
Električni bicikli izmiču kontroli, a birokratija EU sprema odgovor
Godinama su električni bicikli, iliti e-bicikli, smatrani čistim, agilnim i efikasnim rešenjem za kretanje po gradu ili uživanje u planini bez prevelikog napora. Međutim, nešto se menja.
Rastuća popularnost ovih dvotočkaša i način na koji ih neki korisnici koriste počinju da izazivaju više zabrinutosti nego osmeha. Toliko, da Evropska unija već radi na reviziji postojeće regulative, što bi moglo znatno da promeni trenutnu situaciju. Nešto slično se desilo i kod nas, ali samo za električne trotinete, dok je zakonodavac potpuno propustio da uredi i oblast električnih bicikala (ili nam nije poznato da je tako nešto urađeno).
Primena novih propisa mogla bi da natera mnoge vlasnike postojećih modela da ih registruju kao mopede, ukoliko ne prilagode tehničke karakteristike. Da podsetimo, iako možda nema veze sa temom, da su mnogi vlasnici Tomosovih mopeda iliti bicikala sa motorom imali problema sa promenom regulative vezane za definiciju mopeda. Da ne pominjemo i to da pomenuti zakonodavac ne poštuje stečeno pravo i traži od vlasnika da nanovo registruju trajno registrovana vozila.
Električni bicikli sami po sebi nisu problem. Problem je njihova zloupotreba od strane pojedinih korisnika. U gradovima je sve češća pojava kurira ili dostavljača (čest problem su dostavljači koji u pešačkoj zoni jure velikim brzinama ugrožavajući pešake, a na kolovozu se provlače između vozila remeteći saobraćaj) koji koriste modifikovane bicikle koje lako premašuju zakonski dozvoljenu brzinu od 25 km/h, korisnika koji ignorišu semafore kao da su samo gradski ukrasi, ili bicikala sa nehomologovanim baterijama koje ugrožavaju bezbednost svih i ujedno narušavaju reputaciju ostalih proizvođača (i u Srbiji ima bicikala sa naknadno dodatom baterijom i elektromotorom u glavčini točka).
Ali u planinskim oblastima situacija je još ozbiljnija. Električni planinski bicikli (eMTB) značajno su napredovali poslednjih godina – ne samo u dizajnu i autonomiji, već i po snazi motora koju neki modeli danas nude.
Motori poput DJI Avinoxa, sa snagom do 1.000 W, transformišu iskustvo vožnje u nešto što veoma podseća na upravljanje motociklom, što uzrokuje štetu na stazama i stvara nesigurnost na putevima koje koriste i drugi.
Kako izveštava specijalizovana štampa, Evropska unija razmatra dubinsku reformu pravila koja regulišu EPAC (električne bicikle sa asistencijom pri pedalanju). Prema britanskom sajtu Mountain Bike Rider, već se raspravlja o merama kao što su ograničavanje maksimalne snage motora na 750 W i određivanje odnosa asistencije na maksimum 1:4.
To znači da motor ne bi mogao da doda više od četiri puta snage koju sam biciklista uloži. Ova mera, ako bude potvrđena, sprečila bi rad onih bicikala koji funkcionišu isključivo pomoću senzora kadence – dakle, onih kod kojih motor pruža punu snagu čim se pedale pokrenu, bez obzira na snagu kojom se okreću.
Isto tako, primena nove regulative mogla bi da prouzrokuje da će mnogi trenutni modeli morati da se registruju kao mopedi, ako se ne usklade sa normativom. To bi, naravno, sa sobom povuklo i obavezu posedovanja osiguranja, homologovane kacige, tehničkog pregleda i ostalih uslova koji važe za motorna vozila.
Nova evropska regulativa, ako bude usvojena, imaće direktan uticaj na mnoge popularne modele na tržištu. Neki proizvođači već reaguju.
DJI je, na primer, izjavio da će pažljivo pratiti razvoj regulative u Evropi i da se obavezuje da pruži podršku i savete svojim korisnicima ukoliko zakon bude zahtevao izmene proizvoda.
Činjenica da Bosch ovog leta planira da lansira petu generaciju motora CX sa tačno 750 W snage i 100 Nm obrtnog momenta ukazuje na to da se industrija već priprema za neizbežnu tranziciju.
Ovo moguće pooštravanje pravila ne treba shvatiti kao rat protiv električnih bicikala, već kao poziv na odgovornost. Suština nije u zabrani tehnologije, već u obezbeđivanju da njena upotreba ne šteti okolini niti ugrožava druge ljude.
Duh biciklizma – pa i uz električnu asistenciju – oduvek je bio u deljenju prostora, a ne njegovom osvajanju snagom. Izazov je jasan: obezbediti da električni bicikli ostanu saveznik održive mobilnosti, a ne još jedan problem.
MotoRepublika
(2139)
Slažem se da je sve to sa el. biciklima i sličnim el. napravama postao teški cirkus kod nas.
I da to treba ne samo ( razumno ) regulisati, već i kontrolisati primenu tih propisa u praksi.
A Srbija je odličan primer svega naopakog:
– neregulacije ( veliki broj tih el. samohotki uopšte nije pravno prepoznat i pravno regulisan ),
– loše regulacije,
– potpunog odsustva kontrole,
što sve zajedno sa posledicu ima teški haos u praksi.
Važno je da su u Srbiji „rešili“ el trotinete. kaže, spodoba, opasnost po narod i državu…. Ja moj spakovao u podrum. Da ga registrujem, vozim s reflektujućim prslukom i kacigom, ovuda onuda, pa ne onuda nekad i nikuda. Da se blamiram neću, da se hebem s pandurima nikošta neću. Pri tom klinci voze ko nekad i više. A zanimljivo je da el bicklove nisu uzimali u razmatranje. To kao da kamion i bus mož voziti neregistrovan i bez dozvole a auto se mora registrovati…. U ovoj zemlji gde korupcija cveta, gde su ugrožena osnovna ljudska prava, gde je zakon i… Pročitaj više »
Јебу ме бабе и ђедови по Аустрији са тим електичним бициклима..утриповали да су се подмладили и витлају по бициклистичким стазама не јебу живу силу.А кад би баба сјела на обичан бицикло који зависи искључиво од гузног погона умрла би на њему ни до гробља не би стигла изпедалирати.
За који мјесец са обичним бајсом имаћу ја јачи темпо од баба и ђедова на електро дилдама што би рекао онај усташа из Њемачке.А за зиму сам спремио ваљке,неће бити зимске паузе..следеће прољеће има да их дерем у рикверц😁