
Sigurno smo videli na fotografijama a možda pak i uživo, mnoge kamione konstruisane od strane američkih proizvođača vozila i zapitali se iz kog vremenskog perioda potiču. Da, ima onih „plastikanera“ koji zaista izgledaju novije, ali i onih sa klasičnim stilom, sa dosta hroma, i deluju kao da su upravo izašli iz šezdesetih ili sedamdesetih godina prošlog veka.
I nećete pogrešiti, pošto mnogi modeli zaista jesu toliko stari, barem sa dizajnerske strane. Američki vozači su uvek voleli takav klasični stil, pa se Peterbilt, Kenworth, International, Western Star, Freightliner i drugi nisu ni trudili da ih promene. Kenworth W900 sa priloženih fotografija je jedan od njih i u proizvodnji je tokom poslednje 64 godine, ali će nažalost morati u penziju u bliskoj budućnosti.
W900 je originalno predstavljen 1961. godine i uslediće rivalitet sa Peterbiltom 359 i 379 kao poslednjim američkim kamionom s originalnom formulom. Ironično, i Kenworth i Peterbilt su danas deo korporacije nazvane PACCAR zajedno sa DAF-om.
W900 je u ponudi Kenwortha zamenio model Serija 500 i u samom početku će biti nuđen u verzijama sa proširenom i užom haubom, da bi 1965. godine ova druga konfiguracija postala dominantna. Poslednja evolucija je stigla 1982. godine i W900 se nije značajnije promenio od tada, a koristio je uglavnom „univerzalne“ motore kompanija Detroit, Caterpillar i Cummins. Kenworth će takođe da ponudi dosta verzija po ukusu kupaca, od tegljača sa manjom i većom kabinom, pa sve do modela gde bi mušterije mogle da ugrade iza kabine šta im je po volji.
I zašto je tako popularni kamion poslat u penziju? Pa kao i sve drugo u životu ovih dana, barem po pitanju automobilske industrije, ključni problem je onaj da W900 više ne može da zadovolji zakone u pogledu nivoa izduvnih gasova. Takva pravila su relativno blaga za velika komercijalna vozila, ali ih je istovremeno teško pratiti sa vozilima napravljenim još u periodu kada je Džon Kenedi bio živ. W900 se jeste promenio u određenoj meri tokom poslednjih šest i kusur decenija, posebno sa mehaničke strane, ali i dalje ne može da sakrije svoje godine. Ista sudbina će iz istog razloga zadesiti i modele T800W i C500.
Trenutak nije promakao Kenworthu, jer je pomoćni generalni menadžer za prodaju i marketing ove marke, Kevin Hejgud, rekao sledeće o statusu modela po imenu W900 u američkoj kulturi:
„W900 je zaista istorijski kamion jer je pomogao da se oblikuji kultura i tradicija kamionskog prevoza u Severnoj Americi kakvu danas poznajemo. Često se viđa na kamionskim sajmovima, pojavljuje se u filmovima i na TV-u, kao i na drugim događanjima. To je ikoničan kamion koji naši kupci i ljubitelji kamiona obožavaju zbog njegovog klasičnog dizajna. Iako se proizvodnja ovih kamiona približava kraju, radujemo se što ćemo ih i dalje viđati na našim putevima i na kamionskim sajmovima još mnogo godina.“
Verovatno je najpoznatiji u istoriji primerak W900-a onaj crni i zlatni kamion iz filma „Smokey and the Bandit“. Dok je većina ljubitelja automobila želela Pontiac Firebird Trans Am za čijim volanom je upravljao Bert Rejnolds, drugi će ipak biti više zainteresovani za Kenworth glumca Džerija Rida.
Nema tačnih podataka o ukupnoj proizvodnji, iako je Kenworth 2014. godine proslavio milioniti proizveden kamion, a sigurno je veliki deo toga bio onaj koji je nosio nalepnicu W900. Drugi modeli su dolazili i odlazili, ali je W900 ostao zbog svoje svestranosti u raznim primenama, od dugolinijskog i teškog prevoza do šumarskih operacija i drugih.
Knjige narudžbina za W900 ostaju otvorene i u narednim mesecima, jer Kenworth kaže da će konačna odluka biti doneta tek krajem 2025. godine.
