
Najveće električno vozilo na svetu
Kako je moguće da (u dnevnoj rutini) više energije proizvede nego što utroši?
Proizvođač građevinske mehanizacije sa sedištem u Švajcarskoj, kompanija Kuhn Schweiz je osmislila najveće električno vozilo na svetu, damper težak 45 tona koji je u stanju da “ponese” terete koji dostižu težinu od čak 65 tona. Ali, nije samo to fascinantna činjenica. Kompanija naglašava da električni damper (u neto efektu) ne konzumira energiju.
Medijski izveštaji sugerišu da vozilo generiše, proizvodi više energije od one koju potroši kroz redovne dnevne aktivnosti koje se ogledaju u prevozu stena, kamenja do fabrike za proizvodnju cementa, s vrha do podnožja brda.
Gigantski damper je znan pod imenom Elektro Dumper, a u dužinu se prostire na 9,36 metara. Širok je 4,24 metra, dok je visinska odrednica na nivou od 4,4 metra. Međuosovinski razmak je takođe iznad granice od četiri metra i iznosi 4,30 metara.
“Kao pravo električno vozilo, ovaj ogroman damper proizvodi energiju tako što se sila koja se oslobađa kočenjem konvertuje u struju. Ovaj fenomen se često naziva regenerisanje kočne sile. Kada vozač primeni silu na papučicu kočnice, elektromotor počinje da se okreće u kontra smeru. Električna energija koja se tom prilikom oslobodi, skladišti se u baterijskim jedinicama,” navodi se u izveštaju CNN-a.
U isom dokumentu se još može pročitati sledeće: “Što je teže vozilo, veća je kočna sila neophodna kako bi se obuzdalo, što implicira i veću količinu proizvedene električne energije u postupku regenerativnog ciklusa.”
“Na taj način, damper iz našeg članka postaje ekstremno efikasan, odličan po ekološkim parametrima, a pritom je i izuzetan s aspekta troškova održavanja”.
Sam golemi kamion poseduje baterijske jedinice monstruoznog formata. Njihova kumulativna težina iznosi 4.500 kilograma, a u moći su da lageruju ekvivalentnu količinu električne energije onoj koju obezbeđuju baterije iz sedam američkih električnih limuzina Tesla Model S.
Još da dodamo da, Elektro Dumper obezbeđuje uštedu u dizel gorivu od 100.000 tona na godišnjoj osnovi. Kada bi taj dizel bio utrošen za rad SUS motora, u amosferu bi bilo oslobođeno oko 130 tona ugljen-dioksida, i to, logično, svake godine.
Kuhn Schweiz je “s lanca pustio” prototip primerak ovog dampera, a on je trenutno u službi u kamenolomu u blizini švajcarskog grada Bijel.
AutoRepublika
(2382)
Brutalno!
Pa, kol’ka mu je ba(k)terija? Piše li to gde?
“Engine”?
Ima li neki menjač, reduktor? ZF, Borg Warner …?
Opremljen je kitom za reperaciju pneumatika ili je run flat?
I, koje mu je ubrzanje, bar “od nula do dvajess”?
znaci, ne trebas ga punit, ispada perpetum mobile…oce to, oce…
Čekaj zar nisu svi ovi damperi i sada koji se voze po rudnicima na struju?
Mislim dizel motor okreće generator a pogon je na struju.
Manje više je sve na hidrauliku/struju, nema direktnog prijenosa sa motora osovinom.
Niste nam rekli, dali je ovo 100% električni damper, čiji je jedini pogon el. energija iz baterija ili je hibrid.???