Britanska prestižna marka iz sredine prošlog veka Allard objavio obnovu proizvodnje
Britanska kompanija Allard Motor Company je poslovala od 1946. do 1959. godine i proizvodila je, kako putničke, tako i trkačke automobile. Ostrvljani nikada nisu uspevali da naprave zapaženiji rezultat u auto-moto sportu, ali su ipak, s druge strane, vozila marke Allard smatrana prestižnim automobilima početkom pedesetih godina prošlog veka. Sada su to izuzetno cenjeni primerci među kolekcionarima.
Ako se vratimo unazad do 1999. godine, shvatićemo da je kompanija imala sledbenika. Kanadska firma Allard Motor Works je bila angažovana, u skladu s licencnim ugovorom, u proizvodnji kopija roudster modela Allard J2X, koji su bili pogonjeni modernim Hemi motorima iz Chryslera. Međutim, sada je i sama britanska kompanija Allard Sports Cars, takođe objavila ponovni početak proizvodnje automobila.
Ovoga puta, posao su ponovo pokrenuli direktni naslednici Sidnija Alarda, koji je vodio kompaniju i po kom je i sama marka dobila ime tokom četrdesetih i pedesetih godina prošlog veka. Ponovno oživljenje marke su proglasili njegov sin i unuk, odnosno Ilan i Lojd Alard, još 2012. godine, dok su dve godine kasnije ponovo potvrdili svoje namere.
Uz pomoć drugog unuka osnivača, Gevina Alarda koji je nadgledao i rukovodio radom kluba obožavalaca marke Allard Automotive Fan Club, oni su uspeli da povrate i objedine originalnu dokumentaciju vezanu za tehnički pedigre poslednjeg trkačkog modela Allard JR.
Pronađeni su crteži sklopova na modelu, pa su tako čak identifikovane i neke preostale, neiskorišćene komponente, delovi originalne opreme i opisi tehničkih procesa iz pedesetih godina prošlog veka.
Istina, znamo da je originalna firma bila s centralom situirana u Londonu, dok će sledbenici otvoriti pogone, to jest već su ih uposlili u Čločesterširu (Gloucestershire). Tako je sada i prvi primerak pomolio nos iz nove fabrike.
U pitanju je potpuno nov automobil, replika nekadašnjeg modela Allard JR. Povrh toga, kompanija je nastavila i numerološki niz, na način kako su nekada označavani proizvedeni četvorotočkaši. Naime, u periodu od 1953. do 1955. godine, samo je sedam spajder modela s oznakom JR bilo sklopljeno, a njihove šasije su nosile numeričke indekse od 3401 do 3407. Novajlija ima utisnut na šasiji numerički niz koji se piše na sledeći način: 3408.
Rukvodstvo nove kompanije je obelodanilo da je trkački spajder u potpunosti identičan primercima koji su 1953. godine izašli iz fabrike. Poseduje karoseriju izrađenu od aluminijuma, spartanski enterijer, pa čak i originalno oslanjanje na prednjoj osovini, karakteristično za sportske automobile.
Ispod haube se krije Cadillacov V8 motor s karburatorom i zapreminom od 5,4 litra. s visoko postavljenom bregastom osovinom i snagom koja dostiže oko 300 „konja“. Srećom, ovakvi motori se još uvek mogu kupiti u Americi, bez nekih posebnih problema u nabavci.
Osmi primerak je opremljen četvorostepenim ručnim menjačem, iako se takva menjačka kutija smatra opcionom opremom, dok je u osnovnoj ponudi „trobrzinska“ manuelna transmisija.
Dodatno, zadnji diferencijal je zadržao mogućnost za brzom izmenom glavnog dueta „brzina“, zavisno od konfiguracije trkačke staze na kojoj nastupa „novitet“.
Sudbina osmog po redu proizvedenog primerka Allarda JR, koji stiže s višedecenijskim zakašnjenjem, biće određena na dan 31. oktobar: Tada će čuvena kuća Sotheby’s organizovati javno nadmetanje na kom će se u Londonu pojaviti ovaj automobil.
Konstruktori se nadaju da će neko izdvojiti 180 do 240 hiljada britanskih funti za ovaj komad istorije. Iako su originalni primerci bili značajno skupoceniji, ni ovo nije skromna naknada. Reći ćemo da je primerak s oznakom šasije 3403, prodat tokom 2013. godine, za sumu od 605 hiljada američkih dolara.
Naposletku da kažemo i da će broj proizvedenih novih primeraka modela Allard JR zavisiti isključivo od toga koliki će obim porudžbina biti. Iz kompanije tvrde da su spremni da prihvate sve želje i da će fabrika isporučivati vozila kupcu direktno, to jest bez posrednika.
AutoRepublika
(203)