1. Home
  2. Life
  3. Porsche predstavlja koncept baterije za električne automobile sa naizmeničnom strujom
Porsche predstavlja koncept baterije za električne automobile sa naizmeničnom strujom

Porsche predstavlja koncept baterije za električne automobile sa naizmeničnom strujom

179
6
Podelite sa prijateljima:

Porsche Engineering razvio je koncept potpuno nove baterije za električne automobile. Tradicionalno, baterije skladište jednosmernu struju (DC). Međutim, Porsche je predstavio koncept baterije sa naizmeničnom strujom (AC), što donosi brojne prednosti.

Kod današnjih električnih automobila pogonski sistem obično se sastoji od visokonaponske baterije sa zasebnim sistemom za upravljanje baterijom (BMS), pulsnog pretvarača koji konvertuje jednosmerni napon u trofazni naizmenični napon za motor, kao i ugrađenog punjača za punjenje naizmeničnom strujom.

Novi sistem kombinuje sve ove komponente u jedan jedinstveni modul. Ovakav stepen integracije donosi prednosti u vidu manjih dimenzija, niže mase i smanjenih troškova. Pored toga, povećava sigurnost u radu i poboljšava efikasnost.

U studiji izvodljivosti koju je sproveo Porsche Engineering, baterija je podeljena na 18 pojedinačnih modula, koji su raspoređeni na tri faze. Svakim modulom upravljaju tranzistori snage.

Povezivanjem ovih modula u Modular Multilevel Series Parallel Converter (MMSPC) omogućena je fleksibilna i realnovremenska konverzija jednosmerne struje u sinusoidnu naizmeničnu struju direktno iz baterije, bez potrebe za tradicionalnom energetskom elektronikom.

– Trend u automobilskoj industriji ide ka visoko integrisanim komponentama. To otvara nove mogućnosti u pogledu smanjenja dimenzija kućišta, manje mase, nižih troškova, kao i povećane pouzdanosti i efikasnosti – izjavio je Tomas Venka, vodeći specijalista na projektu u Porsche Engineeringu.

Najveći tehnički izazov ovog koncepta jeste razvoj centralne upravljačke jedinice visokih performansi, koja bi mogla da kontroliše sve baterijske module u realnom vremenu. Prema rečima Daniela Simona, još jednog vodećeg stručnjaka u Porsche Engineeringu, apsolutno je ključno da svaki modul bude aktiviran u tačno određenom trenutku, jer bi u suprotnom moglo doći do oštećenja baterije i energetskih komponenti.

AutoRepublika

(179)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

6 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
moron

Naslov članka upućuje na zaključak da je izmišljena baterija koja skladišti naizmeničnu el. energiju. Ali, tekst to ne govori. Sama baterija po pitanju vrste el. energije koju prima, skladišti i pruža i dalje ostaje na tradicionalnim principima ( istosmerna struja).
Ili ja sve to loše razumem ?

Matija

Baterija moze da funkcionise samo sa jednosmernom strujom. Koliko sam razumeo, naizmenicnim ukljucivanjem pojedinih blokova baterija u pogon e-motora uspeli su da dobiju efekat naizmenicne struje. Dalje, predpostavljam da se efekat naizmenicne struje dobija naizmenicnim pustanjem jednosmerne struje u suprotnim smerovima. Zato je bitno da upravljacka jedinica vrsi naizmenicno ukljucivanje tacno u trenutku kada je napon nula – inace bi doslo do burne reakcije izmedju dva bloka baterija. Nije moj fah ali pokusavam da shvatim.

Zoca

Pojednostavljuje se konstrukcija ,jer nece biti potreban inverter koji pretvara jednosmerni napon u naizmenični potreban za (uglavnom)asinhrone motore.Ako se pokaze utilitarnim bice dobro.

Bungi

Sad mi je malo jasnije.Mislim da je to jako lose rjesenje.Proizvodjaci ves masina reklamiraju svoj novi proizvod sa naizmjenicnim trofaznim motorom i daju na njega desetogodisnju garanciju.Da bi taj motor radio na monofaznu struju potrebna je elektronika koja imitira dvije nedostajuce faze a koja traje mnogo krace od samog motora.

Matija

Moje objasnjenje nije kompletno. Kada se pogleda dijagram dole levo na slici vidi da se sinusoidna promena napona ne dobija samo naizmenicnim ukljucivanjem blokova baterija sa suprotnim polaritetima. Za porast napona u svakom smeru ( + ili -) ukljucuje se sve veci broj blokova baterija. Ovako dobijena „sinusoida“ nikada nece moci da bude glatka kao na slici vec ce imati kvantne skokove. Kompjuter koji ovo upravlja ovim procesom mora da bude neverovatno brz i pouzdan!

Bungi

Jedina dosad izmišljena „baterija“ naizmjenične el. struje je ultrakondenzator ali on i nije baterija već kao što sama riječ kaže „kondezator“.Volio bih da nam neki eletroinžinjer malo pojasni gore napisano.Ne snalazim se baš najbolje.