Ko je ubio MPV segment?
U prethodnih nekoliko godina MPV segment u Evropi beleži veliki pad prodaje, što je neizbežno navelo većinu proizvođača da polako, ali sigurno, okrenu leđa ovoj klasi automobila.
Izumiranje minivan modela traje već neko vreme, i to ne samo u Evropi, već im i na drugim kontinentima ne cvetaju ruže. Glavni krivac za propast cele MPV klase jeste SUV segment.
SUV i krosover modeli preuzeli su primat na tržištu, a gubitnici su u prvom redu minivanovi, a potom i limuzine, karavani, pa čak i hedžbek automobili, s obzirom na to da se SUV klasa diverzifikovala da pokrije čitav dijapazon segmenata.
O razlikama između SUV-a i minivana kao porodičnih automobila smo već govorili, ali koliko su zapravo „lažni terenci“ postali popularni najbolje prikazuju cifre. Sajt focus2move.com načinio je listu 105 najprodavanijih automobila u 2017. godini na globalnom nivou. Gotovo svi segmenti zabeležili su pad prodaje, osim naravno SUV klase. Broj prodatih novih vozila tog tipa uvećao se za čak 12% na globalnom nivou protekle godine.
U 2017. godini prema podacima već navedenog sajta na globalnom nivou prodato je 6,7 miliona primeraka minivan modela. To je pad od 6,7% u odnosu na 2016. godinu. Najprodavaniji automobil u ovoj klasi na svetu u protekloj godini bio je kineski Wuling Hongguang sa 523.394 prodatih jedinica.
Dalje, ni u 2018. godini ne ide bolje za minivan segment u Evropi. Primera radi, najprodavaniji model u MPV B segmentu je „domaći“ Fiat 500L koji je zaključno sa majem ove godine stigao do 22.011 novih vlasnika. Naspram njega, u SUV B segmentu, na čelu povorke se nalazi Renault Captur sa 73.828 prodatih primeraka. Razlika od više od 50.000 primeraka je na strani SUV modela.
Ovakav otklon kupaca od minivanova naveo je proizvođače da se okrenu ka krosoverima i ostaloj bratiji. Masa evropskih marki već je najavila poslednje dane svojih MPV modela. Opel i Vauxhall rekli su tako zbogom Zafiri, a kako je PR rukovodilac Vauxhalla rekao: „Prosto je neisplativo praviti minivan vozila.“
Francuske marke imaju nešto drugačiji pristup problemu. Renault je npr. tako odlučio da aktuelnu generaciju Scenica značajno vizuelno izmeni i bar na prvi pogled estetski približi taj model SUV sceni. Suprotan primer je Peugeot koji je drugu generaciju modela 5008 pretvorio iz MPV-a u SUV, i to sa poprilično velikim uspehom. Dacia je početkom godine da će njen Lodgy od 2020. godine ogrnuti se u krosover „odelo“ u skladu sa opštim trendom.
Interesantno je da je Peugeot ove godine na Salonu automobila u Ženevi prikazao jedan sasvim neočekivani koncept. U pitanju je Rifter 4×4, odnosno MPV model spreman za sve terene. Naravno, ovo nije nikakva nova ideja, jer ako pogledamo u skoriju prošlost, i Renault je imao sličan model – Scenic RX4.
Ipak ima nade…
Mada apsolutno sve činjenice upućuju na to da će udeo u globalnom tržištu minivanova svake godine biti sve manji, ne znači da ovu klasu treba potpuno otpisati, jer njen spas leži u autonomnoj tehnologiji.
Naime, sa sve većim probojima na polju autonomne vožnje, ride-hailing i slični servisi dobijaju sve više na značaju. Minivan je idealan tip vozila za potrebe pomenutih servisa, jer se tu pre svega može komotno smestiti i više od pet osoba.
Koliko bi autonomni automobili značili za čitav MPV segment najbolje govori podatak da je Waymo krajem aprila tekuće godine od FCA naručio čak 62.000 primeraka minivana Chrysler Pacifica. FCA će sa isporukom naručenih modela početi krajem 2018. godine, a američki mediji poput theverge.com, procenjuju da je vrednost ugovora više od milijardu dolara.
