Generalni komentari oko Chevroleta Corvette kroz istoriju su uglavnom bili usmereni ka tome da pruža performanse egzotičnih superautomobila, i to za delić njihove cene. Nakon pohvala bi uglavnom usledilo ono „ali“ i uglavnom se odnosilo na podatak da je enterijer relativno jeftin za svoju kategoriju ili pak da „u svakoj krivini završava u jarku kao svi drugi američki automobili“, a mnogi su imali zamerke navodeći da Corvettu pravi isti brend koji nam je podario modele kao što su Aveo, Cruze i ostale jeftine četvorotočkaše.
Situacija se naglo promenila kada je debitovala osma generacija pre četiri godine. Odluka američkog proizvođača vozila da pomeri motor u centar vozila je odjednom otvorila veliki potencijal da se izvuku performanse o kojima smo samo mogli da sanjamo u prošlosti.
Vrhunac takve ponude, barem za sada, čini izdanje nazvano ZR1. Chevrolet ga je predstavio letos i pokreće ga 5,5-litarski turbobenzinac sa čak 1.064 konjskih snaga i maksimalnih 1.123 Nm obrtnog momenta. Menjač je osmostepeni automatski, a masa iznosi relativno skromnih 1.660 kilograma.
Ranije je bilo jasno da će ZR1 moći da juri čak 375 km/h, što ga čini jednim od najbržih automobila na svetu. Sada znamo još jedan detalj, a odnosi se na ubrzanje iz mirovanja do 100 km/h. Trajaće samo 2,3 sekunde, što znači da je ZR1 jednako brz kao recimo Bugatti Chiron iako zapravo košta desetak puta manje novca. Ovaj automobil takođe može da pređe četvrtinu milje (402 metra) za samo 9,6 sekundi, što je Amerikancima izuzetno bitan podatak.
Ono što je takođe impresivno jeste podatak da su sve spomenute brojke ostvarene sa „normalnim“ benzinom i bez ikakvih pneumatika koji su zabranjeni za uličnu upotrebu. Pod „normalan“ benzin mislimo da nedostatak visoko-oktanskog goriva koje se uglavnom proizvodi i prodaje za trkačke automobile.
Doduše, spomenute brojke je moguće ostvariti samo sa opcionim paketom nazvanim ZTK Performance, a dodaje mnogobrojne aerodinamične dodatke i pneumatike Michelin Pilot Sport Cup 2R. Ako se kupac odluči na bazni ZR1, onda ubrzanje od nule do 100 km/h traje 0,2 sekundi duže.
Chevrolet još uvek nije objavio cene u vreme pisanja ove priče, ali se pretpostavlja da će iznositi oko 180 hiljada američkih dolara. Prvi primerak će biti prodat na aukciji sredinom sledećeg meseca, a očekuje se da će kupac ponovo biti Rik Hendrik. Reč je o vlasniku tima Hendrick Motorsport iz šampionata NASCAR-a i navikli smo da vidimo kako kupuje prve primerke svake nove Corvette ili specijalne verzije, a novac bude doniran u dobrotvorne svrhe.
Gospodin Hendrik je već vlasnik nekoliko Corvetta osme generacije sa brojem jedan na šasiji, pa je tako prethodne godine platio milion dolara za E-Ray i čak 3,6 miliona „zelembaća“ za kabriolet Z06. Ne sumnjamo da će nastaviti trend i sa ZR1…
Ono što je takođe bitno spomenuti je podatak da Chevrolet još uvek nije gotov po pitanju specijalnih izdanja. Naime, naredne godine bi trebalo da vidimo izdanje pod imenom Zora (po belgijskom inženjeru Zori Arkus-Duntovu, koji je preporodio Corvette sa V8 motorima sredinom pedesetih godina) i kombinovaće turbobenzinac iz ZR1-a sa električnim agregatom…
AutoRepublika
(195)
„u svakoj krivini završava u jarku kao svi drugi američki automobili“ Klasican koncept gradnje „motor napred – pogon nazad“ hronicno boluje od lose raspodele tezine. Pogonska osovina mora da bude vise opterecena od nepogonske, sto kod Corvette kao i kod svih ostalih automobila sa klasicnim konceptom nije bio slucaj. Samo uz velike konstruktivne napore ovakvi automobili mogu da dostignu 50 – 51% tezine nazad. Auto sa klasicnim konceptom i sa ovolikom snagom nije za prosecnog vozaca! Retko koji prosecan vozac zna sta treba da uradi ako u krivini zadnji deo njegovog auta pocne da prestize prednji. U poslednje dve decenije… Pročitaj više »
Kako staviše toliki V8 ispod onako male haube naprijed, alaj im plajvajz… 😜
Ili da malo bolje pogledaš onu poslednju sliku u članku? 😉
Na slici je novi model sa centralnim motorom. Moj komentar odnosi se na predhodne generacije i kritiku „da zavrsavaju u jarku“.
