
Zanimljivost dana: BMW Z18 je terenski roudster bavarske marke
Pre 30 godina, mnogo pre nego što su se pojavili prvi kabriolet-krosoveri, BMW je osmislio terenski roudster pod nazivom Z18. Ovaj prototip sa V8 motorom, izrađen 1995. godine, čuvan je u tajnosti nekoliko godina.
BMW-ovo odeljenje Technik (ZT), osnovano 1985. godine, bilo je zaduženo za razvoj novih koncepata vozila, inovativnih materijala i proizvodnih procesa. Tokom dve decenije, ovo odeljenje stvorilo je niz prototipova koji su omogućili bavarskom proizvođaču da istražuje nesvakidašnje ideje. Model Z1 bio je jedini koji je dospeo u serijsku proizvodnju, ali su neki eksperimenti ZT-a kasnije uticali na razvoj modela Z3 i Z8.
Godine 1995, daleko pre nego što je evropsko tržište zahvatila „SUV“ ekspanzija, a četiri godine pre lansiranja BMW-a X5, BMW ZT kreirao je Z18 – neočekivani spoj 4×4 vozila i roudstera. Ovaj prototip, koji sada slavi trideseti rođendan, javnosti je prikazan tek pet godina nakon svoje izrade.
Te 1995. godine BMW je predstavio Z3, ulazeći u ponovo oživljeni segment roudstera s pristupačnijom alternativom u odnosu na Z1. Takođe, iako BMW tada nije imao SUV-ove, upravo je preuzeo britanskog proizvođača Land Rovera, specijalistu za terenska vozila. Njegova delatnost u sektoru motocikala takođe je uticala na nastanak Z18 – ideja terenskog roudstera inspirisana je endurom, motociklima koji kombinuju karakteristike motokros i drumskih modela.
BMW Z18 imao je karoseriju od plastike postavljenu na čelični ram. Pokretao ga je 4,4-litarski V8 motor sa 355 KS, povezan sa petostepenim manuelnim menjačem i pogonom na sva četiri točka, sličnim onom koji će kasnije biti korišćen u X5.
Dimenzije:
- dužina: 4,25 m,
- međuosovinsko rastojanje: 2,90 m,
- masa: 1.560 kg.
Veliki razmak od tla dodatno su isticali ugljenični blatobrani, koji su bili odvojeni od lukova točkova i gotovo dodirivali 18-inčne felne sa terenskim pneumaticima dizajniranih tako da ostavljaju otiske nalik mačjim šapama na mekanom terenu.
Po estetici, Z18 je imao određene sličnosti sa Z3, ali sa nešto manje izraženim krivinama. Među karakterističnim dizajnerskim rešenjima izdvajaju se:
- razdvojeni dupli prednji farovi,
- duboko usečeni prednji blatobrani,
- poklopac prtljažnika sa udubljenjem,
- pravougaonija zadnja svetla u odnosu na serijski model.
Enterijer modela Z18 bio je konceptualan i modularan. Iako na prvi pogled klasično oblikovan, izdvajali su ga tri centralna pokazivača, hromirani prekidači i sportska sedišta sa oznakom BMW-a. Ključna inovacija bila je mogućnost prilagođavanja:
- poklopac prtljažnika mogao je da se pomeri kako bi oslobodio dodatna dva sedišta ili se potpuno uklonio, pretvarajući Z18 u pikap,
- ova fleksibilnost činila ga je svestranim vozilom za slobodno vreme.
Uprkos inovativnosti modela Z18, BMW se nikada nije upustio u proizvodnju kabriolet-SUV-a. Kada je Land Rover konačno lansirao takvo vozilo – Range Rover Evoque Cabriolet – to se dogodilo pod vlasništvom indijske kompanije Tata.
Danas, čak i segment kabrioleta podleže dominaciji povišenih vozila – najbolji prodavani kabriolet u Evropi trenutno je Volkswagen T-Roc Cabriolet, koji se prodaje bolje čak i od Mazde MX-5.
Hoće li se ideja BMW Z18 jednog dana ponovo pojaviti? Možda, ali za sada ostaje deo skrivene istorije BMW-ovih inovacija.
AutoRepublika
(1065)
Ovako nesto mogu da smisle samo dizajneri! Zasto dizajneri? Zato sto nemaju pojma o tome koje sve tehnicke probleme otvara ideja da se spoje dva sveta – drumsko sportsko i terensko vozilo. „Najinteresantniji“ problem su gume – terenske nisu za brzu voznju po putu a sportske nisu za teren. Kada ovo resite idemo dalje. 🙂
A ovo je dizajn?
😀
Nije to dizajn, to je trosenje para koje bi uzela drzava u vidu poreza. Ovo je fakturusano tih 90ih bar 20 mil maraka, kao projekat i plate “ strucnjaka“. Bmw serije 8 imao blokadu na 250 km/h, ta blokada je kostala krajem 80ih 5 mil maraka, a u oglasima u novinama se posle 6meseci prodavala deblokada za 50 maraka, verovatno osmisljena u BMW u
„Ovaj prototip, koji sada slavi trideseti rođendan, javnosti je prikazan tek pet godina nakon svoje izrade.“
Dobro su to uradili…
mislim na to što su ga krili 😀