Predstavljena restilizovana Opel Corsa
Upravo danas je šesta generacija Opela Corse napunila četiri godine. Prvi put je predstavljena 24. maja 2019. godine. Sada je to najprodavaniji Opel na evropskom tržištu; prema podacima JATO Dynamicsa, 164.000 automobila (Opel i Vauxhall) prodato je prošle godine, a ovo je sedmo mesto u apsolutnom rejtingu evropskih bestselera.
A sada je predstavljena ažurirana Corsa – sa obnovljenom i modernizovanom tehnologijom.
Glavni znak restilizacije je novo lice u korporativnom stilu Vizora. LED farovi (već su u baznoj opremi) povezani su crnim panelom, a ceo blok je dizajniran da odgovara viziru kacige. Glavna rešetka se nalazi u novom braniku, ali su pored toga napravljeni prorezi u centralnom crnom panelu. Ovaj dizajn će biti za benzinske i električne modifikacije.
Opcioni matriks farovi IntelliLux su poboljšani sa 14 dioda u svakom bloku umesto osam. Po standardima cele automobilske industrije, ovo je jednostavna i jeftina matrica, ali za hečbek B segmenta to nije loše. Na zadnjem delu se pojavio veliki natpis sa imenom modela (nekada je bila skromna pločica sa imenom). Dizajn točkova je promenjen, dodate su nove boje karoserije. Nova je i kamera za pogled unazad – sa povećanom rezolucijom.
Unutrašnjost se vizuelno nije promenila. Osim ako se nije pojavila nova podloga na volanu i nisu revidirani materijali završne obrade. Minijaturni selektor menjača je stavljen na Corsi od prošle godine. A sada glavna nova stvar je poboljšani digitalni kokpit sa modernim procesorom Qualcomm Snapdragon. Veličina ekrana osetljivog na dodir je ista (7 ili 10 inča), ali je grafika nova, glasovna kontrola je proširena, a pojavio se i sistem bežičnog ažuriranja.
Početne benzinske verzije sa ručnim menjačem su iste: oslanjaju se na atmosferski 1.2 (75 KS) ili njegovu turbo verziju (100 KS). Ali verzije sa automatskim menjačem imaju novi hibridni sistem, koji je debitovao na modelima Peugeot 3008 i 5008. Njihov turbo motor 1.2 je nadograđen, a umesto osmostepenog „automatika“ ugrađen je šestostepeni robotizovani Punch sa dve spojnice i ugrađenim elektromotorom od 48 volti. Možete birati između verzija od 100 ili 136 konjskih snaga. Turbodizel 1.5 je ukinut pre nekoliko meseci.
Električna Corsa-e sada se zove Opel Corsa Electric. Verzija sa elektromotorom od 136 KS i baterijom kapaciteta 50 kWh ostala je u ponudi, ali je pored toga predložena druga, naprednija modifikacija. Novi sinhroni elektromotor, koji je kreirao Emotors – zajedničko preduzeće Stellantisa i japanske kompanije Nidec (koja je nedavno otvorila svoju fabriku u Novom Sadu), proizvodi 156 konjskih snaga i 260 Nm, ali u isto vreme ima smanjenu potrošnju energije. Kapacitet baterije je povećan na 51 kWh. Kao rezultat toga, kilometraža po punjenju se povećala sa 357 na 402 km u ciklusu WLTP. Uporedo će se prodavati dve električne verzije.
Ažurirani hečbek pojaviće se na evropskom tržištu bliže jeseni. Štaviše, početna cena će odmah biti smanjena za hiljadu evra (trenutno 18.500 evra). Ali električna Corsa je mnogo skuplja: sada cene počinju od 34.650 evra, a za moćnu novu verziju će se tražiti oko 37.000 „evropljana“.
AutoRepublika
(2669)
Veoma mi se dopada enterijer. Genijalno u odnosu kako to mnogi danas nude.
Bravo za Opel. Tj, za onoga ko je to osmislio.
Nije mi jasno zašto DCT menjač ima samo 6 stepeni prenosa.
Ukupno mi se vizuelno sviđa… Što nije tako česta pojava danas…
Ali, zaista je sve tu genijalno (kako to danas zna biti kod nekih). I estetski, a i ergonomski-funkcionalno.
Genijalno? To je samo u djuliji i stelviju…ostalo ni blizu. Treba voditi računa o veličini, izboru materijali, boji materijala, teksturi, smještaju komandi…evo recimo neki idiot iz bavarske stavio malo dugme za isključivanje Start-Stop sistema odmah do dugmeta za paljenje i koliko mi se puta desilo da ugasim auto, zatim one komandice klime tj jačine puhanja ventilatora…pa to ti teleskop treba da ih nadjes i pogodis…a to je kad neko ne zna, onda ne zna….kod alfe je to sve savršeno, na dohvat ruke, logično, da nikad nisi bio u njoj i prvi put sjednes, ne treba ti ni 2 minute privikavanja.… Pročitaj više »
Loš ti položaj start-stop dugmeta u 2GT?
Pa, hajde sedni u bilo koji novi BMW. Sedni u sadašnji 2AT. U bilo šta. Sedni u X7.
Nema više uopšte dugme. A ti imaš dugme 😊
Sada, ako baš hoćeš, da ugasiš start-stop, „ima mečku da rodiš“ – kroz tablet i menije . I da gledaš u tablet, a ne na put … Samo „taktilno“ 😊 Doduše, možeš i da ga lako „za..beš“, ali, ako gledamo zaista formalno isključivanje, za..bali su oni tebe sa tim movim sistemom danas 😊
Ma šta me j…s, evo na novom bmw trici kraj mjenjača dugme za start stop, a ono opet iznad dugmeta za paljenje…da ne govorim da je to suludo sve tu smjestiti, što sa ergonomije što sa praktičnosti jer se prospe voda,sok,kafa ..pitaj Sekija ako ne vjeruješ.
