Proizvođači automobila u Kini, baš kao i njihovi dobavljači lagano ostaju bez čipova. Li Šaohua, zamenik generalnog sekretara Kineske asocijacijacije proizvođača automobila (China Association of Automobile Manufacturers – CAAM) upozorava na realnu opasnost da će neke kompanije biti teško pogođene ovim problemom tokom prvog kvartala naredne godine. Li je svoju zabrinutost izneo u publikaciji pod kontrolom pomenute asocijacije, a koja nosi naziv „AutoReview“. Mi vam priču donosimo zahvaljujući objavi lista Handelsblatt.
Verovatno je to razlog zašto se u ovom izveštaju najviše polemike vodi baš o akterima automobilske industrije koji dolaze iz Nemačke, i za koje se iznosi strahovanje da bi takođe mogli postati žrtve nedostatka tražene robe. Pord Boscha i Continentala, na problem verovatnog nastanka uskih grla u proizvodnom ciklusu ukazuje i Volkswagen.
„Isporuke čipova za određene elektronske automobilske komponente trpe uticaj neizvesnosti skopčanih s buktećom pandemijom,“ izjavili su predstavnici Volkswagena za Reuters. To bi moglo dovesti do privremenih obustava u procesu proizvodnje, što se samo dodatno pogoršava naglo oživelom tražnjom na kineskom tržištu, navodi se u izjavi.
Uska grla u lancu nabavke su uslovljena nedovoljnim investicijama na globalnom nivou u segmentu proizvodnje čipova, za kojim tražnja raste i u kontekstu ugradnje u razne elektronske uređaje. Zato će trpeti proizvodnja i u Evropi, ali i u jugoistočnoj Aziji, gde situaciju dodatno komplikuje i Covid-19, strahuje Li.
U međunarodnim okvirima posmatrano, impresionira kojom brzinom je kinesko tržište vaskrslo nakon prvog udara korone. Prodaja automobila na tamošnjoj teritoriji je tokom novembra skočila za 12,6% u poređenju s lanjskim pretposlednjim mesecom odnosne godine. Prema ostalim podacima u nizu koje iznosi CAAM, to je već osmi uzastopni mesec rasta statistike prodaje u Kini.
Tehnologija autonomne vožnje i elektromobilnost raspiruju tražnju
Moderni automobili sve inkorporiraju sve više čipova. Na primer, kokteli sistema pomoći vozača, ili pak kontrolne jedinice za rad motora, prepune su čipova. Pride, rastući je i trend razvoja samovozećih automobila i električnih vozila, pa eksperti predviđaju oštar rast tražnje za tim sitnim elektronskim komponentama.
Proizvođači automobila trenutno preduzimaju aktivnosti koje su zamišljene da dovedu do prevazilaženja očekivanih problema s uskim grlima, tvrdi predstavnik asocijacije Li. Tempo proizvodnje se prilagođava novonastaloj situaciji, obrt zaliha se takođe usklađuje, a uvećava se i broj dobavljača uz optimizaciju lanaca nabavke.
Uprkos svemu tome, Li i dalje očekuje da će cene čipova neizostavno otići nagore, jer su to prosti zakoni tržišta u pitanju. Međutim, CAAM ne vidi ovaj problem kao krucijalan u smislu obima godišnje proizvodnje, usta ne zatvara Li, ali je ipak ostao nedorečen u smislu eventualne kvantifikacije uticaja.
Ne treba posebno naglašavati da je baš Kina ubedljivo najznačajnije tržiše za nemačke proizvođače Volkswagen, Daimler i BMW. Iako je Covid-19 paralisao život u Kini na samom početku nesrećne tekuće godine, znatno ranije je došlo do ponovnog otvaranja fabrika nego u Evropi i Severnoj Americi.
AutoRepublika
(369)