
Alternativni pogoni za teške kamione
U Kini se testira tehnologija koja je toliko nova da je zakonodavci još nisu zvanično svrstali u kategoriju New Energy Vehicles (NEVs), odnosno novih energetskih vozila. Takozvani metanol-vodonik-elektro pogon, koji trenutno razvijaju dva kineska proizvođača za teške kamione, funkcioniše kao range-extender (produživač dometa).
Teški kamion je rezultat saradnje kompanije Farizon, odeljenja za komercijalna vozila u okviru koncerna Geely, i proizvođača vozila Jinbei. Jedan od prvih modela, superelektrični tegljač Farizon Xinghan G, predstavljen je kineskoj stručnoj javnosti pre nekoliko dana.
Još uvek nema električne alternative za dizel kamione
Da bismo razumeli kako funkcioniše ovaj pogon, potrebno je vratiti se na osnovnu ideju. Geely i Farizon već godinama proizvode vozila sa pogonom na metanol, kao i vozila sa vodoničnim gorivnim ćelijama. Pored toga, proizvode i potpuno električne kamione. Sve ove tri tehnologije pripadaju kategoriji New Energy Vehicles (NEVs), koje kineska vlada aktivno subvencioniše kako bi smanjila emisiju štetnih gasova i usporila klimatske promene.
Međutim, u hladnim severnim regionima Kine, gde temperature zimi često padaju i do -20°C ili niže, nijedna od ovih tehnologija se do sada nije pokazala kao adekvatna zamena za konvencionalna dizel ili benzinska teretna vozila.
Razlozi su različiti: električna vozila ne mogu da se pokrenu pri ekstremno niskim temperaturama, infrastruktura za punjenje vodoničnih rezervoara još uvek nije dovoljno razvijena, a postoje i rezerve u vezi sa direktnim sagorevanjem metanola. Prema podacima lista China Daily, udeo NEV u severoistočnoj Kini iznosio je samo 1,8% u 2023. godini, što je daleko ispod nacionalnog proseka. Glavni razlog za sporiju elektrifikaciju ovog regiona upravo su ekstremno niske temperature.
Metanol u rezervoaru – nova tehnologija u upotrebi
Kod novog koncepta metanol-vodonik-elektro pogona, rezervoar kamiona se ne puni vodonikom, već tečnim metanolom, koji je znatno lakši za transport. Ovaj metanol se ne koristi direktno za pogon motora, već se u vozilu pretvara u vodonik – i to samo onda kada se isprazni baterija koja napaja električni motor kamiona. Na taj način, ovaj sistem funkcioniše kao nova verzija tehnologije range-extendera (eREV).
Tehnologija eREV je već veoma popularna u Kini kod putničkih vozila, ali tamo uglavnom funkcioniše sa benzinom. U slučaju novih kamiona, vodonik koji se proizvodi u samom vozilu dalje se konvertuje u električnu energiju pomoću gorivnih ćelija, čime se tokom vožnje puni baterija – nezavisno od stanica za punjenje.
Zahvaljujući ovom sistemu, model Farizon Xinghan G sa jednim punjenjem rezervoara ima kombinovani domet od čak 1.500 kilometara. Prema podacima proizvođača, termička efikasnost celokupnog sistema iznosi oko 50%, dok se iz jednog litra metanola može dobiti 2,2 kW električne energije.
Pored čistog metanola, novi kamioni mogu koristiti i mešavinu metanola i benzina, pri čemu se odnos ova dva goriva može menjati u zavisnosti od potreba i uslova eksploatacije.
Stanice za zamenu baterija u upotrebi
Vozila su opremljena baterijom tipa Shidai Qiji, kapaciteta 513 kWh, koja je ugrađena u pod vozila. Kada se isprazni, može se jednostavno zameniti na stanici za zamenu baterija, umesto da se puni. Sama baterija omogućava domet od 350 kilometara, dok električni pogon (eDrive), koji su razvili Farizon i Jinbei, ima snagu ekvivalentnu 720 KS.
Kompanije Farizon i Jinbei veruju da za njihovu inovaciju postoji tržište, naročito u hladnim severoistočnim delovima Kine. Osim toga, očekuje se da će do kraja godine u Kini biti lansirana i dva putnička automobila sa ovim metanol-vodonik-elektro pogonom – jedan SUV i jedna limuzina.
