
Upravljanje putem žice: Kako radi potpuno električni sistem upravljanja i koju prednost nosi? (VIDEO)
Poput Lexusa RZ, i Nio ET9 se nudi sa potpuno električnim upravljanjem. Ovaj sistem steer-by-wire obezbeđuje nemački proizvođač opreme ZF i uskoro će biti ponuđen i u Evropi. I drugi proizvođači planiraju da usvoje ovakvo rešenje.
Više velikih proizvođača automobila i dobavljača automobilske opreme trenutno radi na sistemima upravljanja steer-by-wire. Potpuno električni, ovaj tip sistema ne uključuje nikakvu mehaničku vezu između volana i točkova. Iako je još uvek veoma redak u serijskim automobilima, to bi uskoro moglo da se promeni, jer su mnogi veliki akteri automobilske industrije u završnoj fazi razvoja. Novi kineski električni krosover Nio ET9 opremljen je električnim sistemom upravljanja koji potpisuje ZF, a ovaj nemački proizvođač opreme najavljuje njegov skori dolazak u Evropu, bez navođenja sa kojim proizvođačem će sarađivati.
Kako funkcioniše steer-by-wire?
Infiniti je bio pionir u ovoj oblasti, ugradivši ovakav sistem upravljanja još 2013. godine u sedan Q50, a zatim i u kupe Q60, iako je u oba slučaja postojala fizička kontrola upravljača kao rezervna opcija. Rezultat nije bio ubedljiv – kao ni volan sa ručkama (tzv. jaram) kod aktuelnih Tesli, koji koristi vrlo izraženu varijabilnu prenosnu proporciju, ali je i dalje mehanički povezan s točkovima.
Lexus nudi uverljiviju, iako i dalje zbunjujuću, varijantu sa sistemom steer-by-wire kod modela RZ, verovatno razvijenim u saradnji sa JTEKT-om, podružnicom grupe Toyota. Bosch, SKF i Nexteer takođe su među dobavljačima uključenim u razvoj ove tehnologije. Zahvaljujući saradnji sa Nijom, ZF trenutno ima prednost.
Kod svih ovih proizvođača opreme, princip rada sistema steer-by-wire je otprilike isti. Na volan je pričvršćen aktuator sa senzorom ugla, koji detektuje pokrete volana i pretvara ih u električne signale. Ti se signali kablovima prenose do motora sa zupčastom letvom, smeštenog na osovini, koji upravlja pokretnim delovima upravljačkog mehanizma.
Sistem električnog povratnog otpora (feedback) šalje volanu otpor koji vozaču virtuelno prenosi osećaj onoga što rade točkovi. Celokupno funkcionisanje sistema kontrolišu računari i softver.
Zašto koristiti steer-by-wire?
Sistem steer-by-wire donosi brojne prednosti za proizvođače automobila. Odsustvo upravljačke kolone omogućava veću slobodu u dizajnu enterijera. Takođe znači manje zauzeće prostora i manju masu. Postaje moguće ponuditi režime kao što su „relaksacija“ ili „autonomna vožnja“, u kojima se volan pomera kako bi se oslobodio prostor za vozača.
Elektronsko upravljanje sistemima asistencije vožnji postaje jednostavnije. Osim toga, ovaj sistem predstavlja napredak u oblasti pasivne bezbednosti u slučaju frontalnog sudara. Kako bi se osigurala funkcionalnost sistema u slučaju kvara nekog njegovog dela, proizvođači se oslanjaju na uvođenje redundancije kod kritičnih komponenti (motori, baterije…).
Sa stanovišta vozača, međutim, veštački osećaj i velika varijabilnost pomoći pri upravljanju – koja omogućava da nikada nije potrebno okrenuti volan više od pola kruga – još uvek ne uspevaju da u potpunosti ubede korisnike. Ipak, očekuju se brzi i značajni napreci u narednim godinama.
Za kraj, pogledajte i video…
AutoRepublika
(208)
Ne deluje mi privlačno.
