
Kineska automobilska industrija pokazuje impresivan napredak, ali se posebnim uspehom može pohvaliti njen sektor električnih vozila. Na primer, kompanija BYD već nekoliko godina ostaje najveći svetski proizvođač elektrifikovanih automobila (uključujući i plug-in hibride). Takođe, kineske kompanije, poput CATL-a, drže lidersku poziciju u razvoju i proizvodnji pogonskih baterija.
Naravno, ovakav uspeh omogućen je dominacijom na domaćem tržištu Kine, koje je ujedno i najveće u svetu. Međutim, pozicija kineskih električnih vozila jača i na međunarodnoj sceni, što potvrđuje i najnovije istraživanje britanske konsultantske firme Rho Motion. Prema njihovim podacima, više od tri četvrtine električnih automobila i plug-in hibrida prodatih u svetu tokom 2024. godine potiče iz Kine. I to uprkos činjenici da su SAD, drugo najveće automobilsko tržište na svetu, praktično zatvorene za kineska vozila.
Kineski elektrifikovani automobili još uvek nemaju veliki tržišni udeo u Evropi. Na primer, u Nemačkoj zauzimaju samo 4% ukupnog tržišta električnih vozila, dok u Francuskoj i Velikoj Britaniji taj udeo iznosi 5% i 7%. Ipak, u Španiji (10%) i Austriji (11%) postigli su nešto značajniji uspeh. Međutim, rast u Evropskoj Uniji je veštački ograničen visokim carinama na uvoz električnih vozila iz Kine, kao i snažnom domaćom automobilskom industrijom.
S druge strane, kineski električni automobili brzo preuzimaju dominaciju na globalnom tržištu. Na primer, čak 82% električnih vozila prodatih u Brazilu proizvedeno je od strane kineskih kompanija! Na Tajlandu taj procenat iznosi 77%, u Indoneziji 75%, dok je u Meksiku (70%), Izraelu (64%) i Maleziji (52%) potražnja za kineskim električnim vozilima takođe visoka. Čak ni Australija (26%) i Novi Zeland (15%) nisu ostali imuni na „baterijske Kineze“.
Razlozi popularnosti kineskih električnih vozila leže u njihovim odličnim performansama, visokom stepenu tehnološke inovacije (uključujući autonomnu vožnju), bogatoj opremi i, naravno, konkurentnim cenama.
AutoRepublika
(187)
Ja samo hybrid i to Japanca ostalo me ne zanima.
Toyota, pa svi ostali. Mada stižu i kinezi. Puno rade na tom polju
Kad su se svi smejali Japancima, kupio sam Hondu Civic, novu 1991, vozio pod sankcijama 10 godina, 200 000 km bez kvara, prodao prijatelju koji ju je slupao. Nisam posle imao para za novog Japanca jer su puno poskupeli pa sam vozio 10 godina Fiat Bravo, nije loš, ali daleko od Civica.Kad su se svi smejali Korejancima, kupim Kiu Proceed, novu, 2011 i za 10 godina 250 000 km bez kvara. Zato ne sumnjam ni u Kineze. Jedino što automobile više ne biram ja nego sin, a on ima druge afinitete.
Slažem se jedino za Kia/Hyundai posle 2013 godište su dobre…imao i30 rđa izbila svugde i rezervoar sam morao zameniti kvalitet veoma slaba…ali su posle mnogo popravili se.