Objavljen nemački rejting pouzdanosti kompanije TÜV SÜD
Nemačka stručna organizacija TÜV SÜD objavila je godišnji rejting pouzdanosti polovnih automobila. Tradicionalno, lista je sastavljena na osnovu statistike kritičnih kvarova prikupljenih tokom tehničkog pregleda automobila u Nemačkoj. Inspektori proveravaju stanje većine sistema automobila, uključujući karoseriju, vešanje, upravljački sistem, kočnice, osvetljenje i ekološke aspekte.
U proseku, ovako složen pregled iz prvog pokušaja ne prođe jedan od pet automobila. Ključ za uspeh je kvalitetno i pravovremeno tehničko održavanje vozila, čiji značaj raste s godinama. Zato su sve ispitivane modele podelili u kategorije prema starosti.
Najpouzdaniji mlađi automobili (2–3 godine)
Iz perspektive osnovne pouzdanosti, najrelevantnija je najmlađa kategorija (2–3 godine starosti). Pobednik ove kategorije je hečbek Honda Jazz, iza kojeg slede Volkswagen Golf Sportsvan i Audi Q2. Na dnu liste našli su se Tesla Model 3, Ford Mondeo i Škoda Scala. Tesla je zabeležila 14,2% kvarova, a većina problema vezana je za kočioni sistem, vešanje i osvetljenje. Stručnjaci objašnjavaju da problemi sa kočnicama nastaju zbog snažnog sistema rekuperacije: standardni kočioni mehanizmi većinu vremena nisu u upotrebi i zbog toga često postaju neupotrebljivi. Kvarovi na vešanju povezani su s velikom masom baterijskih automobila.
Interesantno je da su najpouzdaniji među električnim automobilima modeli zasnovani na platformama tradicionalnih modela sa motorima na unutrašnje sagorevanje: Volkswagen e-Golf, Hyundai Kona Electric i Mini Cooper SE.
Najpouzdaniji stariji automobili (12–13 godina)
U najstarijoj kategoriji (12–13 godina starosti), s velikom razlikom pobednik je sportski automobil Porsche 911 Carrera, sa samo 7,9% kvarova. Očigledno je da vlasnici pažljivo održavaju svoje „devetsto jedanaestice“. Rezultati popularnijih modela poput Mitsubishi ASX (19,6%) i Volkswagen Golf Plus (20,6%) su manje impresivni, ali i dalje dobri.
Najgori rezultati u ovoj kategoriji pripali su jeftinim gradskim automobilima kao što su Renault Twingo, Dacia Logan i Renault Clio, čiji vlasnici često zanemaruju održavanje. Zanimljivo je da ni u ostalim kategorijama modeli iz Renault Grupe ne ostvaruju dobre rezultate.
AutoRepublika
(208)
Nemci i njihova TUV statistika. Parodija.
Staviti u isti koš mali broj Porsea od 100k eur i veliki broj Clia od 20k eur je neozbiljno.
Porse se kupuje za rad zadovoljstva, cuva i pazi. Clio je auto od A do B….
Ali, vidiš da se BMW serije 5/6 u desnoj tabeli ( gde su najmanje pouzdani modeli ) javio čak u dve kategorije starosti.
Što statistički ipak govori da tu ima nešto što vlasnicima tih BMW-a sreću češće kvari nego vlasnicima onih modela iz levih tabela.