Upravljanje prednjim tockovima vec odavno nije 100% direktno mehanicki. Na upravljackom mehanizmu postoji servo motor koji nije samo pojacivac sile ruku na volanu vec ima dodatnu elektronsku upravljacku funkciju. Ukratko to znaci sledece: vozac okrene volan za 15°, mehanicki reduktor u osovini (zupcasta letva) pretvori to u bocno kretanje u tacnom konstruktivno definisanom odnosu. Medjutim, tu se sada umesa servo uredjaj koji dobija fizicke podatke o kretanju vozila od vise senzora, obradi te podatke po upisanom programu i definise korekciju ugla zakretanja vozila. Vozac nema pojma sta se dole dogadja ali zato ima prijatan osecaj da auto ide kao po… Pročitaj više »
Ja koliko znam, svaki upravljački mehanizam današnjice je mehanički povezan, bez mogućnosti takvih korekcija o kojima pričaš. Osim zadnjeg vešanja, koje samo u manjem obiliku ima autonomne mogućnosti. Električni sistem volana, radi samo kao servo pojačivač u različitim oblicima.
Bez brige, mehanicki upravljacki mehanizmi sa elektronskom korekcijom postoje vec 15-20 godina. Mogu da se nadju samo kod skupih i velikih vozila. Secam se davnih reci jednog strucnjaka: „bez ove elektronike bilo bi skoro nemoguce voziti jedan BMW 7.“ Radi se o tome da je broj faktora koji uticu na tacnost upravljanja veliki i da su oni vrlo kompleksni – torzija karoserije, na primer.
„Na volan je pričvršćen aktuator sa senzorom ugla, koji detektuje pokrete volana i pretvara ih u električne signale.“
aktuator upravo radi suprotno, on pretvara električne signale u pokrete… A Enkoder je vrsta senzora koji mjeri ugao i pretvara u signale…
E sad, vjerovatno da ima i aktuator koji je pričvršćen za volan, jer on reguliše otpor i osjećaj veze točka sa podlogom…
Ali sve ukupno nepotrebno komplikovanje ionako komplikovnih automobila. Automobil služi svakodnevnom prevozu i njegova cijena je bitna za dobro ispunjenje te funkcije, ako je preskup, džaba mu sve…
Kad struka progovori….,👍 aktuator & enkoder
Majstor! Popravlja ves masine i one za sudove! 🙂
To mene ne zanima zbog bezbednosti svega toga ! Šta posle kad prodje garancija 😄
Nedopustivo. Mada i savremena auta su po tom pitanju problematična. Ova tehnika + daljinski upravljana vozila i dadosmo naš život u ruke nekim idiotima koji misle da su bogovi u odlučivanjima. Pogotovo auto kompanije mogu imati pristup kontroli svojih vozila, pa je sigurnost postala diskutabilna. Ovo ako zaživi, živeće dok ne počne rat, a ovo je praktično uvod u rat, da na fin način pobiju ljude određene nacije na primer. Al dok debili te druge nacije to skontaju, biće izgibenija na drumovima, al početak rata će tad biti očigledan. Samo ti kupi i okreći volan auta ko imbecil, a mi… Pročitaj više »
„…Odsustvo upravljačke kolone …“
Molim vas da procitate sta prevdete sa stranih jezika pre nego sto clanak objavite.
Fly by wire, sistem je davno primenjen na avionima, to jeste upravljanje zakrilcima nema mehaničku vezu, nego zakrilca pomeraju akutatori – sevo motori, kojima upravljaju kompjuteri, na osnovu čitavog niza ulaznih podataka, a između ostalog i položaja pilotske palice. Recimo, tek po uvođenju ovog sitema mogao je da poleti F 16, jer bi on obzirom na avioniku, bez ovog sitema pao ko kamen. Ovaj sistem ima neverovatne mogućnosti, a najveća mana je pouzdanost i otkaz sistema. Avioni imaju i duplirane ove sisteme, radi sigurnosti. Što se tiče automobila, još davnih godina, prvi put na bolidu Airtona Sene, primenjen je ovaj… Pročitaj više »
Vrlo profesionalno!
Tesla Cybertruck je prvi serijski automobil sa potpunim steer-by-wire sistemom (i drugim električnim redudantnim) i kao takav zbog EU zakonodavstva koje propisuje da mora postojati mehanička veza između volana i upravljanih točkova ne može da se homologuje za prodaju u EU (između ostalog). Infinity Q50 je imao električni steer-by-wire još pre više od 10 godina u serijskom modelu, ali je redudantni (bekap) sistem bio mehanički sa klasičnim vratilom volana koje bi se preko spojnice uključivalo u slučaju otkaza električnog sistema.