Ja samo da pitam kako je Chevrolet na Le mansu uspio da pobjedi u GTE pro klasi sa c7.R kad je koncept toliko faličan? I to ni manje ni više pobjediše Ferrarija i Porschea 😄
Pobedio je u svojoj klasi gde se takmice vozila sa istim konceptom i slicne snage. Protiv prototipova sa centralnim motorom Corvetta nema sanse. To je i bio razlog za prelaz na centralni motor.
Nije istina da se Corvette takmicila protiv vozila sa istim konceptom. Ako se gledaju silne pobede C6 i C7 na LeMansu, videces da je vecina dosla protiv Ferrarija 458 i Porschea 911.
Da li je za ubrzanje od 0 do 100km/h važniji obrtni moment ili snaga?
Nijedno. Ako ne možeš prenijeti snagu (momenat) na točkove nema ubrzanja, bez obzira koji auto i varijanta pogona (lokacija motora) je u pitanju.
Momenat ali i sposobnost motora da brzo hvata obrtaje. Traktor ima veliki momenat ali dok njegov motor dobije obrtaje, to traje! 🙂
Ako je momenat, zašto onda automatski menjači prilikom maksimalnog ubrzavanja drže broj obrtaja motora tamo gde je najveća snaga, uz crveno polje.
A gdje ti kupiš te kvazi informacije? Koji mjenjač drži motor uz crveno? Svaki mjenjač je programiran da čak i u manuelnom modu prebaci u veći stepen prenosa kad dostigne maksimalne obrtaje?
CVT menjač drži na broju obrtaja gde je max snaga, kad daš pun gas.
Javi ovima u Chevroletu da probaju cvt na korveti, možda spuste na 2 sek 😂
Odakle ti ova informacija? Tehnicki je sasvim besmislena jer: – Za ubrzanje je potreban momenat, zato automatika (ne menjac nego kompjuter!) drze broj obrtaja u tom podrucju. Danas je podrucje maksimalnog momenta vrlo siroko, nije samo jedan spic. – Paralelno sa kontrolom motora i menjaca, kompjuter kontrolise i trakciju. Ako tocak prokliza ubrzanje ce biti izgubljeno! – Iza tacke broja obrtaja motora pri startu vozila mora da postoji dovoljno duga rezerva obrtaja za nastavak ubrzanja u kontinuitetu. Nema nikakvog smisla startovati vozilo na 8.000 obrtaja ako vec na 8.500 mora da saltuje u drugi stepen prenosa. Cist gubitak vremena. Nekada… Pročitaj više »
Masa puno utice, a Kw i Nm su poovezani.
Znači, ako je zadnja vuča, da sedne pozadi neka tetka od 115 kila. Još će ovaj bolje da stišće gas ako je sa tetkom „povezan“.
Mala masa Roki, mala masa.
Laka konstrukcija auta.
Lotus logika..
Ma to je jasno ko dan. I ovo što kaže Matija, da lakše vata obrtaje. Tačno. Al se kaže manji moment inercije motora ili manja masa pokretnih delova.
Al ja pitam za jedan auto od 1500kg jel bolje ubrzava dizel sa 130 konja ali znatno većim obrtnim momentom ili benzinac sa slabijim ali sa 150 konja?
Znači šta je važnije moment ili snaga. Neću objašnjenja već samo ovo dvoje.
Ajmo sad ovako:
Za maksimalno ubrzanje merodavna je isključivo snaga motora (pod uslovom da nema preteranog proklizavanja).
Ako je tačno udri +, a ako nije -.
Ovo je nešto što mora da zna svaki profesionalni vozač!!!
Al lupetanju nikad kraja.
Dakle odgovor:
Da se ne bi natezali, navešću jedan primer koji daje odgovor.
Novi Mercedes E klase:
1. E200 (benzinac) 204KS, 320Nm
2. E220d (dizel) 197KS, 440Nm
Oba imaju isti 9-stepeni automatski menjač.
Iako dizel ima znatno jači obrtni moment, ali samo 7 konja slabiji motor do stoke on je sporiji.
E200 7,5s
E220d 7,6s
Znači snaga je odlučujuća za max ubrzanje.
Svi ste pali na ispitu iz motora – azbuku neznatne.
Izabrao si dobar primer, nedostaje jos tezina praznog vozila. Razlika od samo 0,1 sekunde je suvise mala i ja bih odabrao dizela. Dizelmotor je masivniji i njegova obrtna inercija je veca. On se nikada ne konstruise za sprint vec za ekonomiju voznje. Sprint od 0-100 km/h za normalnu voznju nije bitan. Ono sto je u realnom saobracaju bitno jesu medjuubrzanja i voznja na usponu. U toj disciplini dizel je car! Da li znas da je Audi pobedjivao godinama na Le Manu sa svojim prototipovima koji su imali dizelmotor? To je pravi sportski motor! U drugom svetskom ratu Nemci su imali… Pročitaj više »
Milina je voziti dizela po brdsko-planinskom terenu.Snaga tvog Citroena je sasvim dovoljna za svaku akciju,da ne govorimo o ovima preko 400nm.Recimo jednom 530d nikakav sportski auto „pobjeći“ neće u tim uslovime!
Zato na međuubrzanjima taj dizel podere tog benzinca k’o budala 100 eura…