BMW Serije 4 s Kunta Kinte nozdrvama deli javnost
BMW je maločas predstavio kupe iz Serije 4 koji nosi kodnu oznaku G22. Izgled noviteta već nam je poznat neko vreme, ali debata povodom „Kunta Kinte“ nozdrva, ne samo da nije utihnula nakon premijere, već je cela stvar dovedena do usijanja. Polemika je postala toliko žustra da se čovek prosto zapita zanimaju li (još) koga nova tehnološka rešenja?
Velike nozdrve koje su se naposletku i našle na novom BMW-u Serije 4 su najavljene i prikazane još u septembru prošle godine, ali mnogi zaljubljenici u marku, iz nama zaista nepoznatih razloga, nisu želeli da poveruju u to da će takvo rešenje, koje su oni videli kao radikalno, biti zadržano i na serijskom modelu. Za nečiji ukus, to je isuviše smelo i provokativno, čak toliko da ne priliči konzervativnom imidžu premijum marke kakva je BMW.
Posebno se akcenat stavlja na neobičnu poziciju koju registarske tablice nužno moraju da zauzmu u ovoj postavci, i tako vodoravno „preseče“ masku hladnjaka. To nas direktno navodi na primer koji je postavila marka Alfa Romeo, kod čijih se vozila registarska tablica montira desno u odnosu na amblem brenda. Ni to se ne može nazvati baš elegantnim rešenjem.
„Neprijatelji“ novopredstavljene maske hladnjaka, Alfino rešenje smatraju opravdanim, dok ne mogu „naći reči utehe“ za ovo što je BMW učinio njuški popularne Serije 4. Kako bilo, Amerikanci neće morati da usklađuju svoje oko s „neprirodnim“ položajem registarske oznake na rešetki hladnjaka, jer će na njihovo tržište biti poslata modifikovana verzija.
S druge strane, Kinezi će sigurno biti oduševljeni. Njima navodno ne smeta veličina maske hladnjaka, već je doživljavaju kao još jednu autentičnost vezanu za isticanje statusa premijum marke. U tom smislu, potpuno je neočekivano odustajanje od Hofmajsterovog potpisa pored zadnjeg prozora, pa tako sada bočna strana Serije 4 pomalo podseća na Infiniti Q60, što možda i nije tako čudno jer i Serija 3 „krade“ neke detalje i motive s japanskog konkurenta iz D segmenta, limuzine Lexus IS.
Povrh toga, zadnjica nove Serije 4 takođe podseća, pored onog što vidimo na prestižnoj Seriji 8 iz iste porodice, i na konture japanskog kupea Infiniti Q60. Zadnji branik deluje možda i previše isklesano, pa rešenja na verzijama s početka ponude mogu nekima biti privlačnija.
Nakon sve polemike vezane za izgled eksterijera, izgleda da nikome nije tako zanimljivo da priča o rešenjima viđenim u putničkoj kabini. Iz ugla gledišta vozača, sve je isto kao da se sedi u Seriji 3. Tu je virtuelna instrumentacija koja po dijagonali poseduje 12,3 inča, kao i ekran multimedijalnog sistema (10,25 inča) ispod kojeg se nalaze dva ventilaciona otvora.
Info-zabavni sistem koristi softver znan po imenu BMW 7.0, a koji je premijerno uveden u poveći krosover BMW X5, pre tačno dve godine, u zoru 5. juna.
Sedišta na zadnjoj klupi poseduju integrisane držače za glavu, koji kao da sugerišu odraslim osobama da ne pokušavaju da se voze na zadnjoj klupi. Neki novinari prejudiciraju da tako postavljeni nasloni za glavu nisu najoptimalnije rešenje s aspekta rezultata na Euro NCAP testu bezbednosti. To ćemo tek da vidimo.
Ipak, manjak mesta na zadnjim sedištima nimalo ne čudi, pošto je čak i, inače veća Serija 8, konfigurisana u rasporedu sedenja 2 + 2, pa je teško očekivati više od kupe verzije Serije 4.
Konačno, s tehničke strane, karoserija kupea je za 57 milimetara niža od sestrinske Serije 3, dok je i centar gravitacije za 21 milimetar niži. U odnosu na limuzinsku verziju (G20) povećana je krutost karoserije i ugrađeni su dodatni elementi u sistem ogibljenja a koji bi trebalo da pruže više sportski osećaj u vožnji.
Trag zadnjih točkova je uvećan za 23 milimetara, opet spram reperne Serije 3 iz koje je kupe praktično izveden. Modifkovani su i kočni sistem kao i sistem upravljanja. Ponuđeno je i opciono tvrđe trimovano oslanjanje, performantnije M Sport kočnice, kao i M Sport samozaključavajući diferencijal nazad.
Raspodela mase kod novog kupea je idealna – 50:50. Kad već pomenusmo masu, da kažemo da težina praznog tek predstavljenog vozila iznosi od 1.525 do 1.740 kilograma, zavisno od verzije. Zapremina prtljažnika je prihvatljivih 440 litara.
