Sigurno se sećate one izjave Karloša Tavareša kada je Stellantis kreriran 2021. godine da će svaki brend dobiti deset godina da njegova uprava pokaže šta zna i ume, pre nego što odluka padne ko će biti eliminisan. Od prvog dana je bilo jasno da najviše gori pod nogama Chrysleru i Lanciji, koji su samo senke nekadašnjih firmi i već duže vreme nisu ozbiljni igrači na svojim domaćim tržištima. Tavareš više nije zaposlen u Stellantisu, pa nismo sigurni da li je plan i dalje na snazi, ali ako jeste, brendovi su na oko pola puta do zacrtanog cilja.
Danas se fokusiramo isključivo na Chrysler. Američki proizvođač vozila je protekle godine prodao 124.683 vozila, od čega su svi primerci osim njih 5.295, otpali na minivan Voyager/Pacifica (ostatak prodaje su činile preostale zalihe modela 300). To je za 7,2% manje u poređenju s istim periodom godinu dana ranije, ali je Voyager/Pacifica zapravo bio najprodavaniji minivan „preko bare“ i iza sebe ostavio rivale kao što su Honda Odyssey, Toyota Sienna, Kia Carnival i druge.
Međutim, ovaj minivan je u osmoj godini proizvodnje i definitivno pokazuje godine, a pravi problem za Chrysler je onaj da firma u svojoj ponudi više nema nijedan drugi model. Postojali su planovi da koncept Airflow uđe u serijsku proizvodnju, što se izgleda neće desiti, a CNBC sada piše da će kompanija ove godine ipak predstaviti nekoliko noviteta.
I ne, koncept Halcyon sa priloženih fotografija nažalost nije jedan od njih, ali će služiti kao dizajnerska inspiracija za svaki sledeći Chrysler. Takvu vest je potvrdila prva dama firme Kristina Fjul, a ove godine ćemo videti najmanje dva noviteta.
Jedan od njih će biti sledeća generacija Pacifice. Kao što smo spomenuli, u velikoj meri će biti inspirisana Halcyonom, pa nam ostaje da vidimo da kako će se linije sa egzotičnog superautomobila uklopiti u koncept porodičnog minivana.
Pacifica će i dalje biti dostupna sa 3,6-litarskim benzincem sa šest cilindara koji je u proizvodnji već petnaestak godina i mogli smo da ga vidimo u raznim modelima Dodgea, Rama, Jeepa i Chryslera. Zatim bi trebalo da tokom 2026. godine stigne i plug-in hibrid, a do kraja ove decenije i verzija na struju.
Chrysler takođe planira da ponudi i poveći krosover kao duhovnog naslednika limuzine 300. Takođe će biti inspirisan Halcyonom, a kolege sa sajta Car & Driver pišu da će se proizvoditi na Stellantisovoj globalnoj platformi nazvanoj STLA Large. Slično kao i Pacifica, i ovde će postojati izbor benzinca, plug-in hibrida i električne verzije, ali bi spomenuti benzinac trebalo da bude onaj radne zapremine 3,0 litra.
Car & Driver takođe piše da Chrysler ozbiljno razmišlja da ponudi i serijsku verziju Halcyona, ali sasvim očekivano, prioritet su neki drugi modeli. Ostaje nam da vidimo da li će to biti dovoljno da ostavi u životu ovaj legendarni američki brend…
AutoRepublika
(127)
na sta je nekada mocni kraljsler pao.sta mu uradi mercedes.citao sam kada ih je daimler kupio krajem 90tih imali su oko 10 milijardi $ zalihe.a merc im je ostavio staru okonju da se 20 i kusur godina kaleme na njemu a uzeli su znanje od džipa i napravili ml
Upravo citam knjigu Bob Lutza „Car Guys vs. Bean Counters: The Battle for the Soul of American Business“. GM je tokom recesije iz 2008. godine uspeo da spicka 30 milijardi dolara ustede za samo 18 meseci i da od drzave trazi pare od prezivi.
