Krosover Suzuki e Vitara postao prvi električni automobil marke
Među velikim svetskim proizvođačima automobila, kompanija Suzuki je bila poslednja koja još uvek nije imala električna vozila. Ali sada je i taj bastion pao. Za stvaranje sopstvenih električnih automobila, Suzuki je pre nekoliko godina dobio podršku od sestrinske Toyote, ali se na razvoju prve električne verzije nije radila japanska centrala, već indijsko zajedničko preduzeće Maruti Suzuki. Sada je prvi električni automobil ugledao videlo — krosover Suzuki e Vitara.
Ovaj model neće zameniti benzinsku Vitaru (koja je početkom godine prošla kroz još jedno ažuriranje), već će dopuniti ponudu modela. Vizuelna sličnost između dva automobila gotovo da ne postoji: električna Vitara krenula je stopama prošlogodišnjeg koncepta Suzukija eVX-a i napravljena je u novom stilu High-Tech & Adventure sa naglašenim robusnim formama.
Suzuki e Vitara je nešto veća od benzinske Vitare: dužina — 4.275 mm (plus 90 mm), širina — 1.800 mm (plus 25 mm), visina — 1.635 mm (plus 40 mm). Najprimetnija razlika je u međuosovinskom rastojanju: 2.700 mm kod električnog modela, u poređenju sa 2.500 mm kod verzije sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem. Krosoveri će imati felne prečnika 18 ili 19 inča, a deklarisani klirens iznosi 180 mm.
Osnova ovog modela je platforma Heartect-e, koja predstavlja pojednostavljenu i pojeftinjenu verziju Toyotine modularne platforme e-TNGA. Ipak, zadržane su disk kočnice na svim točkovima. Litijum-gvožđe-fosfatne baterije za e Vitaru isporučivaće kineska kompanija BYD. Osnovna verzija sa prednjim pogonom ima bateriju kapaciteta 49 kWh i elektromotor snage 144 KS i 189 Nm obrtnog momenta. Srednja varijanta ima bateriju od 61 kWh i snažniji elektromotor (174 KS, 189 Nm). Težina ovih krosovera je 1.702 kg i 1.760 kg, redom.
Na vrhu ponude je Suzuki e Vitara sa pogonom na sve točkove, sa dva motora i većom baterijom: prednjem elektromotoru snage 174 KS pridružuje se pomoćni motor snage 65 KS na zadnjoj osovini. Međutim, maksimalna snaga sistema iznosi 184 KS i 300 Nm obrtnog momenta. Težina ovog krosovera iznosi 1.860 kg, a sistem upravljanja pogonom na sve točkove AllGrip-e ima „off-road“ režim Trail sa simulacijom blokade diferencijala (pomoću kočnica). Nisu objavljeni podaci o dometu, ali verzija sa najvećim dometom bi trebalo da dobaci oko 500 km.
S prelaskom na električni pogon, Suzuki se odriče i nekih tradicionalnih rešenja u unutrašnjosti. Električna Vitara ima digitalnu instrument tablu i veliki ekran multimedijalnog sistema, dok se transmisija kontroliše preko okruglog selektora na „dvonivou“ centralne konzole. Ipak, analogne komande su i dalje prisutne, uključujući dugmad za upravljanje klimom. Unutrašnjost krosovera predviđena je za pet osoba.
Električni modeli Suzuki e Vitara će se proizvoditi u Indiji, a početak prodaje je planiran za mart 2025. Otprilike tada će se pojaviti i srodni krosover pod brendom Toyota, čiji je prethodnik bio koncept Urban SUV. Na indijskom tržištu cena električne Vitare će se kretati između 2 i 3 miliona rupija (24–36 hiljada dolara), a više od polovine proizvedenih jedinica će biti namenjeno za izvoz. Očekuje se da će krosover već na leto stići u Evropu i Japan.
AutoRepublika
(216)
4,3 m duzine sa 1,9 tona tezine! Vizuelno izgleda jos tezi, kao da ima 2,5 tone! 100% je u e-trendu! Moj T-Roc, 1,5 lit. tezak je 1350 kg. „Samo“ 550 kg manje.
Izgleda „teško“ zbog kratke prednje haube ivelikog procenta prostora koji pokriva kabina…
Znajući za tako nešto, to bi značilo dosta prostora tamo gdje treba – u kabini, ako je tako, oprostio bih joj „težak“ izgled.
„Izgleda „teško“ zbog kratke prednje haube ivelikog procenta prostora koji pokriva kabina“
Amaterska definicija. Izgleda tesko zbog velike plehane povrsine i zbog glomaznog reljefa na karoseriji. Manja kabina ne bi ni malo umanjila utisak tezine, na protiv, izgledao bi jos gore!
E mobilnost ima svoju lošu stranu u dodatnoj masi, i to poprilično. Sam si dao podatke da skoro 50% dotatnog tereta je potrebno da se transportuje… Nadamo se da će novije generacije baterija smanjiti taj teret.
Mada, ako automobili krenu stazom mobilnih telefona, gde su baterije sve veće a autonomija sve manja… punićemo kola svakodnevno..