Može se kazati da je gama pogonskih skopova preuzeta sa pomenute Serije 3, iako to ne važi baš u potpunosti. U ovom trenutku, dostupne su tri benzinske modifikacije za evropske varijante. To su primerci s oznakama: 420i (184 ks, 300 Nm), 430i (258 ks, 400 Nm), M440i xDrive (374 ks, 500 Nm); ali i četiri dizel opcije: 420d; i 420d xDrive (190 ks, 400 Nm), 430d xDrive (286 ks, 650 Nm), M440d xDrive (340 ks, 700 Nm).
Sve modifikacije izuzev 420i i 430i koriste 48-voltni sistem blagog hibrida koji dodaje 11 baterijskih „konja“, unapređujući tako performanse i ekonomičnost vozila. Jedino dostupno rešenje za transmisiju jeste toliko dobro da alternativa nije ni potrebna. Reč je hidromehaničkom automatskom menjaču s osam stepeni prenosa. Potpisuje ga ZF.
Pogon na sve točkove, koji proizvođač naziva xDrive će biti dostupan na svim varijantama počev od marta sledeće godine, dok je start prodaje zakazan za oktobar 2020. godine.
Očekujemo skoro predstavljanje i kabriolet, kao i Gran Coupe verzije. Ne zaboravimo ni performantni varijetet M4 koji neće izostati ni u ovom pokolenju najviše sporske alteracije BMW-a Serije 3, to jest kupeu.
AutoRepublika
(863)
Gabor. znaci, bmw je cijelo vrijeme nozdrve prodavao pod bubrege 🙂
Još će ispasti da su prodavali 00 za bubrege…
Imao je BMW par modela sa takvom njuškom, ali si bili male serije, ne znam, ovo mi deluje čak i skladnije od nove X7 i the7 jer bubrezi (ili nozdrve) ne prelaze gornju ivicu maske ka haubi.
Ako ikad kupim neki od ovih modela sa novom maskom tražiću da mi neki krojač napravi pantalone sa izraženim mošnicama, može i to da bude asocijacija, ne nozdrve.
Automobil za one sa velikim mošnicama.
Zubonja
BMW i Honda treba lepo da se vrate u devedesete i da placu
Koga briga za tehnicka resenja ako je auto totalno ruzan? Sto se mene tice ova serija 4 moze i da leti na mesec, ali me ne zanima jer je ruzna spreda zbog ogromnih bubrega, nozdrva ili kako hocete da ih nazovete, ruzna je od pozadi jer je zadnji branik kao sto kazete ‘isklesan’, ruzna je unutra sa ovim ‘video igrica’ instrumentima. Za razliku od prethodne generacije, jedno veliko NE od mene.
Nema tu neke dileme i podjele.Ko ima toliko „šuške“ da kupi BMW i da mu pritom ne smeta auto koji izgleda kao širom razjapljena somova usta taj će ga kupiti.Decenijama unazad BMW je svoje „bubrege“ širio horizontalno a smanjivao vertikalno.Zato su svi BMW-i do danas izgledali elegantno.Ovo danas je povratak u 30-ete i anahrono je rješenje, koji kvari estetiku i eleganciju ovog do sada skladnog auta.Vertikalno razvučeni bubrezi su možda pasali kao modni detalj tridesetih godina prošlog vijeka ali na ovim današnjim modelima, svakako je strano tkivo.
I da dodamo diskusiji
meni baš ružno , ali sa druge strane teško da ću ikada dobaciti do ovoga tako da nisam ciljna grupa.
Jedino što ne razumem ove proizvođače a to je enterijer. Jebote posle 12 god su konačno ubacili kolor taktilen ekrane u automobile. A sada kakv je to premijum kada tu nema nekog zanatstva tj. ekran ko ekran za godinu dana biće bolji ekran u PUG u ili Fordu.
A i taj plastični enterijer i dugmići su sve samo ne vrh zanatstva.
NE mogu da svarim da je premijum. ALi ko što rekoh nisam ciljna grupa
tacno tako,kia ima kvalitetniji interijer 🙂
kad vlasnik nema, da bar auto ima mooda 😀
Iskreno se nadam da je naslov teksta prepisan od nekuda . Jel ovaj naslov treba da asocira na trenutna dešavanja u SADu ? Kunta Kinte je oličenje svih nesretnih Afrikanaca koji su prodati u roblje i koji su pokušali da se izbave od njega . Komšije G.Rakovića bi kazale dégoûtant. Prvo VW sa onom glupom reklamom o onda ovi sa poređenjem. Smrt fašizmu ! Što se tiče izgleda automobila, o tom se može diskutovati . Meni izgleda vrhunski . Za nas sa mladučadima ovo nije namenjeno. Samo sa čežnjom ga mogu gledati i u sebi govoriti, da mi je -20… Pročitaj više »
Da ga je najveci Mercedesov fan dizajnirao ne bi bio ovako ruzan.
ma ruzna je samo pozicija registracije…bez nje bi auto izgledao dobro