Premijer Velike Britanije, Boris Džonson, potvrdio je u svojoj kolumni za Financial Times da je njegova vlada rešena da sprovede zabranu prodaje automobila koji koriste motore sa unutrašnjim sagorevanjem.
Britanci su želeli da ovu zabranu sprovedu u delo 2040. godine, ali su sada pomerili rok čak 10 godina unazad te će od 2030. biti potpuno zabranjena prodaja novih automobila koji za pogon upotrebljavaju SUS agregate. Hibridni modeli će ipak preživeti ovu inicijalnu „seču knezova“, ali ne zadugo, jer se planira da njihov životni vek u Britaniji prestane 2035. godine. Nakon toga, u prodaji će biti samo vozila sa nulta emisijom štetnih gasova.
Ova zabrana prodaje SUS automobila jedna je od deset stavki plana Borisa Džonsona da Velika Britanija postane „karbon neutralna“, odnosno da se minimalizuje emisija ugljen-dioksida u ovoj zemlji. U kolumni koju je napisao za FT, Džonson je istakao da će britanska vlada uložiti više od 2,8 milijardi funti u stvaranje infrastrukture, odnosno javnih punjača za električne automobile, kao i da će se u toj zemlji formirati fabrike za proizvodnju baterija za EV modele.
Veruje se i da će vlasti u Velikoj Britaniji nastaviti da daju subvencije za kupovinu baterijskih vozila, što bi trebalo dodatno da podstakne prelazak na električnu mobilnost. U ovoj državi je od početka godine prodato 75.946 novih električnih automobila, što je oko 5,5% od ukupnog broja novih registracija na Ostrvu. No, evidentan je rast prodaje EV modela jer se ona uvećala za 168,7% naspram prošlogodišnjih rezultata.
Eksperti iz Velike Britanije ocenjuju da je plan Borisa Džonsona ambiciozan, ali i da će zavisiti od nekoliko faktora. Pre svega od cene baterija za električne automobile, što diktira i veoma visoku cenu samih EV modela. Ako ne dođe do drastičnog pada cena baterijskih automobila, ne može doći ni do potpunog prelaska na električnu mobilnost. Osim toga, ističe se i da je neophodno da se drastično uveća broj javnih punjača, kako u urbanim sredinama, tako i duž putnih linija u državi.
Nisu svi naročito zadovoljni odlukama Džonsona i njegove vlade. Brajan Mederson, predsednik udruženja PRA (Petrol Retailers Association), kritikovao je premijera zbog neaktivnosti na polju razvoja tehnologije gorivnih ćelija, ali i drugih tečnih sintetičkih goriva koja ne emituju mnogo ugljen-dioksida. Uz to, Mederson je naveo i da će zabrana prodaje SUS automobila 2030. godine učiniti Veliku Britaniju potpuno zavisnom od kineske tehnologije u vezi sa baterijama.
AutoRepublika
(445)
Idiotizam.
Dizele treba odmah zabraniti.
Koliko je ovo glupo, sta je hibrid nego sus, nije elektricni nego mu elektricni motor samo pomaze. 90% Sus i 10% elektricni.
Zabranjuju prodaju za 10 godina (čisti SUS) i za 15 (hibrid)?
Živ sam se potres’o … za njih.
Dok Balkanci viču da je električni automobil dildo baterijska igračka na točkovima oni u naprednijim zemljama rade na tome da se što pre približe nultoj emisiji u transportu.
Videće se ko je pametniji, u skoroj budućnosti.
Ovi rade na tome da ne idemo nigde, da se krećemo u zatatim okvirima, da budemo roblje, radna snaga koja nema bilo kakva prava i slobodu.
Daleko ti lepa kuća od ove ere koja se najavljuje. Sve će to shebati rat ili velika kriza ili boleština, pa se kreće nanovo, to jeste oni koji opstanu. Baterije automobile i kiborg ljude, nećemo videti skoro nadam se. Čemu se ti raduješ, neverovatno. Vidi se da u životu ništa pametno nisi uradio, hebo te Mask
Već sam objašnjavao da ljudi greše kada zaključuju da je eru električnih vozila započela neka globalistička sila. Globalisti su vlasnici svih naftnih kompanija, farmaceutskih, mnogih autombilskih industrija i sl., a sprečavali su vožnju na struju. Gasili su sve pokušaje kroz istoriju. Iako je Mask jedan od prvih koji je uspeo da progura staru tehnologiju on se ne vodi kao globalista, bar za sada. Danas, recimo naftne kompanije presvlače kožu te su postali vlasnici proizvodnje baterija i sada kao spašavaju planetu. Ne misliš da je nekom u kolicima san da ponovo prohoda? Ne misliš da je bolje da se automobil manje… Pročitaj više »