
U EU strahuju da bi Kinezi mogli da im uskrate pristup retkim metalima, baš kao što su i Amerikancima
Kina je nakon carinskog spora sa SAD-om očigledno prestala da izvozi nekoliko retkih prirodnih elemenata i, na njima utemeljenih magneta. Odluka o obustavi izvoza u početku važi za sve zemlje, uključujući Nemačku. Prema navodima New York Timesa, ove sirovine su neophodne za brojne privredne grane, uključujući proizvodnju električnih motora, mikročipova i visokotehnoloških komponenti u vazduhoplovnoj i automobilskoj industriji.
U Kini se proizvodi preko 90% retkih minerala na globalnom nivou, a vlasti ove države su početkom aprila i zvanično zabranile izvoz u Sjedinjene Države, šest od ovih sedamnaest elemenata. Uveden je novi proces odobravanja izvozne dozvole, sve da bi se sprečile indirektne isporuke. Reuters izveštava, da je ovo dovelo do potpunog zaustavljanja izvoza, što će reći da je stopiran eksport i drugde, a ne samo u Sjedinjene Države.
Zvanično saopštenje iz Pekinga se još čeka. Ostaje nejasno kada će biti izdate nove dozvole ili kada će se nastaviti izvoz u druge zemlje. Iako postoje nalazišta van Kine, cenovna prednost koju uživaju kineske zalihe, je dovela do nedostatka proizvodnih i prerađivačkih kapaciteta na mnogim mestima.
Kina je već krajem 2024. godine uvela prva ograničenja na retke zemaljske elemente, što se zbilo kao odgovor na američke zabrane izvoza naprednih mikroprocesora. Ova ograničenja su posebno bila usmerena na američke odbrambene kompanije i njihove dobavljače. Kina sada drži crnu listu kompanija sa vojnim vezama sa SAD-om, s kojima joj je zabranjeno da se sarađuje.
Kako piše pomenuti američki list, produženo zamrzavanje ponude moglo bi da proizvede ozbiljne posledice po američku privredu. Proizvodnja savremenih sistema naoružanja, kao što su autonomni dronovi, posebno zavisi od kineskih sirovina. Industrijske zalihe u SAD bi mogle biti iscrpljene u roku od dva meseca.
Kineski monopolski položaj daje Pekingu strateški moćnu poziciju u trgovinskom ratu, dok izvoz retkih zemaljskih elemenata čini samo mali deo kineske spoljne trgovine, američka privreda je veoma zavisna u ovom sektoru.
Elektromobilnost bi u Evropi mogla biti značajno usporena
Kineska zabrana izvoza takođe može imati ozbiljne posledice po Evropu, posebno u pogledu tempa razvoja elektromobilnosti. Retki zemljani elementi predstavljaju ključne komponente za proizvodnju snažnih elektromotora. Pošto se evropski proizvođači automobila u velikoj meri oslanjaju na snabdevanje iz Narodne Republike Kine, nazire se pojavljivanje novih uska grla, i to celom dužinom lanca nabavke. Produženi prekid kineskog izvoza bi mogao usporiti proizvodnju, ometati inovacije i ugroziti klimatske ciljeve EU.
Suprotno nekim tvrdnjama, retki minerali se ne koriste u baterijama električnih automobila. Međutim, Kina dominira skoro celim lancem vrednosti za litijum-jonske baterije, i to od ekstrakcije sirovina do proizvodnje uređaja za skladištenje energije. Ako zemlja pokuša da iskoristi svoju dominaciju, sve da bi i u ovoj oblasti izvršila pritisak na Sjedinjene Države, to bi moglo dodatno opteretiti evropsku industriju električnih automobila.
AutoRepublika
(184)
Evropi nikako ne ide u racun da otvori carinski rat sa Kinom. Ova dva partnera moraju vrlo pazljivo da pronadju svoj balans da bi oba prezivela. Umesto carina, EU uvodi koncept minimalnih cena – to znaci da kineske firme nece gubiti novac placajuci carine vec ce cene njihovih proizvoda biti izjednacene sa cenama evropskih.
Ali, ako dogovoramo cene, gde su tu onda „tržišna utakmica“ i „konkurencija“, kao i ostale opšte prihvaćene vrednosti na Zapadu ?
Dogovara se minimalna cena da ne bi bilo nelojalne konkurencije sa dampingcenama. Totalna sloboda konkurencije odavno ne postoji. Pozeljan je balans a ne medjusobno „ubijanje“.
Retki metali uopšte nisu retki. Ima ih svuda. Zapravo je tehnologija dobijanja vrlo prljava i energetski zahtevna pa se samo Kini isplati da ih ekstrahuje.
Svega ima svuda – ali u tragovima.
Istina , čitao sam davno da i nafte ima svugde jedino što nema svako tehnologiju kao i Rusija što može da vrti zaboravio sam več koliko kilometara dubine….ali znam da je bilo mnogo. Poz