
Poređenje profita i marži najvećih proizvođača automobila
Globalna automobilska industrija suočava se sa talasom konsolidacije, koji stavlja čak i etablirane kompanije pod veliki pritisak transformacije. Ključni pokazatelji ovog trenda su opadajući profiti i profitne marže 14 najvećih svetskih proizvođača automobila tokom 2024. godine. Operativna dobit na nivou cele industrije pala je na samo 6,3%, dok je prošle godine iznosila 8,0%. Operativni profit kumulativno je opao za 20,7%. Globalni prodajni rezultati i prihodi ovih proizvođača u proseku stagniraju, pokazuje najnovija analiza Centra za automobilski menadžment (CAM).
Međutim, pored mnogih gubitnika, postoje i dobitnici. Kineske automobilske kompanije BYD i Geely sada su među deset najvećih proizvođača automobila po prodaji. Iako ostvaruju profit, njihove profitne marže su i dalje ispod proseka. S druge strane, mnogi tradicionalni proizvođači bore se sa padom profita, dok se finansijska situacija u nekim firmama, poput Nissana, dodatno pogoršava.
Toyota ostaje najveći proizvođač automobila na svetu sa 10,7 miliona prodatih vozila, ispred Volkswagena (8,7 miliona) i grupe Hyundai-Kia (7,2 miliona), dok su Stellantis i General Motors na narednim mestima. Međutim, 10 od 14 najvećih proizvođača zabeležilo je pad prodaje.
Najveći pad prodaje u 2024. beleže:
- Stellantis (-8,7%),
- Honda (-6,1%),
- BMW (-4,1%),
- Toyota (-3,6%).
Nemački proizvođači Volkswagen i Mercedes takođe su zabeležili pad od 2,3% i 2,1%.
S druge strane, kineski proizvođači BYD i Geely su najveći dobitnici:
- BYD je povećao prodaju za 42% na 4,3 miliona vozila, čime se popeo na sedmo mesto u svetu,
- Geely je ostvario rast od 20% i prvi put ušao u top 10,
- blagi rast prodaje zabeležili su Ford i Renault (+1,3%).
Ukupni operativni profit vodećih proizvođača automobila pao je za 20,9% u 2024. Najveći gubitnici su:
- Stellantis (-82%),
- Nissan (-75%),
- BMW (-38%),
- Mercedes (-31%),
- Tesla (-20%).
Zbog drastičnog pada profita, mnogi proizvođači su već pokrenuli opsežne programe smanjenja troškova.
Međutim, neki proizvođači su uspeli da povećaju profit uprkos nepovoljnom trendu:
- Geely (+48%),
- General Motors (+37,5%),
- Honda (+19%),
- Renault (+3,5%),
- BYD (+1,1%).
Toyota je i dalje najprofitabilniji proizvođač sa EBIT-om od 29,3 milijarde evra, uprkos padu profita. Sledi Volkswagen (19,1 milijarda evra) i Hyundai (18,3 milijarde evra).
Prosečna operativna dobit vodećih proizvođača automobila u 2024. pala je na 6,3%, što je 20,5% manje nego 2023. godine (8,0%). Najveći pad marži beleže:
- Mercedes (-27%),
- BMW (-32%),
- Tesla (-21%), sada sa maržom od 7,2%,
- Stellantis (-78%), sa 11,8% u 2023. na samo 2,6% u 2024,
- Nissan (-74%), sa 4,6% na samo 1,2%
S druge strane, General Motors i Honda su uspeli blago da povećaju svoje marže na 6,8% i 6,6%. Najveći rast dobiti beleži Geely (+31%), dostigavši 5,5%.
Najveće operatvivne dobiti u 2024. ostvaruju:
- Toyota (10,3%),
- Hyundai (9,5%),
- Mercedes (9,3%),
- BMW (8,1%),
- Renault (7,6%),
- Tesla (7,2%).
Nasuprot tome, Volkswagen (5,9%), Geely (5,5%) i BYD (5,0%) ostvaruju ispodprosečne profitne marže. Ford, Stellantis i Nissan beleže marže ispod 3%, pri čemu je Nissan pao na samo 1,2%.
„Automobilska industrija nalazi se na pragu velikog talasa konsolidacije“, izjavio je Štefan Bracel, direktor istraživanja. On navodi da su ekonomske nestabilnosti, neizvesna situacija na ključnim tržištima i tehnološka transformacija faktori koji će drastično promeniti industriju u narednim godinama.
„Ovaj proces već se može videti kroz pad profita i marži, što je mnoge kompanije primoralo na programe povećanja efikasnosti. U narednim godinama, očekuje nas darvinistički proces selekcije, u kojem će neke kompanije nestati ili izgubiti nezavisnost“, dodao je Bracel.
On smatra da će i novi proizvođači u sektoru električnih vozila i tradicionalni proizvođači i dobavljači biti pod pritiskom.
„Ključ uspeha u budućnosti biće inovacije, brzina, efikasnost troškova i fleksibilnost. Mnoge kompanije neće moći samostalno da podnesu ogromne investicione troškove u elektromobilnost, softverski definisana vozila i autonomnu vožnju, te će biti neophodno stvaranje strateških saveza“, zaključio je Bracel.
AutoRepublika
(208)
Najveću prosečnu maržu zaračunava Toyota ?