
Ford patentirao simulaciju manuelnog menjača za električne automobile
Električni modeli Forda bi, prema nedavno objavljenom patentu, mogli dobiti klasičnu ručicu manuelnog menjača, koja bi zapravo samo imitirala proces menjanja brzina. Sistem bi trebalo da simulira različite tipove menjača, uz prisustvo haptičkog odziva.
U poređenju sa automobilima sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, električni automobili su znatno jednostavniji i većina ih koristi samo jedan stepen prenosa, iako pojedini sportski modeli imaju dva. Sistem pogona ne zahteva nikakvu intervenciju vozača – radi potpuno autonomno i omogućava izuzetno glatku i fluidnu vožnju.
Međutim, mnogim vozačima nedostaje osećaj klasičnog menjanja brzina, na šta su neke automobilske kompanije pokušale da odgovore simulacijom ručnog menjača. U praksi je to demonstrirao model Hyundai Ioniq 5N, koji je iluziju doveo gotovo do savršenstva. Sličan sistem razvijaju i Lexus i Ford, što potvrđuje nedavno otkriveni patent.
Američka automobilska kompanija podnela je zahtev za ovaj patent još 2023. godine, kako je istakao portal The Drive, ali je tek sada objavljen i donosi prilično nekonvencionalno rešenje. Umesto menjača sa ručicama iza volana (paddle shifters), patent pominje klasičnu ručicu menjača u centralnoj konzoli, koja međutim nije mehanički povezana sa pogonskim sklopom.
Umesto toga, ručica bi se nalazila u kućištu sa servo-motorima koji bi joj omogućili kretanje i slali signale na koje bi zatim reagisao električni pogon. Iako patent ne otkriva detalje softverskog rešenja, koje će biti ključno za podešavanje i rad sistema, ipak otkriva nekoliko zanimljivosti.
Na primer, manuelni menjač bi mogao imati prilagodljiv raspored u klasičnom „H“ obliku, ali bi se po potrebi mogao prebaciti u sekvencijalni režim, pri čemu bi se ručica kretala samo napred i nazad. Takođe, menjač bi imao haptički odziv, čime bi se poboljšala realističnost simulacije menjanja brzina.
Ipak, „Shifter Assembly for Electric Vehicle“ za sada ostaje samo patent. Nije izvesno da li će Ford ovu tehnologiju zaista implementirati u svoje električne modele. Automobilske kompanije redovno registruju veliki broj patenata, ali samo mali deo njih na kraju dospe u serijsku proizvodnju.
AutoRepublika
(121)
Onda još da ubace i papučicu kvačila 😀