Revidiran i BMW Serije 6 GT
Uporedo s premijerom značajno popularnijeg modela, limuzine/karavana iz E segmenta, Bavarci su po prvi put prikazali i modernizovanu verziju liftbeka BMW Serije 6 GT. Aktuelna generacija ovog modela nosi kodnu oznaku G32, a debitovala je pre tri godine. U tehničkom smislu, radi se o čistoj replici pomenute Serije 5, što ujedno implicira i sličnu listu unapređenja koja je dobila i donorska limuzina.
Iako se radi o genetski identičnim vozilima, njihova sudbina na tržištu je dramatično različita. Dok je Serija 5 dika i ponos bavarske porodice, s prošlogodišnjim zbirnim isporukama sedana i karavana u obimu od 353 hiljada jedinica, dotle je „Šestica“ isporučena na svega 25 hiljada adresa, na koji način očito nije ispunila očekivanja razvojnog tima.
Promene koje su zahvatile školjku GT-a iz Minhena prate one kroz koje su prošli sedan i karavan, ali su eksterni elementi na dve serije i dalje različiti. Oblik spojenih nozdrva rešetke hladnjaka i njihov položaj u odnosu na masku hladnjaka i branik, svojstveni su samo liftbeku.
Nasuprot tome, LED svetleća matrica na prednjim svetlosnim grupama je ista kao kod „Petice“ iako je sam oblik farova nešto različit. Nema puno dodatnih detalja koji su modifikovani. Pomenuti farovi su dobili novo „punjenje“ to jest grafika im je različita, dok su, kao kod sedana, završeci izduvnih cevi trapezoidnog oblika, bez razlike koja oznaka Serije 6 GT je na poklopcu prtljažnika.
Blago modifikovani obruč upravljača je prvo što pada u oči kada poznavalac aktuelnog stila luksuzne bavarske marke „zabaci“ glavu u kabinu, uz nešto drugačiji položaj tastera na tom, multifunkcijskom volanu. Izmenjene su i kontrole uređaja za klimatizaciju. Zatim, novi multimedijalni sistem je i ovde u upotrebi, što je debi za BMW OS 7.0 na Seriji 6. Dostupna je i funkcija osvežavanja softvera i navigacionih mapa nazvanih BMW Maps. I u ovom modelu je nastupila virtuelna instrumentacija, „prozaičnog“ imena BMW Live Cockpit Professional.
Lista standardne opreme uključuje enterijer obložen kožom, kao i elektropokretana prednja sedišta. Uz doplatu se dobijaju i prilagodljiva sedišta na zadnjoj klupi, stakleni panoramski krovni otvor, uređaj za klimatizaciju koji „podgreva“ atmosferu u četiri zasebne zone, fenomenalan muzički sistem marke Bowers & Wilkins, kao i dva ekrana za potrebe očitavanja postavki raznih sistema kojima je liftbek opremljen, ili pak za gledanje filmova na zadnjoj klupi.
Paleta pogonskih jedinica je kompatibilna s najstrožim zahtevima emisionog standarda Euro 6d. Osnovna benzinska verzija nosi oznaku 630i Gran Turismo i ispod haube krije dvolitarski turbo motor koji razvija 258 konjskih snaga uz 400 njutn metara najvišeg obrtnog momenta. Zatim se nudi i 640i Gran Turismo. Njega pogoni linijski turbo šestak zapremine tri litra. Snaga mu je postavljena na nivo od 333 „konja“, dok je maksimalni obrtni moment 450 Nm. Potonji je moguće dobiti s opcionim sistemom prenosa snage na sve točkove, koji Bavarci nazivaju xDrive.
Lista koja prikazuje dizel vozila je obuhvatnija. Tu je dobro poznati i veoma prodavan 20d agregat s njegovih 190 ks i 400 Nm. Radi se o „mono-turbo“ dvolitarskom bloku, dok šestocilindraš, s takođe jednim turbo punjačem razvija 286 konjskih snaga i 650 Nm. Identična pogonska grupa, ali uz duet turbo „pomoćnika“ nosi nalepnicu 640d i poseduje 340 „konja“ kao i 700 Nm maksimalnog obrtnog momenta. Pogon na svim uglovima karoserije je opcija na verziji 620d dok je na varijantama s indeksom 630 i 640, on deo serijske opreme, bez razlike da li termalni motor sagoreva benzin ili naftu.
Svih pet modifikacija namenjenih evropskom kupcu, opremljene su osmostepenim „automatikom“ s konvertorom obrtnog momenta i hibridnom superstrukturom koja podrazumeva 48V sistem. Primena lakog hibrida dodaje 11 konjskih snaga a o dodatnim efektima smo pisali u više navrata (jedrenje, pomoć pri ubrazavanju i slično). Kod nas je veliko iznenađenje uzrokovalo podsećaanje da „Šestica“, za razliku od Serije 5, nema mogućnost naručivanja s V8 motorom, kao što nema ni PHEV pulena u gami.
Botoksirani liftbek je već od osnovne verzije opremljen vazdušnim oslanjanjem na zadnjoj osovini, dok se uz doplatu dobija isti sistem i ispred vozača, to jest na prednjoj osovini. Potpuno kontrolisana šasija sa aktivnim stabilizatorima (balans štanglama) je dostupna kao opcija. Set pomoćne elektronike obuhvata modifikovanu funkciju adaptivnog tempomata, koji sada omogućava da Serija 6 GT samostalno, ne samo uspešno pretiče vozilo ispred, već se uz pomoć pokazivača pravca aktiviranog od strane vozača, i vraća u svoju izvornu saobraćajnu traku.
Povrh svega, atraktivan liftbek je dobio i sistem koji pomaže vozaču pri vožnji unazad, a koji pamti poslednjih 50 metara puta pre uparkiravanja, kako bi se „izmigoljio“ iz tesnaca, bez uključivanja vozača, koji je kao ljudsko biće, skloniji greškama od elektronskih sistema.
Početak proizvodnje je zakazan za juli, uz nešto veću cenu u odnosu na Seriju 5 (oko 2 hiljade evra je najavljena razlika). Inače, liftbek će nastaviti da se sklapa u fabričkom kompleksu izgrađenom u nemačkom Dingolfingu.
AutoRepublika
(438)
Nije mi jasno što serija 6 GT još postoji. U E segmentu kupci imaju izbor između serije 5 (limuzina i karavan), X5 i X6, ne vidim koju to prazninu serija 6 GT popunjava. Da je lep, nije.
Žele ljudi da se razlikuju od drugih. Debele pare iskeširaju za vozilo koje smatraju modnim detaljem. Vjeruj mi, kada bi ih pitao zašto žele baš takav auto, za kakve potrebe će im služiti, 90% njih nebi znali odgovor.
Ista logika vodi i neke kupce kod izbora kupe-krosovera. Lično, kada bih imao toliko para a hteo da se razlikujem, obišao bih nemačku trojku.
Vidi ga što je napucan, izgleda ko golf dvojka pred registraciju.,🤪