AutoRepublika
(390)
Nikada mi neće biti jasno kako američki proizvođači kamiona do sada nisu pregaženi od strane evropskih proizvođača? Na stranu ovi „klasični“ modeli. Bukvalno i svi noviji kamioni izgledaju poprilično sklepano. Uglavnom se svodi na plastični poklopac motora koji je kao malo zaobljen i neku sklepotinu od kabine koja liči na Tamić samo sklapan zakovicama, nije čak ni varena. Viđao sam i kamione sa Trileks točkovima i sl. Stvari koje su u Evropi izumrle pre 40 godina. Dobar deo njihovih kamiona meni po tehnologiji izrade ne deluje da je otišao dalje od FAP 13 a imaju ogromno tržište dok je FAP… Pročitaj više »
Prekjuče vidjeh Trinaesku…
I to u priločno dobrom stanju, srce mi zaigralo…
Ne pratim nesto kamionsku industriju tokom poslednjih 15-ak godina od kada se cale penzionisao od voznje, ali pre toga je bilo gomila razloga zasto evropskih kamiona nema u Americi. Pre svega, Amerikanci vole kamione sa njuskom jer hoce veci prostor u kabini, sto evropske firme bas ne rade. Kabine evropskih kamiona su generalno manje, posebno deo iza sedista gde se nalaze kreveti i ostale stvari. Drugo, americke kamiondzije nesto ne vole moderne plastikare, vole da se kamion sija od hroma i da grmi kada ide – zato su modeli kao sto je W900 i opstali toliko dugo. Volvo je jedini… Pročitaj više »
Znaci dobitna kombinacija je Volvo njuskas sa Katerpilar motorom.
‘kako američki proizvođači kamiona do sada nisu pregaženi od strane evropskih proizvođača?’
Kako nisu? Osim Paccar-a (Kewort, Peterbild) svi brendovi su im u vlasništvu Mercedesa, Volvo-a i od skoro VW grupacije.
Kakva brutalna lepota! Ako su izduvni gasovi problem onda treba poboljsati motor a ostaviti tradicionalnu karoseriju! Ovi kamioni su nerazdvojni deo americkog pejzaza i kulture. Treba ih videti na delu u divljinama Aljaske i Australije gde takoreci nema puteva. Tesla i Nikola poceli su da prave moderne kamione, sa puno stila i aerodinamike. Nikola je bankrotirao a Teslu jos niko nije video na putu. Evropski kamioni su tehnicki savrseni ali i komplikovani i skupi. Po dimenzijama su manji od americkih jer ih ogranicava EU zakon – razlog je da na evropskim putevima i ulicama nema toliko mesta kao u Americi.… Pročitaj više »
Ili samo dograditi hibrid 😉
I meni je brutalno lep Mercedes 280SE iz šezdeset i neke ali mi ne bi palo napamet da ga koristim kao auto za svaki dan, pogotovo ne da taksiram s njime po BG…
Радио сам са тим камионом.600 коња,Алисонов аутоматски мијењач.
Kakva su tvoja iskustva sa tim automatikom??
Ужас.Ни близу ЗФ-у и Воитх-у.
Imao sam baš takvu pretpostavku.
Šta je užas, kad sam mijenja brzine? 😜
Dok sam se ja time bavio, svi su bili manuelci sa 16 brzina, izuzev Kamaza sa 10 😉
Како би ти рекао…као да је неодлучан када треба шалтати у већу/мању.У фазону само што мене не пита „јел сад да га прешалтам у већу“.И спор је.
Gledao sam par klipova po YouTube-u bas na tu temu, i pričaju američke kamiondžije pored kojih uporedo stoje nova Scania i neki američki „njuskas“, bukvalno se i oni čude kako je moguće da su evropski kamioni 50 godina ispred. Ono bas izgleda sklepano kao kod mene u garaži kad se uporedi sa Scaniom 770
Bruce Wilson?
Bas dotični gospodin, evo i linka 🙂 E, sad da se mi razumemo, ja sam kao klinac hteo da budem kamiondžija i kad sam ih crtao to je bio kamion sa njuškom, jednostavno ima to nešto… ovde se jasno vidi jaz u kvalitetu koji je na strani Scanie, ali „Pera“ je pojava 🙂 https://youtu.be/NwsvlZ9UgA0?si=g0f7tR70cEx2EZvG
Sta je ovde lepo? Orman na tockovima? 🙂
Ko je rekao da je Scania lepa? Pera je za nju izmislio lepotu, samo sto kasni mnogo u svemu ostalom
Nije ni Soyuz lep al’ leti do ISS i to uspesno dok je Space Shuttle otisao u penziju odavno.