Chrysler Pacifica je prošle godine prodat u 118.274 primerka, a na tržištu je od 2016. godine. Kada se u obzir uzme i ova „autonomna perspektiva“ čini se ipak da će veći i finansijski snažniji proizvođači pokušati da zadrže minivan modele većih gabarita, jer će oni biti upotrebljiviji za ride-hailing servise.
Oni proizvođači koji ipak odluče da zadrže u ponudi MPV modele moraće da snize cene, i/ili povećaju spisak opreme koja dolazi kao standardna. Na ovaj način mogu se koliko-toliko održati u nemilosrdnoj tržišnoj utakmici sa SUV trendom, bar dok tehnologija autonomne vožnje ne bude u potpunosti ispitana i proverena.
Đorđe Platiša
(7236)
Na račun savremenih „kvazi đipova“ ( SUV/krosover) često se kao primedba iznosi veća potrošnja goriva nego kod klasičnih MPV-a. Ali, primera radi, ako pogledate nekadašnji 3008/5008 mk1 ( oba sa visinom 164 cm), u odnosu na aktuelni mk2 (oba sa visinom 165 cm), može biti dosta diskutabilno ko tu ima veću „čeonu površinu“, pošto je 5008 mk1 imao sramno malen klirens, ispod 11 cm (i maltene je imao „terenske sposobnosti“ koliko i „karting“), dok mk2 navodno ima čak i 21 cm (dosta ima testova sa tim podatkom, iako ja mislim da je to neka greška). Rekao bih da manju čeonu… Pročitaj više »
Koja je svrha povišenog klirensa, sem da izgubiš na voznim karajteristikama i udobnosti vozila?
Ako „zamenim“ jednog „Smaksa“ za „Šugu“, povećam visinu kola sa 165 na 170 cm, a verovatno i klirens za par cm, zar sam baš toliko uništio voznu dinamiku? Mislim da nisam. Ni jedno, ni drugo, nije „F1“, niti su „porodični ljudi“ pretežno kao vozači „F1“. Smaks 2,0 TDCI 150 nosi gume 235/55X17 103W, a „Šuga“ istu dimenziju, ali 99V. Za „Šugu“ čak i manje košta. Pri svemu tome, u „Šugu“ pozadi može da sedne viši čovek (jer Smaks ima dosta padajući liniju krova), mada Smaks nesporno nudi više mesta za kolena (jer na na Wb 285, kao i Mondeo). Ali,… Pročitaj više »
„Šuga“ može, bezuspešno, da se poredi sa “ C-maxom“ ili „Grand C-max“-om, koji je u „C“ segmentu, a S-max je potpuno nedostižan i o njemu ne vredi ni pričati. Par centimetara klirensa je dramatičan poremećaj, moglo se videti i ovde na AR kako se prevrće ona Mercedesova „kopija“ kajrona, a nedavno se na raznim portalima vrteo snimak „Rendža,“ koga je krovirao „polo“ u banalnom udesu na periferiji Novog Sada. A prednosti povišenog klirensa ne primećujem, pošto me ne zanima prelaženje preko „oborenih stubića“ i penjanje na visoke bankine. Na pecanje stižem i svojim, za par centimetara u odnosu na fabrički,… Pročitaj više »
Dobro, ako je Smaks „van priče“, evo ti za gotovo iste pare slično opremljen Cmaks TDCI 120 i „Šuga“ TDCI 120. A u „Šugi“ više mesta pozadi ima. Čak se i podešava nagib naslona zadnje klupe, što u Cmaksu ne može. Meni tu za porodicu kao „bolja kupnja“ deluje „Šuga“.
Zaboravih da zakačim linkove, ali, nema veze …
To mora da je neka akcijska cena za „Šugu,“ a redovna za „Cmaxa,“ ali opet ostaje ili lošija stabilnost, ili veća neudobnost, na strani „Šuge“ ili oba od ponuđenih, kao i značajna razlika u održavanju.
Imaš ih oba na PA. Oba su 2018, „redovno ponižena“ (uobičajena „akcijska cena“ ), salonska, a Cmaks još i dodatno ponižen za 5%. Taman je skoro toliko i jeftiniji (500). Jedan 18.490, drugi 18.990. Oprema (po meni) ista.