Pa kako je Giulia hodila računa o veličini? Normalan čovjek ne može da sjedne u to uopšte. Treba da napravi ispupčenje u krovu k’o onaj crtani Gustav…😜
Kako ne može, može i te kako. Veličina – mislio sam na dugmad za kontrolu…vidiš kod djulije ti točkovi taman kakvi trebaju biti , a ne ovi malecki…dugmad takodje, pogodis bez da gledaš a ne ko jadni bmw …jebga, treba znat zanat.
Gledam smještaj baterija ispod prednjih i zadnjih sjedišta koji je veoma racionalan.Ljudi kad prerađuju staru bubu na struju, trebali bi da preprave šasiju i smjeste baterija baš na ovaj način, zbog niskog težišta.A ne izbaciš rezervoar goriva i napred ispod haube , krk baterije, koliko stane, gruvaj.
Ja sam baš mislio komentirati kako loše riješenje 🙂 To je kompromis kada se vozilo prerađuje na struju, za razliku kada je od starta dizajniran kao E vozilo. Ovo gledam sa stajališta proizvodnje – vjerujem da je jako komplicirano ovako slagati module (poskupljuje samu proizvodnju). Pitanje je i koliko je efikasno upravljanje hlađenjem i ostalim sustavima sa ovako poslaganim baterijskim modulima – vidi samo koliko nepotrebnih cijevi i spojeva, sve se čini razbacano ali očito jedini način da slože E-auto na postojećoj platformi.
Koji god auto ima nizak krov baterije se mogu smjestito samo na ovaj način.Kod Porše Panamere morali su ispred zadnjih sjedišta iščupati baterijske modula da bi putnici imali smeštaj za noge.Za to je kriva spuštajuća linija krova pozadi.Kad projektuješ EV auto iz nule a koji nužno ne mora imati nisku sportsku liniju kao Porše, kao na primjer Tesla S, imaš punu slobodu da čitav baterijski modul zgruvaš u pod.
Buba nije neki auto s kojim ćeš prevaliti mnogo kilometara, pa stoga joj i ne treba mnogo baterija. A to što joj treba se ubaci u prostor iza zadnjih sjedišta, naprojed se ništa ne treba stavljati ker Buba nema servo pa će biti teška na volanu. A taj nedostatak serva n avolanu a i kočnicama – fino olakšava prepravku… O dobije se lagana e-Buba za lagano švrćkanje po gradu i to je OK a nije ni skupo… Eno jedne u garaži, čeka mene da nađem vrijeme, a ja ga negdje izgubio i ne znam gdje mi se zaturilo to vrijeme… Pročitaj više »
A joj sorry, nisam mislio na Bubu već na ovu novu Corsu. Naravno ako prerađuješ to je skroz drugi sport i sretno sa poduhvatom – javi kako prođe.
Usaglašavanje dizajna sa astrom zarad manjih troškova. Nije mi jasno zašto jednostavno ne smanje po gabaritima astru par mm tamo par mm vamo i eto Corse , a sva aparatura za proizvodnju ista…kad se ionako sve svodi na babuška sistem.
Previše lakirane tzv pijano plastike, neka ta pijano i ostane na klaviru ne treba na autu, kao i farbanje iste u sivu boju što zakonom treba zabraniti zarad odsjaja tj odbljeska sunca koje može biti po život opasno.
Koga je danas više briga za ergonomiju i te stvari koje ti pominješ?
Ti si „brate“ dinosaurus. Shvati to. I „izumireš“.
A nekoj „novoj vrsti“ je skroz ok to što ti (mada, sa pravom) zameraš …
Pa može i glas dinosaurusa da se čuje i treba! Labudji pjev.
Opel Corsa D imala je raspon motora od 65 do 192 KS, a u modernizovanom E izdanju od 75 do 207 KS. U paleti su bili 1.0, 1.2, 1.4, 1.4 Turbo i 1.6 Turbo, 1.2 i 1.4 LPG benzinci, te 1.3 i 1.7 dizelaši. Bila je dostupna sa troje i petoro vrata, te kao GSi… U D izdanju imala je 21 model alu točkova, pet različitih plastičnih poklopaca i 23 različita dezena presvlaka sjedišta. Ni E nije bilo skromnije po ovom pitanju. Imala je nešto manje od 20 paketa opreme što standardnih što onih povremenih poput Selection 110 Jahre i… Pročitaj više »
Tačno. Ali, nije to tako samo danas kod Opela (da ti više nema šta da biraš-kao nekada).
Tako je to danas kod svih – osim kod premiuma. A i onih koji opremu „uredjuju“ kao premiumi (uz mogućnost „milion opcija“). Mada, i oni sve više sužavaju izbor.
Eto, kada pogledaš u Srbiji cenovnik za oktaviju, ima samo jedan paket – „Selection“. Nema više kao nekada, Active, Ambition i Style …
https://skoda-alpros.rs/media/2022/12/Octavia-B.pdf
Plačem u sebi sa ovih par redova napisanih o Corsi… Imam osjećaj i da nude „golu“ Octaviu sa 2.0 TDI motorom da bi se opet odlično prodavala, jer su njeni potencijalni konkurenti veoma rijetki… Ovaj Selection mi djeluje „odmjerenim“ za naše uslove. Sad možda je do uvoznika što ne daje širi izbor opreme, jer mu i ovako dobro ide… Koliko vidim Selection oprema je jedina i u Crnoj Gori, u BiH imaš sva četiri od Ambition do RS, te Scout kao poseban model. U Hrvatskoj su tri paketa u opticaju s tim da je start na Style paketu pa imaš… Pročitaj više »