krugu ikada 2000 – i nikad više to biti neće. Tad kreću šampionati WTCC, BTCC….. Ako se setiš s početka uspeha Volva….. BMW, Honda…. Alfa 156, Reno Laguna, Peugeot 406, Opel Vectra……. Svi su oni lako prebacivali 300 ks…… Imao sam… Pročitaj više »

Izmenjeno 11 dana pre od strane M M
M M
Izmenjeno 11 dana pre od strane M M
Roki

Kad se setim tih vremena, oću da zaplačem od muke. Sećam se i tih imena vozača koje pominješ. Mnogi su bili genijalni poznavaoci tehnike motora, a nisu ni bili inžinjeri.
Znam sve, nove tehnologije i nove puteve, nove pravce razvoja motora. I reći ću ti nešto, pa makar neverovo.
To vreme će se vratiti. Visokoturažni atmosferac još nije rekao svoje, ni po pitanju snage ni po pitanju potrošnje.
Evo, u Formuli 1 se već raspravlja o vraćanju V10 motora u šampionat!

Roki

Videe sam odgledao sve do kraja. Ko da sam vozio trku. Ludilo.
Znaš kako kažu tamo u Nemačkoj. Benzin je najopasnija i najžešća droga.

M M

Pročitaj ovaj članak. Šta mogu Srbi da naprave. I niko nema da uloži jače sponzorstvo. Da je u Germaniji bio bi milioner…..
Gledaj šta je auto. Nastao od Lagune ST

https://www.serbiaring.com/vesti/zoran-kastratovic-ovo-je-moj-superturing-klio/
https://vrelegume.rs/renault-clio-by-zoran-kastratovic/

comment image

Izmenjeno 11 dana pre od strane M M
Laki

Onomad sam u Tivtu vidjeo odličan primjerak.

s mile

Ja videh jedan u mom kraju, na placu jednog automehaničara, ali je 404 proveo godine napolju. Čudi me da ga ne sklanja, i sačuva, ili čak obnavlja.

prelep je 404

Laki

Lutka od auta.

Yankee

Pininfarini treba odati priznanje sto su jedan isti dizajn uspeli da „uvale“ nekoliko firmi i to jos iz razlicitih drzava.

Ovo je recimo Morris Oxford…

comment image

Matija

Sta znaci „uvaliti“ u ovom slucaju – prodati ili su ga kopirali?

Yankee

Firme narucile razvoj novog auta od Pininfarine, Pininfarina iskoristio jedan skoro isti dizajn za vise modela.
E sad, da li musterije nisu znale jedan za drugi (dok nije bilo kasno) ili im nije smetalo – to zaista ne znam.
Pininfarina je dizajnirao dosta auta za BMC (British Motor Company) krajem 1950-ih godina, a BMC ih je onda prodavao pod oznakama vecine svojih brendova (Austin, Morris, MG, Riley, Wolseley, itd).

Matija

To se cesto dogadjalo.
U dizajnu je tesko napraviti nesto sasvim novo – kao i svuda. Dizajner razvije jedan novi koncept a zatim ga prodaje na vise strana i prilagodjava ga kupcu. Od necega mora da se zivi. 🙂

Aleksandar

Moj deda, čuveni kazandžija iz Prokuplja je kasnih 70-tih godina imao beli 404 dizel. To su neka moja prva sećanja i uopšte dodir sa kolima. Kakve su to limuzine bile.

Matija

Kazandzija kupio Peugeot.
Osamdesetih godina ja kao inzinjer nisam mogao nista vise od Jugica.
To ti je socijalizam.

Aleksandar

Matija, moj deda je bio čuveni ,,Barbut“. Pravio je najbolje kazane za rakiju od Vardara pa do Triglava. I mislim da ga je kupio polovnog a ne novog. Svakako, u to vreme je to bila velika stvar.

Renault Terminator🇷🇺Z

Е па ако такав мајстор свог заната није могао да вози у то вријеме прави ауто ко је онда могао.

Matija

Bez brige, tvoj deda je zaradio postenim radom. Problem je u privredi gde su plate bile hronicno male pa su visokoobrazovani ljudi bezali u trgovinu i administraciju. O razvoju proizvoda niko nije razmisljao! Bila je to pogubna klima za koju mozemo da zahvalimo nasim vrhovnim politicarima jer ni oni nisu znali cemu sluzi razvoj. Od pocetka pa do kraja 80-tih jugoslovenska pivreda je strmoglavo padala – do raspada Jugoslavije.

BB

70-tih niko nije mogao kupiti Jugića 😜

Milan

Proizvodnja počela tek 1981

s mile

Čuveni Barbut,

sećam se da je u tom kraju, kod Barbuta, pre nekoliko godina bio jedan lep beli oldtajmer, sad..zaboravih koji je to auto bio….

A ja sam se „navukao“ na 404, koji je u Prokuplju dugo bio parkiran ispred „srednje robne kuće“ danas je to pešačka zona. Bio je borde ili crvene boje, i baš parkiran ispred sadašnjeg kafea Brick ili Putin…

Aleksandar

Taj lepi beli oldtajmer je DKW. Vozi ga moj brat, Barbutov unuk.

s mile

Znam da je neko od vas, i znam da je nešto meni veoma ekskluzivno…retko. Uživajte…

Renault Terminator🇷🇺Z

Него који беше репоња,403 или 404?

BB

404

Ali nije ukrajina 😜

Renault Terminator🇷🇺Z

Хахаха😂…шта теби падне напамет😂🍻.

Kitittelj

Pored Enza, ovakav beli u limuzinskoj verziji je imao i moj deda tamo pocetkom osamdesetih u Nisu. Nakon jednog udesa auto je otisao na otpad, a ja mi smo sacuvali prednji znak i dan danas stoji mi u garazi…

Matija

Pusti auto, sta je bilo sa dedom?

Kitittelj

Deda vec dugo ore nebeske njive – umro prirodnom smrcu desetak godina kasnije.
A ja kao beba bio suvozac napred prilikom tog udesa i bio povredjen, sva sreca lakse…