1. Home
  2. Zelene strane
  3. Porsche planira da se pobrine za stare baterije iz električnih automobila tako što će ih ugraditi u nova vozila
Porsche planira da se pobrine za stare baterije iz električnih automobila tako što će ih ugraditi u nova vozila
4

Porsche planira da se pobrine za stare baterije iz električnih automobila tako što će ih ugraditi u nova vozila

120
4
Podelite sa prijateljima:

Porsche je pokrenuo pilot-projekat u kojem testira kako da reciklira vredne sirovine iz visokonaponskih baterija električnih automobila. Cilj je da se stvori zatvoreni krug u kojem se sirovine mogu ponovo iskoristiti za proizvodnju novih baterija – što će biti sve važnije kako broj električnih automobila bude rastao.

Projekat je podeljen u tri faze. Prvo se sakupljaju stare baterije – na primer iz starih razvojnih vozila. Baterije se zatim melju u materijal koji se naziva „crna masa“ (black mass), što je vrsta granulata koja sadrži vredne metale iz baterije.

Ti metali uključuju litijum, nikl, kobalt i mangan. Do sada je Porsche uspeo da dobije oko 65 tona ovog materijala.

U sledećem koraku, metali se izdvajaju iz mase i prečišćavaju tako da mogu da se koriste u proizvodnji baterija. Porsche ima pažljivo osmišljen proces kako bi obezbedio da materijali budu dovoljno visokog kvaliteta za proizvodnju baterija vrhunskih performansi.

U poslednjoj fazi, Porsche će testirati izradu novih baterija koje delimično sadrže reciklirani materijal, kako bi se proverilo da li takve baterije funkcionišu dobro i da li zadovoljavaju performanse potrebne za Porscheove električne automobile.

– Uz pomoć inovativnih procesa reciklaže težimo da smanjimo zavisnost od nestabilnih i geopolitički osetljivih tržišta sirovina. Cirkularna ekonomija je jedan od temelja naše strategije održivosti, a ovim pilot-projektom želimo da pokažemo naše ambicije – kaže Barbara Frenkel, članica uprave Porschea zadužena za nabavku, ističući značaj ovog projekta.

Cilj projekta je dugoročna i odgovorna proizvodnja baterija. Korišćenjem materijala više puta stvara se vredan sistem zatvorene cirkulacije, gde se dragoceni resursi mogu iznova koristiti.

Ova inicijativa je u potpunosti u skladu sa budućim zakonskim regulativama. Na primer, EU uvodi nove zahteve za reciklirani sadržaj u baterijama, koji će stupiti na snagu 2031. godine. Porsche želi da svojim ranijim angažovanjem smanji uticaj na životnu sredinu i pokaže da je reč o održivoj industriji.

AutoRepublika

(120)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

4 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
moron

Pa to postaje zakonska obaveza za par godina?
Što to ne rekoste na početku teksta … Ja ovako pomislih najpre kako su u Porscheu postali ekolozi i altruisti.

Matija

Svaba ne funkcionise bez naredjenja! 🙂

Matija

Starih baterija jos nema, e-automobili su jos mladi. Iz istog razloga reciklaza je takodje na minimumu, tacnije u eksperimentalnoj fazi. Ideja o ponovnom koriscenju polovnih baterija sa oslabljenim kapacitetom nije nova, o tome je vec bilo reci pre oko godinu dana. Ideja je da se baterijske celije iz skupih vozila sa visokim performansama ugradjuju u jeftinija vozila i da se tako smanji njihova cena. Sasvim OK. Najnovija ideja je da se polovne baterije koriste za gradnju velikih akumulatorskih stanica, ciji bi zadatak bio da kompenzuju nagle skokove u potrosnji e-energije. Po mom misljenju, ovo je cisto rasipanje i onako deficitarnih… Pročitaj više »

s mile

Ovu ideju prepisali od Merca. Bila je vest o reciklažnom centru Merca, isto i oni, melju, i sortiraju…

Nešto mi je to suviše generalizovano… malo detalja ima

meni se čini da će stare baterije biti izvožene u zelje XX sveta, Indija i td