Divizija kompanije Iveco s nazivom IVECO Defense Vehicles je pobedila na tenderu raspisanom od strane nemačkog Ministarstva odbrane za izbor dobavljača 1.048 vojnih kamiona namenjenih potrebama nemačke vojske u periodu od 2021. do 2028. godine. Ako se neko pita kako je došlo do toga da italijanska marka vojnom opremom snabdeva Nemce, treba reći da je odluka kupca posve razumljiva. Konkretni modeli se kompletiraju u Magirusovoj fabrici smeštenoj u nemačkom Ulmu.
Dole su prikazane fotografije nastale u pomenutoj fabrici u Ulmu gde se na prvoj vidi deo kontigenta od tri stotine primeraka sa šasijom Eurocargo 4×4 namenjenih sudanskoj armiji, dok je na drugoj prikazan Trakker s kamuflažnom folijom. Treća slika prikazuje verziju Trakker s oklopnom kabinom.
Dakle, u Bundesveru već funkcioniše oko dve hiljade kamiona marke Iveco. U 2018. godini je potpisan ugovor za isporuku 280 lakih kamiona Eurocargo 4×4, earlier, dok je 2015. godine ugovorena nabavka 138 kamiona s pogonom 8×8…
Sada nemačka armija treba da dobije slične oklopne kamione, ali kao što je objavljeno, oni će pripadati trećoj generaciji modela. Prvi kontigent koji broji 224 vozila će se sastojati od primeraka s oznakom 8×8 Trucker, čije će kabine biti neprobojne. Oznaka GTF 8×8 predstavlja na nemačkom sročen akronim zaštićenih teretnih transportnih vozila (geschützte Transportfahrzeuge) ili ZLK 15t (onda kada im je nosivost 15 t).
Navodi se da oklopne kabine ne štite samo od lakog naoružanja već i od detonacija NBC oružja pri čemu se opet radi o skraćenici (nuklearna, bioliška i hemijska – chemical). Odmah ispod vetrobranskog stakla se mogu pročitati slova KMW koja predstavljaju potpis proizvođača kabina Krauss-Maffei Wеgmann. To je kompanija koja sklapa i tenkove Leopard, lične oklopne transportere Boxer, oklopna vozila Dingo utemeljena na primercima Unimoga. Tu su i još neka oklopna vozila.
Kamioni će naručiocu biti isporučeni u pet različitih modifikacija uključujući i one sa šasijom podesnom za transport standardizovanih kontejnera, zatim primerke s utovarivačevima i vinčom.
Nezavisno od toga koja varijanta je u pitanju, pogoni je motor koji ispunjava Euro-6 standarde, iz kog razloga svi primerci koriste najčistije dizel gorivo, za razliku od teškaša koje koristi ruska vojska i koji mogu sagorevati i dizel najnižeg kvaliteta, jer su u najboljem slučaju pogonski sklopovi usklađeni sa zahtevima iz Euro-2 standarda, mada nije retkost da ne ispunjavaju niti jedan jedini kriterijum iz Euro normativa.
Pošto nam je izvor za ovu priču ruski medij da kažemo da je u doba dok je ministar odbrane Ruske Federacije bio Anatolij Serdjukov, bilo bliskih kontakata s pomenutim društvom IVECO Defense Vehicles, a zatim je bila i organizovana montaža lakih oklopnih vozila LMV, koja su u ruskom izvođenju primila naziv Lynx. Lokalno organizovano sklapanje bilo upriličeno u fabrici KAMAZ Remdizel.
Paradoksalno, ali Rusi su koristili Lynx koji je kao terenac bio inferioran u odnosu na Tiger kao vozilo koje je koristio NATO, a pride su i rezervni delovi bili skupi. Povrh toga, ni pouzdanost nije bila na zadovoljavajućem nivou.
S dolaskom modela Šojgu, ovaj projekat je napušten a oko tri stotine primeraka Lynxa su ostala u službi i nalaze se u Siriji i Nagorno-Karabahu.
AutoRepublika
(7459)
Skoro svaki dan ganz novi Manovi u svabskoj maskirnoj semi iz Austrije pice za Njemacku.Izgleda da je logistika u Bundesveru na veoma visokom tehnickom nivou.
Da se ne spremaju da i po treći put izgube rat…
Šire koronu 🙂
Nisu dilde!? Protestiram!!!!
P.s.
Neko se izgleda sprema za rat.
Nase drzavne sluzbe sigurno ne bi uzele nesto sto se sklapa na nasoj teritoriji.
Bice opet svaba jase crnog konja… 😁😆