Samo ću citirati jedan raniji komentar: „moron Negde do 2004 sam vozio ladu nivu i vitaru, a posle HB i SW. I „domaći djubar“(500L). Autor teksta je potpuno u pravu da je vožnja „SUV“-a neuporedivo skuplja po svim parametrima. Zakon velikih brojeva je tu veoma surov i čoveku (imaocu SUV-a) je mentalno mnogo zdravije da živi u blaženom nezanju (ako budete vodili iskrenu evidenciju SVIH troškova, završićete na granici suicida (ja sam vodio po 100 kkm za vitaru i kasniji HB i SW i samo razlika u potrošnji goriva na 100 kkm je bila 4.400 litara prema HB, odnosno, 5.400… Pročitaj više »
Da, ja jesam to napisao. I to sve “stoji”. Ali, to nije “nesaglasno” sa onim što sam napisao ovde. Ovde je “naslov“ bio: “Ko je ubio MPV segment?“, uz ponudjen odgovor (“Glavni krivac za propast cele MPV klase jeste SUV segment” ). I ja sam ( na ovoj vesti ) samo ponudio moguće argumente zbog čega možda jedan (konkretan) SUV (tačno odredjeni model, motor, paket opreme, opcionali, sve sa tačno odredjenom cenom), za mene može da bude “bolja kupovina” od jednog ( opet, tačno “odredjenog” ) MPV-a. Ja nisam generalizovao ( I rekao “svaki SUV je bolji od svakog MPV-a”… Pročitaj više »
Vozim minivan, nikada se ne bih menjao za neki našminkan „tetenac“. Imam sedam odvojenih sedišta, svako za sebe može da se podešava, a od toga dva imaju u sebi ugrađena sedišta za decu. Kada izbadim dva zadnja sedišta ubacim kamperbox i idem sa gospođom na kampovanje sa kompletnom kuhinjom i spavaćom sobom. Troši malo nafte, jeftinije održavanje, a po zemljanom putu ide ok, jer je visok kao bilo koji terenac. Dakle minivan uvek. Pozdrav
Realno, u okviru istih spoljnih dimenzija SUV nudi manje unutrašnjeg mesta negoli MPV. Na to je vožnja u mpv.u meni prijatnija, a većina malih gradskih wannabe suv.ea nosi gume koje su smešno velike za nikakve performanse koje pruža, a koštaju bezobrazno mnogo. To je super fora da se (uglavnim žene) vozaju po gradu i da ih baš briga za ivičnjake, šahte i ostalo, kao što i jeste. Proći će ih ta moda brzo kad shvate koliko para bespotrebno bacaju za veću dimenziju guma, a uglavnom kupuju automobile bez motora i nikakvih performansi. Karavan i mpv ne može ništa zameniti jednoj… Pročitaj više »
Ford Explorer
Činjenica je da SUV nudi od svega po malo, a time uništava mnoge druge da kažem usko specijalizovane, karavane, limuzine, MPV… itd…. ja sam lično za karavane, klirens i kur#enje što imam SUV… mi ne treba
SUV=elegantan način da voziš karavan u modi trenutno. Ende
Svako nek vozi sta voli,vozio sam svasta u zivotu,zadnje dve godine vozim novog captura sto neki kazu laznog terenca i mogu vam reci da nista udobnije nisam vozio u zivotu,prezadovoljan sam autom,preglednoscu u voznji,opremom i narocito potrosnjom,da me ne napadaju sad samo kazem svoje iskustvo!
Moderni propisi su naterali autoindustriju da pojača bezbednosne sisteme u modernim automobilima (2007. kupio Grande Punta sa ABSom i čak dva jastuka, danas je standard ESP,ABS i minimum dva jastuka), u isto vreme veća konkurencija na tržištu i SEKA je naterala proizvođače da spuste cenu vozila (2007. B segment je kretao od oko 10000, a C oko 14000, sada B ide od 9, a C imate već za 10). I šta je preostalo proizvođačima? EGO! Udariti na ego mušterija. MPV segment su kupovale porodice, kratki, a visoki, idealni za gradsko parkiranje, prostrani za putovanja… Ali, ružnjikavi i pomalo ženskasti… I… Pročitaj više »