Na Azijskim zimskim igrama, koje su ove zime održane u Harbinu, u ledeno hladnom severoistočnom delu Kine, Farizon i Jinbei su već predstavili autobuse sa ovom ekološki prihvatljivom tehnologijom. Njihov radni proces rezultira samo emisijom vodene pare, baš kao kod vozila sa klasičnim vodoničnim gorivnim ćelijama.
Proizvodnja metanola
Na prvi pogled, postupak konverzije koji prethodi pokretanju električnog pogona u kamionu Farizon Xinghan G može delovati previše složeno. Međutim, metanol se u Kini sve više proizvodi u velikim postrojenjima, kao što je fabrika u provinciji Henan sa godišnjim kapacitetom od 110.000 tona, u koju su investirali Geely Holding Group i Shuncheng Group.
U ovom postrojenju, vodonik koji nastaje kao nusproizvod u koksarama Shuncheng kombinuje se sa uhvaćenim ugljen-dioksidom i pretvara u metanol. Postoje i potpuno „zelene“ fabrike koje proizvode metanol pomoću elektroze, koristeći solarnu ili vetroenergiju. Bez obzira na način proizvodnje, metanol se u novim vozilima naknadno ponovo konvertuje u vodonik.
Inženjeri Farizon i Jinbei naglašavaju da je transport tečnog metanola mnogo jednostavniji od transporta vodonika. Takođe ukazuju na tehničke prepreke zbog kojih se postojeće alternativne pogonske tehnologije nisu masovno proširile.
Brza adaptacija postojećih benzinskih stanica
Postojeće benzinske stanice širom Kine mogu brzo i jeftino biti prilagođene za distribuciju metanola, što omogućava znatno bržu i isplativiju ekološku tranziciju u sektoru transporta, u poređenju sa čekanjem na izgradnju potpuno nove mreže stanica za punjenje vodonikom, što je proces koji je u Kini tek u začetku.
Sa aspekta troškova, kombinovani metanol-vodonik-električni pogoni su ekonomičniji od klasičnih motora sa unutrašnjim sagorevanjem. Na putu su potpuno klimatski neutralni, ne emituju štetne gasove i jednako su čisti kao i druga električna vozila.
Iz kineske perspektive, metanol ima još jednu ključnu prednost: ne mora se uvoziti, za razliku od nafte. Danas Kina proizvodi 60% globalnog metanola, što ovom gorivu daje stratešku važnost. Kako navodi kineska državna novinska agencija Xinhua, u eri globalne energetske konkurencije, „razvoj višestrukih izvora energije i različitih tehnoloških puteva predstavlja osnovnu garanciju energetske sigurnosti“. Xinhua čak ističe da se „zeleni metanol može smatrati kineskom verzijom nafte“.
Tokom protekle godine, novi kamioni Farizon i Jinbei već su integrisani u transportne flote u 12 kineskih provincija i 40 gradova. Kompanija Geely najavljuje da će od četvrtog kvartala ove godine nova komercijalna vozila biti dostupna i privatnim kupcima, uključujući i dva putnička modela sa ovim pogonom.
Kako bi omogućili kupcima izbor, Farizon i Jinbei će svoje kamione ponuditi u tri verzije:
– metanol-vodonik-elektro pogon,
– potpuno električni pogon,
– plug-in hibridni pogon.
AutoRepublika
(153)
Pa i ne razumem šta je tu dobro… Šleperi na dizel sa punim rezervarom predju preko 3000 kilometara 😀
To opet neka propaganda…komplikacije i metan i vodonik i struja…ma daj beži bre 🤣
„metanol-vodonik-elektro pogon“
Nije mi jasno zbog cega koriste uvu komplikovanu konfiguraciju pogona.
Metanol moze da se koristi kao gorivo, vodonik takodje. Sta sada tu trazi „elektro-pogon“?
Vodonik se dobija iz metanola u realnom vremenu. Nema potrebe za proizvodnjom i distribucijom vodonika, a niti za skladištenje istog. Samo je pitanje koliko energetski košta transformacija metanola i šta je pored CO2 otpad iz tog procesa.
Metanol je samo međufaza lakšeg prenosa vodonika, to si želio. Ali nema cilindara, klipova, ulja… To nisi želio 😜
Koliko vidim oni su to već pustili u realan saobraćaj, samo nam fali više tehničkih podataka u ovom tekstu.