Nadležni u Sjedinjenim Državama su zabrinuti zbog sposobnosti Kine da obimom ponude preplavi tržište električnih vozila, ali podsticaji koje bi Amerika mogla da ponudi jesu u moći da obezbede ojačanu dostupnost električnih vozila domaće proizvodnje, rekao je juče američki ministar energetike.
„Veoma smo zabrinuti zbog toga što Kina nadmašuje našu privredu u Sjedinjenim Državama, čak i kada sada gradimo ovu neverovatnu kičmu proizvodnje“, rekla je sekretarka za energetiku Dženifer Granholm na događaju koji je u Vašingtonu organizovao Axios.
Kineske kompanije proizvode talase jeftinih električnih vozila za koje neki brinu da bi mogli naneti štetu velikim američkim proizvođačima automobila, od kojih su se neki donedavno fokusirali na velika sportska terenska vozila s pogonom na benzin.
Granholm je rekao da SAD ne žele da se ponovi ista situacija kao ona kada se na tržištu solarnih panela ostvarila dominacija Kine. „Solarna tehnologija je ovde izmišljena… I naposletku je bila povučena jer je došlo do poplave tržišta od strane kineskih igrača“, rekao je Granholm.
Uz podsticaje iz američkog Zakona o smanjenju inflacije (IRA) i drugih programa, tamošnji proizvođači mogu sniziti cene električnih vozila, rekla je ona. „Kina ulaže ogromne iznose u svrhu ostvarenja dominacije, i zato moramo da shvatimo da je važno da ljudi kupuju električna vozila na pristupačan način.“
Granholm se pozvala na potez američkog ministarstva trgovine od prošlog meseca, kada je otvoreno istraživanje o tome da li uvoz kineskih vozila predstavlja rizik za nacionalnu bezbednost. Studija je potrebna jer vozila prikupljaju velike količine osetljivih podataka o vozačima i putnicima i često koriste kamere i senzore za snimanje informacija o infrastrukturi SAD, saopštila je Bela kuća.
Aktuelni trenutak razvoja industrije proizvodnje električnih vozila nije baš najsrećniji, pošto se od kraja prošle godine, sporo reagujući proizvođači automobila iz Amerike spremaju da okrenu novi list, kako bi popravili situaciju koja izmiče kontroli.
Grenholm je pomenula i podsticaj u vrednosti od četiri hiljade američkih dolara, a koji je osmišljen da bi eventualno pospešio razvoj tržišta polovnih elektromobila.
AutoRepublika
(142)
Opet su krivi kupci. Kad bi oni rado i masovno kupovali USA EV po sumanuto visokom cenama, jeftini kineski automobili ne bi bili problem. Ali, dosta kupaca se ponaša „neprimereno“ jer žele jeftina vozila.
Gospodjo Granholm, problem posmatrate suvise jednostrano! Nije sve u niskim cenama, americki automobili uopste nisu skupi (kao evropski), teziste problema je kreativnost i kvalitet! Kineski proizvodi vec odavno nisu jeftine plasticne igracke, vec high-tech! Ovu cinjenicu ni EU nije u stanju da shvati, suvise su ubedjeni da su bolji.
Niko i ne kaže da su jeftine plastične igračke, već naprotiv. To i stoji u izveštaju, pošto su high-tech, prikupljaju gomilu podataka koja nijedna zemlja koja drži do sebe ne bi htela da deli sa ostalima, posebno sa rivalskom Kinom.
Ne kritikujem izvestaj vec g-dju Granholm. 🙂