Tavares je 2021 godine postavio zadatak svakoj marki u okviru Stelantisa da pokaze sta zna. Od tada su tri pune godine prosle a g-dja Kristina Fjul jos uvek nije zapocela kreiranje svog plana, o razvoju novih modela da ne govorimo! Yankee, sta se dogadja sa prvom damom Chryslera? Problemi sa klimaksom? Ili sa muzem? Vrlo neozbiljno ponasanje!
Uzgred: zasto bi lepa i uspesna limuzina 300 morala da dobije naslednika u obliku krosovera? Zasto ne ostane limuzina 300? Ovo ime ostalo je u dubokom secanju evropske publike!
Problemi Chryslera se vuku daleko ranije, jos od pre Fiat-Chrysler dana. Jos tada su sve karte bacene na Ram i Jeep, a Chrysler vise-manje prepusten da tiho umre.
Chrysler je, kao i Buick, kroz vecinski deo svoje istorije bio penzionerski brend. Tradicionalnih americkih penzionera je sve manje, pretpostavicu da je to razlog zasto je Chrysler prepusten da umre. Buick je pokusao da promeni svoj imidz kao mladalacki brend za kupce na budzetu, nije bas proslo najbolje jer Buickovo ime nema taj imidz, verovatno je i Chrysler video isto.
Postujem tvoje informacije uz dodatak da je model Chrysler 300 C zestoko uzburkao trziste tako da o nekom penzionerskom imidzu nije bilo govora!!! Ni jedan americki auto nije se tako dobro prodavao u Evropi kao 300 C! Za Chrysler je ovaj model trebalo da bude odskocna daska u buducnost, oslobodjenu svih predrasuda iz proslosti. Sada je 300 C osudjen da tiho umre jer g-dja Fjul nema pojma sta je to Chrysler! Ubedjen sam da je ona ta glavna kocnica, hitno bi je trebalo smeniti.
300 je uglavnom privlacio penzionere i crnce. Crnci su ga uvek obozavali, ja i dan danas ne zelim da zadjem u geto sa svojim 300 jer se bojim kradje. Trziste putnickih limuzina je mrtvo, sutra ce Zvezdan objaviti pricu koliko lose se prodaju poslednje 2 Cadillacove limuzine koje svi hvale, ali retko ko kupuje. Licno bi voleo da vidim novi 300 na bazi Chargera, ali znam da sam u manjini i da bi se takav auto slabo prodavao. Nemam neku preporuku sta bi Chrysler trebao da radi da opstane. Trziste se promenilo u velikoj meri u poredjenju sa periodom kada… Pročitaj više »
Ct5 naročito v modeli su odlični, svaki američki renomirani časopis ih hvali od Car and Driver pa do Road and Track. Ljudi su glupi jednostavno. Usuđujem se reći da su bolji u svakom smislu i od njemačkih konkurenata. Pogotovo što, da živim u Americi, ne bih dirnuo ništa evropsko ni štapom od 10 metara.
upravo tako
da zivim tamo samo bih kupovao amere
da zivim u nemackoj verovatno samo bmw itd
koliko sam upucen u vezi bjuika on je opstao, za razliku od meni milijeg pontijaka, samo zahvaljujuci kini, a kada gm spakuje svoje krpice odatle kao sto ce i ford, ode i buick u istoriju, samo ce se moci naci na wikipediji
Ovo na slici nema bas nikakve veze sa Buickom – vise lici na nekog od bezbrojnih Kineza. Auto bez karaktera – kome to treba? Samo najnizem sloju kupaca. Proizvodjac koji juri ovaj sloj tone u zaborav.
Sta predlazes, da prave modernu kreaciju ovog Buicka? Jer ovo je period najvece popularnosti Buicka u istoriji firme.
„300 je uglavnom privlacio penzionere i crnce“ – ovde nema crnaca a auto su kupovali svi redom, Mercedes je bio ljubomoran na njegovu popularnost, zato je sirio zaverenicku pricu da je 300 C gradjen na bazi starog modela Mercedesa. Nije im uspelo, ulice su bile pune ovih lepih, velikih limuzina!
Ja stvarno ne znam o kojoj velikoj prodaji/popularnosti Chryslera 300 u Evropi pricas. Jer ovi brojevi su na nivou statisticke greske.